15 Etkili Zaman Yönetimi Tekniği – Videolu

**Dilerseniz bu yazının bir özetini video olarak en altta ya da YouTube kanalımda izleyebilirsiniz.

Zaman yönetimi bazen insanların mücadele ettiği bir şeydir. Bazı insanlar ise üretkenlik şampiyonudur! Durum ne olursa olsun, gerçekten ustalaşmak için onu doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Bu yazıda sizinle denediğim ve sevdiğim 10 Etkili Zaman Yönetimi Tekniği paylaşacağım.

Günlük zamana işinizi ve günlük aktivitelerinizi nasıl sığdıracağınızı bilmek önemlidir. İşinizi yönetmekte zorlanıyorsanız en etkili ve kanıtlanmış zaman yönetimi tekniklerine göz atabilirsiniz.

Zaman Yönetimi Teknikleri

Zaman yönetimi kavramı, son otuz yılda önemli bir popülerlik kazanmıştır. Bunun nedeni, etkinlikleri daha iyi planlamaya ve düzenlemeye, üretkenliği artırmaya ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesini korumaya yardımcı olmasıdır.

Burada ana hedef, işte veya kişisel, günlük yaşamınızda önemli görev ve etkinliklere nasıl zaman ayırdığınızı bilinçli olarak kontrol etmektir.

Doğru zaman yönetimi tekniğine hakim olmak birçok alanda size yardımcı olabilir:

 • Hedefleri başarıyla gerçekleştirebileceksiniz
 • Öncelikleri belirlemek daha kolay olacak
 • Erteleme, hedef odaklı olmama gibi kötü alışkanlıkları ortadan kaldıracak veya düşük dikkat süresini azaltacaksınız.
 • Zaman yönetimi becerilerini geliştirmek stresi azaltacak ve sizi motive edecektir.
 • Tüm görevlerinizi nasıl planlamanız gerektiğine dair net bir fikriniz olacak

İşte zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz popüler zaman yönetimi yaklaşımları listesi;

1. Gününüzü önceden planlayın

Planlama, tüm zaman yönetimi tekniklerinin ilki, en iyisi ve en kanıtlanmışıdır. Birincisi, işinizi düzgün bir şekilde organize etmenize yardımcı olduğu için. İkincisi,  yapmanız gereken her şey hakkında size ayrıntılı bir fikir verdiği için . Günlük, haftalık veya aylık görevlerinizi planlayabilirseniz, gerisi kolayca gelir.

Çalışmanızı planlamanın ve organize etmenin birçok yolu vardır:

 • Dijital veya kağıt biçiminde süslü takvimler ve kişisel düzenleyiciler
 • Zaman yönetimi uygulamaları ve araçları
 • Özel yapılacaklar listesi
 • Post-it-notlar, not defterleri gibi zaman yöneticilerinin diğer kağıt biçimleri

Zaman yönetiminizde ustalaşmak için farklı seçenekleri karıştırabilir, birleştirebilir ve ayarlayabilirsiniz. Örneğin ben dijital uygulamaları kullanırken bir ajanda da kullanıyorum.

2. E-posta alımını sınırlayın

E-postaları kontrol etmek ve yanıtlamak külfetli bir iştir. Kimse sevmez ama herkes yapar. Sabah kontrol ederseniz, yalnızca hemen yanıtlanması gereken en önemlileri yanıtlayın. Gerisini görevler arasında molalar için bırakın veya günün sonunda bunları gözden geçirin. Ayrıca, gelen kutunuzu boşaltmamaları için bu önemsiz iletileri “spam” olarak işaretlediğinizden emin olun.

3. Verimlilik bölgenizi bulun

Bazı insanlar erkenci, bazıları ise gece kuşudur. Hepimiz farklıyız ve günün veya gecenin farklı bölümlerinde çalışmayı severiz .

Günün en verimli saatlerini bulduğunuz ve en fazla enerjiye sahip olduğunuz zaman için çalışma planladığınız bir zaman yönetimi tekniğini düşünün.

