10 İşe Yarar Ev Temizliği Tüyosu

Bu temizlik tüyoları, zamandan ve enerjiden tasarruf ederek işleri angarya listenizden çıkarmanıza yardımcı olur. Ev temizliği şirketi bulmadan önce bu önerileri deneyebilirsiniz. Fakat yine de temizlik işleri sizin için bir kaossa yardımcı almak güzel bir fikirdir. Bu yazıda 10 İşe Yarar Ev Temizliği Tüyosu paylaşmak istedim. Daha önceki temizlikle ilgili yazılarımdan da ilginizi çekebilecek olanları linkledim.

Ev Temizliği İçin Tüyolar

  1. Yukarıdan aşağıya soldan sağa temizleyin

Çoğu insan bir şey görür ve temizler, sonra yukarı bakar ve başka bir şey görür ve onu temizler ve kir, az önce temizlediğiniz şeyin üzerine düşer. Yukarıdan aşağıya ve soldan sağa çalışıyorsanız, az önce temizlediğiniz alanları temizlemek yerine bir kez temizleyip çıkacaksınız demektir.

2. Camlar için küçük silecek kullanın

Bunun için ihtiyacınız olan profesyonel kalitede bir cam sileceğidir. Bir galon suya bir damla bulaşık deterjanı koyun, camı bir bezle cömertçe silin ve ardından silerek temizleyin. Yukarıdan aşağıya gidin ve bıçağı her seferinde alttan silin. Çizgisiz bir pencere elde edeceksiniz.

Silecek kullanmak istemiyorsanız, bir cam temizleyici ve mikrofiber bez öneriyorum. Bezle silerken yatay hareketler kullanın ve yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirin. Camı, çizgiler bırakabilecek daireler çizerek ovalayarak temizlemeyin ve camı kalıntı bırakan gazete veya kağıt havlularla silmekten kaçının. Ev temizliği ücretleri yaklaşık 200TL civarı ama ben bazen ev temizliği Armut hizmeti alıyorum. Sadece camları sildirmek için, 75 TL gibi bir ücrete halloluyor.

3. İhtiyacınız olan aletleri yanınızda tutun

İhtiyacınız olan tüm aletlerin ve temizlik ürünlerinin elinizin altında olması, lavabonun altındaki dolaba gidip gelerek zaman kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir. Bu, birkaç büyük temizleyici şişesiyle zor olabilir, ancak büyük şişelere ihtiyacınız yoktur; temizleyicileri, taşıması kolay küçük, yeniden kullanılabilir sprey şişelerine dökün. Düzenli kalmak ve zamandan tasarruf etmek için malzemelerinizi bir kovaya da yerleştirebilirsiniz. Cepli önlüklerden de kullanabilirsiniz.

10 İşe Yarar Ev Temizliği Tüyosu

4. Ocakları yağ birikmeden silin

Bir çorba kaşığı sıvı deterjanı bir galon ılık suyla karıştırın. Yüzeye zarar vermeyeceğinden veya renginin solmayacağından emin olmak için temiz bir sünger veya bezle silerek çözeltiyi göze çarpmayan bir alanda test edin. Daha sonra farklı bir sünger ve ılık su ile durulayın.

Deterjanla çıkmayan sert lekeler veya birikintiler için kabartma tozunu suyla karıştırın ve sorunlu bölgeyi bir bezle hafifçe ovalayın.

5. Pas lekeleri için limon kullanın

Limon suyundaki asit pası çözecektir. Limonu ikiye bölün, suyunu lekenin üzerine sıkın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Haftalar, aylar veya daha uzun süredir beton üzerinde kalan lekeler için sert kıllı bir fırça ile ovalayın. Ardından limon suyunu durulayın ve temiz su ile sıkın.

İlginizi çekebilir; Kimyasalsız Doğal Temizlik

6. Musluklarda biriken kireç lekeleri için beyaz sirke

Sert sudan kaynaklanan mineral birikintileri sıhhi tesisat armatürlerinizi lekelediyse, bunları sert fırça veya pedlerle temizlemeyin. Musluğu çizebilirler. Bunun yerine beyaz sirke kullanın. Temiz bir beze biraz dökün ve muslukları silin. Onları ışıldatmak için fazla çaba gerektirmez.

7. Sık temizlik yapın

Temizlik sürenizi gerçekten kısaltmak istiyorsanız , gerçekten daha sık temizlemeniz gerekiyor. Evinizi derinlemesine temizledikten sonra, birkaç haftada bir tekrar edin. Mekanın güzel görünmesini sağlayacak ve sizi aynı anda birkaç aylık temizlik yapma zahmetinden kurtaracaktır.

8. Temizlik planı yapın

Kapı kolları, tezgahlar, mutfaklar, banyolar ve çamaşır odaları gibi yüksek trafikli tüm alanların günlük olarak silinmesi ve dezenfekte edilmesi gerekiyor. Haftalık olarak çarşafları ve havluları yıkayın, yerleri süpürün ve paspaslayın, yüzeyleri ve mobilyaları temizleyin ve duşlarınızı ve küvetlerinizi temizleyin. Aylık görevlere gelince, süresinin dolmadığından emin olmak için mutfağınızdaki yiyeceklerin, temizlik malzemelerinin ve banyo malzemelerinin envanterini çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ev Temizlik Planı: Günlük-Haftalık-Aylık Temizlik

9. Kimyasalsız tuvalet temizliği

Gıcırdayan temiz bir tuvalet için, 1 fincan kabartma tozu ile 15 damla çay ağacı esansiyel yağı ve 15 damla limon veya portakalı karıştırın. Karışımı 30 dakika kasede bekletin ve yıkamadan önce bir kase fırçasıyla ovalayın.

10. Temizlik araçlarınızı da temiz tutun

Süngerler, özellikle lavaboda bırakılırsa çok sayıda bakteri toplayabilir, bu nedenle onları sık sık temizlediğinizden emin olmak istersiniz.

Herhangi bir bakteriyi yok etmek için ıslak süngeri mikrodalgada 30 saniye bekletin. Dışarı çıkmadan önce bir iki dakika bekleyin, çünkü hala sıcak olacaktır.

Süngerinizi güzel ve temiz olması için bulaşık makinesine de koyabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!