10 Günlük Şekersiz Beslenme Maratonuna Başlıyorum!

Çoğu araştırma herkesin vermesi gereken tek kararın şekeri bırakmak olduğunu gösteriyor. Bugün kendim için sağlıklı ama zor bir şeye karar verdim ve 10 Günlük Şekersiz Beslenme Maratonuna Başlıyorum! Herkes şekerin zararlarını anlatıyor ama yapmadıkları şey, şeker bağımlılığıyla başa çıkmak için adım adım eyleme geçirilebilir bir plan sunmak ki bunu yapması gerçekten çok zor. Sıfır şeker diyeti olarak da bilinen şekersiz beslenme aslında zehri ortadan kaldırmak.

80 kg’dan (doğum kiloları) altmışlı kilolara düştüğüm zaman şekersiz besleniyordum. Gün içerisinde sık sık atıştırıyordum fakat hiçbir zaman şekerli bir şey ya da paketli bir ürün yemiyordum. Çok hızlı bir şekilde böyle kilo verdim. Bu serüvenim için de Nasıl 11 Kilo Verdim? yazımı okuyabilirsiniz. Sonra şeker tüketmeye başladım ve devamı geldi.

Şeker kesinlikle her yerdedir ve onu yemek beyinde kokainle aynı ödül merkezini tetikler. Bu, şekeri nasıl bırakacağınızı öğrenmenin söylemesi yapmaktan daha kolay olduğu anlamına gelir.

Bu bir diyet değil. Bu bir detoks değil. Bu bir arınma değil. Şekersiz beslenme sana çılgınca şeyler yapma talimatı vermeyecek. Eklenmiş şekeri ve onun kötü ikizlerini, rafine karbonhidratları ve yapay tatlandırıcıları yemek ve atıştırmalıklarınızdan çıkarmanıza yardımcı olacak. Diyet olarak düşündüğüm her şeyi kendimi kısıtlanmış hissettiriyor. Bu nedenle şekersiz diyet demiyorum bunun adına. Ben sadece sağlıklı beslenmeyi seçiyorum.

21 gün şekersiz diyet neler yasak diye araştırmak yerine neleri yiyebildiğime odaklanacağım. Evet başlıkta 10 günlük şekersiz beslenme yazdım fakat bunu ilerletmeyi düşünüyorum. Sadece şu anda 10 gün sonra gelişmeleri yazacağım için süreyi kısa tuttum. Şekersiz beslenme sonuçları olarak on gün sonra yeni bir gönderi hazırlayacağım. Değişimleri yazacağım. 21 gün şekersiz diyet kaç kilo verilir gibi soruların yanıtlarını ise ay sonunda kendimde gördüğüm değişimlerde paylaşacağım.

Gerçek şu ki, şekerin vücudunuza verdiği zarar, herhangi bir bariz şekilde ortaya çıkmadan yıllar hatta on yıllar önce başlıyor. Yirmili ve otuzlu yaşlarınızdaysanız, muhtemelen bundan yıllar sonra hissedemeyeceğiniz bir zarar veriyorsunuz. 

21 Gün şekersiz beslenmenin faydaları için bu yazımı da okuyabilirsiniz —> Şekersiz Beslenirsek Ne Olur?

Şekeri bırakmaya hazır mısınız? 

Planın kendisi oldukça basit: Bir başlangıç ​​tarihi seçin ve üç haftalık ya da benim gibi 10 günlük şekersiz bir yaşam için kendinize söz verin. Hatta benim gibi ileri gidip bunu ailenizle ya da arkadaşlarınızla ya da blog okuyucularınızla paylaşın 🙂 Bu süreçte şekersiz beslenmede yasak yiyecekler var. İzin verilmeyen yiyecekler arasında ilave şekerler, rafine karbonhidratlar ve yapay tatlandırıcılar bulunur. 

İzin verilen yiyecekler söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken üç kategori vardır:

  • Tamamen İzin Verilenler: Sebzeler, sağlıklı proteinler, tarçın gibi doğal tatlandırıcılar, su, kahve ve çay
  • Ölçülü Olarak İzin Verilir: Tam buğday ve tam tahıllar, ekmek, makarna, meyve, sağlıklı yağlar ve süt ürünleri (ben bunları haftada 3 olarak sınırlandıracağım kendime)
  • Zar zor İzin Verilen: Daha yağlı proteinler, sosis ve patates kızartması gibi daha yüksek kalorili yiyecekler (Mümkünse hiç yememek daha iyi)

Ayrıca diyetlerimizdeki (makarna sosu ve salata sosu gibi tatlı olarak düşünmediğimiz yiyeceklerdeki gibi) şekerin sinsi kaynaklarını unutmayın.

Yaklaşık bir ay boyunca şekeri bırakmanın kolay bir iş olmadığını ilk kabul edelim.

Tatlı ama şekersiz atıştırmalıkları tercih edin

  • Sade yoğurtlu bir bardak yaban mersini
  • Fındık ya da fıstık ezmesi ile dilimlenmiş elma
  • Tarçın serpilmiş patlamış mısır
  • Chia tohumlu kakaolu puding

Bazen (aslında birçok kez) susuzluk, açlık kılığına girebilir. İpuçları benzer: Başınız ağrıyabilir, uyuşuk hissedebilirsiniz, mideniz guruldayabilir veya konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz. Her gün en az 2 LT su içmeyi unutmayın.

Şekersiz beslenme arkadaşı bulun

Önümüzdeki üç hafta boyunca sizi destekleyebilecek birini belirlemenizi önemle tavsiye ederim – bu ister sevgiliniz, iş arkadaşınız, arkadaşınız veya aile üyeniz olsun. Aslında, tanıdığınız herkese Sugar Free diyeti yaptığınızı söylemelisiniz ve belki de sizinle yapmaları için bazı arkadaşlarınızı da çağırmalısınız!

Eğer 10 Günlük Şekersiz Beslenme Maratonuna Başlıyorum! yazımdan etkilenir ve siz de şekersiz beslenmeye başlamaya karar verirseniz lütfen Yorumlarda yazın ve birbirimize destek olalım. Çünkü kesinlikle tek başına çok zor geçecek bir süreç daha önce yaptım, bunu biliyorum. Motivasyonumuzu kaybettiğimiz her an yeni bir motivasyon kaynağı bulmamız gerekiyor.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!