Sabahları en üretkenseniz, çok erken kalkın. Ya da karanlıkta çalışmayı tercih ediyorsanız gece geç saatlere kadar uyanık kalın. Ama sırf insanların belli saatlerde verimliliğe ulaştığı söyleniyor diye kendinizi alışkanlıklarınızı değiştirmeye zorlamayın. En verimli saatlerinizi bulun ve bunlara bağlı kalın. Bazı insanlar için zaman yönetimi stratejileri ne işe yararsa, sizin için çalışmayabilir. 

4. Önce büyük görevler

Her şey  öncelik vermekle ilgili. Önce en önemli görevleri yapın ve işiniz bittiğinde daha az ilgili olanlara geçin. İş akışını daha iyi organize etmenize yardımcı olacak ve verimli olacaksınız. 

5. Düzenli molalar verin

Mola vermeden çalışmak size yarardan çok zarar getirebilir. Beynimizin tazelenebilmesi ve ardından tekrar işe odaklanabilmesi için molalara ihtiyacımız var.

Pomodoro tekniğini kullanabilir veya kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ben bunun için telefonumda Just Pomodoro uygulamasını kullanıyorum. Oldukça memnunum. En sevdiğiniz kitabın bir bölümünü okuyun veya bir fincan kahve yapın veya boş zamanınızı Netflix gibi video akış platformlarında belgesel filmler izleyerek yeni bir şeyler öğrenerek geçirin. 

Odaklanmanızı geliştirmek için molalar verin ve kendinizi yenilenmiş hissedin. Bu size önemli bir verimlilik artışı sağlayacaktır. Molalar üretkenliğiniz içindir.

6. “Hayır” deyin ve yetki verin

Herkesin sınırları vardır. İnsanların bizden istediği her şeyi yapamayız. Tükenmişliğe ve iş kaygısına yol açacaktır . Bu nedenle, insanlar size ek görevler vermek istediğinde iddialı olmak ve “hayır” demek çok önemlidir.

7. Odaklanın ve dikkat dağıtıcı şeyleri engelleyin

Bildirimler, açılır mesajlar, e-postalar, sizinle sürekli konuşan iş arkadaşları. Bütün bunlar dikkatinizi işten uzaklaştırır.

Odaklanmanın birçok yolu vardır. Telefonunuzu uzaklaştırabilir, sosyal medya bildirimlerini kapatabilir veya dikkat dağıtıcı web sitelerini engelleyebilirsiniz. Ama en iyi yol konsantre olmak ve yapmanız gerekeni yapmaktır. Sosyal medyadaki varlığınızı minimumda sınırlamaya değer çünkü çok zamanınızı alıyor ve hayatınıza fazla bir değer katmıyor.

8. Hedefler belirleyin

Hedefler belirleyin ve tam olarak hangi yöne gittiğinizi bilin. Bu amaçlar, organizasyonel süreçlerin bir parçasıdır ve zaman yönetiminde son derece önemlidir. Daha büyük amaçlara ulaşmak için aylık hedeflere ayırın.

Örneğin, bu yıl çevrimiçi butiğinizi açmaya karar verdiyseniz ve dönem için hedefiniz iyi bir gelir elde etmekse, bu ayki hedefleriniz 2 toptancı ile sözleşme imzalamak, nakliye konusunda yardımcı olması için bir stajyer kiralamak ve bulmak olabilir. Hedeflerinizi de çok küçük parçalara bölmelisiniz.

Hedefler başarıya ulaşmak için yolunuzu belirler. Onlar zirveye giden liderin basamaklarıdır. Hedefler, kuruluşunuzun ana hedeflerini, önceliklerini ve vizyonunu belirler. Ancak işlerin daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yapılmasına da yardımcı olurlar.

9. Çoklu görevi durdurun

Birçok iş teklifi, çoklu görevin adayın temel becerilerinden biri olduğunu belirtir. Ancak böyle bir teklifi hemen çöpe atmak daha iyidir. Gerçek şu ki, çoklu görev beynimize zarar verir. 

