Az Aslında Çoktur – Leo Babauta

Kitap okumak benim için boş zaman doldurmak değilde çok çok değerli bir zaman. Her aya kendime bir hedef koyarak başlıyorum. Bu ay ki hedefimi düğün telaşı yüzünden gerçekleştiremedim ama Nisan hedefim sadece 1 kitap bitirmek. Çünkü okumaya başlamayı düşündüğüm kitap bi hayli kalın 🙂

Lafı çok uzatmadan bu bölümün ilk kitabını size kısaca anlatayım. Kitabımız “Az Aslında Çoktur“. Bu kitabı tamamen farklı düşündüğüm için almıştım aslında çünkü internette pek açıklayıcı bir yorum yoktu. Aslında kitap hayatın tüm alanıyla ilgiliymiş gibi yorumlarda bulunulmuş ama kitap yalnızca çok yoğun çalışanları ve işlerini bir türlü yetiştiremeyenler için pratik bilgilerden oluşuyor.

Mesela bilgisayarınızda dağınık klasörlerinizi nasıl azaltıp basitleştirebilirsiniz? veya ofis masanız çok dağınıksa evrak yığınlarından nasıl kurtulabilirsiniz? vb. Kitabın son bölümünde de nasıl sağlıklı ve formda kalabilirsiniz gibi bir bölüm var. Her kitaptan aldığım bir güzel cümle bile benim için yeter diyen bir okuyucu kafası yaşadığım için kitap için hiç işime yaramadı diyemem. Her kitap 1 cümleyle bile hayatınızı zenginleştirebilir.

Ayrıca kitabın arka kapak yazısını da sizler için aşağıya ekledim…

“Daha fazlanın genellikle daha iyi kabul edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Daha fazla paranın, daha büyük evler ve arabalar satın almanın, daha fazla giysinin, eşyanın ve mobilyanın peşinde koşuyoruz. Geçmişin küçük dükkanlarının aksine daha büyük alışveriş merkezlerine ihtiyaç duyuyoruz. Daha fazla tüketiyoruz, daha fazla üretiyoruz ve her zamankinden daha fazlasını yapıyoruz. Ama işin aslı böyle değil. Daha fazla şey yapmak, bir sürü önemsiz şey yaptığınız, aynı zamanda aşırı yükleneceğiniz ve stres yaşayacağınız anlamına gelir. Leo Babauta size hayatınıza odaklanma fırsatı sunuyor: Azın gücünden yola çıkarak yani daha azdan gelen daha fazla güce odaklanarak hayatınızı planlayabilir, daha fazlasını başarabilirsiniz. İşte başlangıç için bazı adımlar: Limitler koyun, En gerekli olanı seçin, Basitleştirin, Odaklanın, Alışkanlıklar yaratın, Küçük adımlarla başlayın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir