10 Farklı Ders Çalışma Masası Düzeni

Ders çalışma masası düzeni bir öğrenci için imkan varsa en önemli şeylerden biridir. Kendi çocukluğumda ve şu anda da hala televizyon karşısında koltukta oturup ders çalışmaya bayılsam da aslında ders sessiz bir yerde çalışılır arkadaşlar 🙂 Bu yüzden bu yazıda dediğimi yap yaptığımı yapma diyerek sizlerle 10 Farklı Ders Çalışma Masası Düzeni paylaşacağım.

Çalışma masası düzenleme kendin yap projelerinden de bazı görseller paylaşmak istiyorum. Bu düzeni sağladığınızda evin her yerine dağılan kağıtlar ve okul malzemeleri konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü her şey sizin ve çocuklarınızın ihtiyaç duyduğu yerde.

Çalışma masası çekmece düzeni için içerisine yerleştireceğiniz bu plastik organizerlerle her aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Ders çalışma masası düzenleyici bu aletler hemen her markette satılıyor. Çocuğunuzun dikkati dağılmadan ödevini tamamlaması için ihtiyaç duyduğu malzemeleri içeren bir kutu içerisine kalem-silgi-kalemtraş setini koymak oldukça pratik olur. Ders zamanı gelince direkt bu kutuyu alarak çalışmasına başlar ve dikkati dağılmaz.

Bu yazı da ilgini çekebilir – Nasıl Ders Çalışmak Lazım?

Çalışma Masası Kendin Yap Projeleri

Aşağıda danone ya da meyveli yoğurt kutularından küçük organizerler bulabilirsiniz. Hafif kalın olan karton kutuları birleştirerek kağıtlık yapabilirsiniz. Tuvalet kağıdı ruloları ile kalemlik yapılabilir.

Ders çalışma masası düzeni konusunda ev ödevi için ayrılmış bir alanınız yoksa, çocuklarınızın mutfak masasına, oturma odasına vb. götürebileceği taşınabilir bir ev ödevi istasyonu ile düzeninizi koruyabilirsiniz.

Kalem ve kağıt aramak için çok fazla ev ödevi zamanı boşa harcanır. Malzemelerin elinizde olması organize olmayı çok daha kolay hale getirir, bu nedenle gerekli araçları yerine koyun. Ben bir ayakkabı kutusu kullanarak bir ev çalışma seti yaptım. 

Çalışma masası yeri belirlerken çocuğunuzun dikkati kolayca dağılıyorsa, tenha, sessiz bir yer en iyisidir. Yumuşak müzik iyi olsa da, TV’ler ve tabletler kapatılmalıdır. Alanın dağınık olmadığından ve diğer aile üyelerinin “ödev zamanına” saygı duyduğundan emin olun. 

İyi bir aydınlatma, çocuğunuzun rahatça okuyabilmesini ve görmek için zorlanmamasını sağlayacaktır. Tavan armatürü gibi ortam aydınlatması ile masa lambası gibi görev aydınlatmasının bir kombinasyonu idealdir.

Son olarak, çocuğunuzun çalışma alanını kişiselleştirmesine izin verin, böylece rahat hissedecek ve ev ödevini bir angarya olarak düşünme olasılığı daha düşük olacaktır. Çocuğunuz etrafındaki diğer insanlarla daha rahat çalışıyorsa, oturma odasının veya mutfağın bir köşesini seçin. 

Fazladan yeriniz varsa, neden çocuğunuzun eğlenmesi için bir mini kitaplık oluşturmuyorsunuz? Bu, çalışmalarıyla ilgili kurgusal olmayan metinlerin ve ders için okudukları kurgu kitaplarının veya grafik romanların bir karışımı olabilir. Çocuğunuz açmak istediğinde çeşitli kitapların elinizin altında olması onların okumaya devam etmesini sağlayacaktır .

Bu yazıyı Pinterest’te paylaşabilirsiniz!

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!