Birkaç görevi aynı anda yürütmek harika bir zaman yönetimi tekniği gibi görünüyor. Aslında, üretkenliği önemli ölçüde azaltır. Odaklanmak ve işinize bağlı kalmak için her seferinde bir görev yapın.

10. Zaman ayırın

Belirli görevlere ne kadar zaman harcadığınızı biliyor musunuz? Muhtemelen her gün etkinliklere ne kadar zaman ayırdıkları hakkında hiçbir fikri olmayan insanların arasındasınız.

Zamanınızın ne kadarını görevlere, projelere ve farklı etkinliklere ayırdığınızı biliyorsanız, iş gününüzü ve iş akışınızı daha iyi organize edebileceksiniz. Bunu yapmanın en basit yolu, zaman izleme programı kullanmaktır . Gelecekteki tahminleri tam olarak tahmin etmenize ve yeni görevlere daha iyi zaman ayırmanıza yardımcı olacaktır.

11. Bir sabah rutini oluşturun

Uyandığında ilk yaptığın şey nedir? Yatağını topluyor veya egzersiz yapıyorsanız doğru yoldasınız. Ama sosyal medyayı kontrol ediyorsanız, yanlış yapıyorsunuz.

Kendi sabah rutininize sahip olmak, şüphesiz günün geri kalanında size güç verecektir. Psikolojik açıdan, gün içinde elde edeceğiniz sonuçları belirleyen şey sabah yaptığınız ilk şeydir. Yatağınızı toplamak gibi küçük şeylerden deneyin, ardından sağlıklı bir kahvaltı yapın ve sosyal medyayı veya diğer işleri günün sonuna bırakın.

İlginizi çekebilir: Sabah Rutini: Sağlıklı Alışkanlıklar

12. Egzersiz

Egzersiz yapmak, enerji seviyelerini yükseltmek için harika bir yoldur . Vücudun stresin neden olduğu gerginlikten kurtulmasının bir yoludur. Ayrıca, işinizi daha da kötüleştiren gereksiz veya rahatsız edici düşüncelerden zihninizi temizlemeye yardımcı olabilir.

13. Uygulamalar

Günümüzün son derece gelişmiş dünyasında, aletler işimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Zaman yönetimi tekniklerini tam olarak kullanabilmek istiyorsanız, aşağıdakileri günlük işlerinize uygulamalısınız:

 • Zaman takip programı — işinizin zamanını takip etmenize ve faturalandırılabilir zaman da dahil olmak üzere tüm projelere ve sayılara hakim olmanıza yardımcı olur.
 • Yapılacaklar listesi —  çalışma haftanızı planlamanıza olanak tanır
 • İyi alışkanlıklar oluşturmaya yardımcı olan uygulamalar –  basit bir takvim veya üretkenlik günlüğü olabilir, ancak talepkar bir kullanıcıysanız süslü üretkenlik uygulamalarını deneyebilirsiniz. Ben bunun için Habit uygulamasını kullanıyorum, oldukça memnunum.

14. Kendinizi ödüllendirin

Üzerinde çalıştığınız görevi veya projeyi bitirdiniz mi? Güzel, şimdi bir ara ver ve kendin için bir şeyler yap . Bir fincan kahve için, en sevdiğiniz müziği dinleyin veya arkadaşınızı arayın. Haydi, biraz kestirin, yürüyüşe çıkın ya da en sevdiğiniz kitabın bir bölümünü okuyun!

15. İletişim

Doğru iletişim çok zaman kazandırabilir. Planlarınızı, niyetlerinizi veya gereksinimlerinizi açıkça iletmezseniz, insanlar ne kendilerinin ne de sizin görevlerinizi anlamayacaktır. Bu da çatışmalara ve yanlış anlamalara yol açacaktır.

Ayrıca, siz ve ekibiniz veya müşterileriniz arasındaki iletişimi geliştirmek için özel araçlar ve uygulamalar kullanmayı unutmayın. 

Zaman Yönetimi

Belki de listede olmayan kullandığınız başka zaman yönetimi stratejileri vardır? Püf noktalarınızı ve ipuçlarınızı benimle ve diğer okuyucularla paylaşın 🙂

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!