20 Alışkanlıkla Sağlıklı Yaşa!

Zayıflamak, sağlıklı olmak belli şeyleri alışkanlık haline getirince çok daha kolay. Aslında zayıflamak kelimesini, diyet kelimesini pek sevmiyorum. Onun yerine sağlıklı beslenme ve daha sağlıklı bir yaşam diyelim.

1- Sevdiğin bir egzersiz bul. Hoplayıp zıplamayı sevmiyorsan pilates yap, dans etmeyi seversen zumbaya başla. Sevdiğin egzersizi bulursan spor yapman gereken günleri iple çekersin!

2- Bir klişe: su iç! Bol su içmeyi alışkanlık haline getir.

3- Çiğneme süreni uzat, sindirimi ağzında başlat. Yemeklerini hızlı yeme. Gerekirse alışana kadar bir lokmayı yutmadan önce en az 10 kere çiğne.

4- Meyve ve sebze yemeye ağırlık ver. Meyveyi saat 15:00’den önce yemeye özen göster.

5- Egzersiz programına kardiyo antrenmanlarını eklemeye çalış. Kardiyo hızlı incelme sağlar.

6- Baharatlara yer ver. Bir yemeği tuz veya şekerle tatlandırmaya çalışmak yerine baharat kullanmaya çalış. Baharatları marketten alırken “ısıl işlem görmüş” uyarısının olmamasına özen göster. Kısaca açıklamak gerekirse ısıl işlem demek radyasyon demek.

7- Kahvaltıyı atlama.

 

8- Günün bir öğününde yumurta yemeye çalış. Yumurta uzun süre tok tutar.

9- Yeşil çay iç.

10- Hareketsiz bir yaşamı kabullenme. Sürekli hareket halinde olmaya çalış.

11- Esneme gibi egzersizlere önem ver, vücudunu rahatlat.

12- Saat 20:00’den sonra bir şeyler yeme.

13- Sağlıklı yağları bol bol tüket. Zeytinyağı kalp ben kalp Canan Hoca 🙂

14- Porsiyonlarını kontrol altında tut. Yemeklerden tıkabasa doyarak kalkma.

15- Şekeri azaltmaya çalış. Sadece zayıflamak için değil daha sağlıklı ve zinde olmak için de şekeri azalt.

16- En en en hızlı zayıflama yöntemi şu: şekeri ve paketli gıdaları bırak. Hamburger mi istiyorsun evde yap. Yani canın kalorili birşeyler istiyorsa bile doğalını ye. Marketten aldığın, doğal olmayan işlenmiş gıdaları kestiğin anda zayıflayacaksın. İçinde şeker olan ürünlerden özellikle uzak dur.

17- Kefir iç. Kefirin de piyasada içinde şeker olanları mevcut. Şekersiz olanı bulmaya çalışın. Evde kendiniz mayalarsanız harika ama ben sürekli kefirlerimi öldürdüm 🙁 O yüzden artık marketten alıyorum ama içinde şeker olanları almıyorum.

18- Bitki çaylarını tüket. Yeşil çay, kiraz sapı çayı gibi ödem atıcı çaylara mutfağında yer aç.

19- Kahve tüket tabi ki şekersiz 🙂 Türk kahvesi hem uzun süre tok tutuyor hem de çok faydalı.

20- Yağ yakıcı besinler diye aratırsan google yeterince yardımcı oluyor. Yağ yakıcı ve lifli besinleri bol bol tüketmeye çalış.

Sevgilerle..

 

1 Comment

  1. […] hatta kaç saat uyudunuz, ne kadarında derin uykudaydınız hepsini analiz ediyor. Özellikle yaşam kalitesinde iyileştirme yapmak ve takipte kalmak isteyenlerin hayatı artık çok kolay. Her an yanınızda […]

Yorumlarınız benim için değerli!