Sağlıklı Beslenme Planı!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAYaz ayları, plaj zamanları yaklaştığından hepimizin tek bir amacı var şu aralar formda görünmek! Tabi ki her sene bu aylarda olduğu gibi bu sene de yine diyetteyim. Fakat bu sene biraz farklı. Yalnızca diyetin ya da yalnızca sporun hiç bir işe yaramayacağını okuyorum her yerde. Biraz daha özen gösterip kendimi aç bırakarak zayıflamak yerine sağlıklı beslenip spor yaparak formda kalmaya çalışıyorum. Hatta amacım zayıflamak değil tamamen sağlıklı beslenerek bunu tüm hayatım boyunca devam ettirmek. Çok bilinçlenmiş gibiyim şu aralar 🙂 Şimdi size bir kaç ipucu veriyim okuduğum birkaç yazıyı birleştirerek..

Örneğin şeker, tatlı yerine meyve yiyebiliriz. Bu ilk zamanlar biraz zor oluyor. Bir çikolatanın yerini mandalinayla takas etmek epey zor. Fakat çikolatayı haftada 2 küçük kare bitter yiyebilirim geri kalan tüm hafta tatlı istersem meyve yerim diye kendimi şartlandırıyorum.
İkinci önemli nokta herkesin uyardığı gibi haftada en az 2 kere balık yemek. Balık her zaman unutulup gidilen bir yemek benim için. Yalnızca kalabalık aile toplantılarında veya özel günlerde yenilebilirmiş gibi geliyor. Ama haftada en azından bir kere sofralarımızda balığa da yer açmamız gerekiyor. Hem kalori ve yağ oranı düşük hem de bol miktarda omega 3 içeriyor.


Kırmızı et demir ve B12 vitamini açısından zengin olmakla beraber, kolon kanseri açısından bir risk faktörü. Bu nedenle, kırmızı et tüketiminizi gözden geçirmeniz yerinde olur. Sağlıklı bir beslenme için, kırmızı eti haftada bir en fazla iki kere yemeniz ya da porsiyonlarınızı küçültmeniz öneriliyor.

Pek çoğumuz sabah telaşı içerisinde kahvaltıyı atlayabiliyoruz. Kahvaltı yerine genelde tercih ettiğimiz, bol şekerli ve sütlü bir kahve ya da yolumuzun üzerindeki pastaneden bir poğaça gibi lezzetli ama boş kalorili besinler oluyor. Özellikle bu poğaça olayını ben 1 ay boyunca her gün yedikten sonra baya kilo aldığımı gözlemlemiştim. O günden beri bıraktım. Kahvaltı edemesem bile kendime sandviç hazırlıyorum emin olun poğaçadan çok daha sağlıklı.  Evden çıkmadan mutlaka kahvaltı etmeye özen gösterin. Haşlanmış bir yumurtayı, tam buğday ekmeğinin arasına koyup yemek bile çok daha sağlıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir