10 Dakikalık Egzersizler Faydalı Mıdır?

Yaşlandıkça kas kaybetme eğilimindeyiz, hormonlarımız değişmeye başlıyor, dikkatli olmazsak kilo artıyor, hareketliliğimiz azalıyor. Kimi zaman vakitsizlikten spora başlayamıyoruz. Peki her gün kısa videolarla egzersiz yapsak?  10 Dakikalık Egzersizler Faydalı Mıdır?

Bu yazı da ilgini çekebilir; Tüm Vücudunuzu Şekillendirecek 4 Haftalık Yaz Egzersiz Planı

10 Dakikalık Egzersiz

Kulaklıklarınızı takmayı ve köpeği yürüyüşe çıkarmayı düşünebilirsiniz. Ya da çocuğunuz futbol antrenmanındayken genellikle arabada oturup bir podcast dinliyor ya da kitap okuyor olabilirsiniz. Bunun yerine, sahada dolaşırken o podcast’i dinleyin. Bu ev işleri ya da bahçe düzenlemeleri bile 10 dakikalık egzersiz olarak işe yarayabilir. Önemli olan düzenli olarak hareket etmeyi alışkanlık haline getirmek.

On dakikalık antrenmanlar veya mikro antrenmanlar, yoğun programı olan kişiler için mükemmeldir. 10 dakika veya daha kısa sürede yapabileceğiniz tüm vücut mikro egzersizlerinden oluşan bir egzersiz süreci olarak bilinir. Hızlı şınav, squat, plank ve zıplama hareketleri yaparak başlayabilir ya da dışarı çıkmak istiyorsanız kısa koşular ve yürüyüş arasında geçiş yapabilirsiniz. 10 dakikalık video egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.

Genellikle kardiyo veya ağırlık kaldırmaya odaklanan 10 dakika veya daha az süren kısa egzersiz süreleri anlamına gelir. Bazı mikro egzersizler sadece yedi dakika terlemenizi sağlarken, diğerleri bir dakika kadar kısa olabilir. Sabit bir bisiklete binme aralıklarından merdiven inip çıkmaya kadar, boş zamanlarınızda kendinizi evinizde zorlamak için sayısız seçeneğiniz var.

Kısa süreli yoğun aktivite patlamaları herkes için uzun vadeli faydalar sağlayabilir. 

Bu faydalar;

  • Daha iyi kalp sağlığı
  • Arttırılmış dayanıklılık
  • Kilo kaybı
  • Daha güçlü kaslar

Yetişkinlerin haftada sadece 75 dakika yorucu egzersize ihtiyacı vardır. Bu, günde 8 dakikadan biraz daha az egzersiz veya haftalık 7.5 mikro egzersiz yapar.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!