Kendine Zaman Ayır: Bir Hobi Bul

Boş zamanlarınızda ne yaparsınız sorusu hemen her alanda insanları tanımak için en uygun sorudur. Kitap okumanın, müzik dinlemenin dışında daha ilginç cevaplar vermeye çalışırız çoğu zaman. Bunun için hepimiz bir kursa yazılmaya karar verir, gerekli araştırmaları yapar en sonunda da bir bahane bulup yeni hobimizden bir çırpıda vazgeçeriz. İnstagram’ın yaygınlaşmasıyla hepimiz fotoğrafçı olduk, Twitter’la hepimiz birer küçük yazarız . Sanallıktan uzaklaşıp biraz çevirimdışı kalırsak aslında kendimize ayırdığımız küçük özel zamanlarımızı kaybettiğimizi görürüz.


images (1)

Akşam iş çıkışı eve gidip ilk yaptığım şey diziler başlayana kadar tüm işleri halledip çay koymak. Dinlenme zamanım buymuş gibi. Çay içip televizyon karşısında uyuklamak beni dinlendirmek yerine yaklaşık 4-5 saatimi evde boş oturarak geçirmiş olmamla son buluyor. Bende kendimi bir silkeledim ve kendime ayırabileceğim bu zamanı nasıl geçirebilirim diye düşündüm. Aslında bir hobim zaten var sadece buna zaman ayırmamak için bahane buluyorum. Puzzle yapmak! Bu gerçekten beni her şeyden uzaklaştırıyor ve odaklanma sorunumu çözmeme yardımcı oluyor. En azından 1 saatimi başka hiç bir şey düşünmeden sadece puzzle yapmaya odaklanarak geçirebiliyorum. Bu konsantrasyonumu da arttırıyor. Bir puzzle için vakit ayırıp 1 ay sonunda o kalan son parçayı yerine takmak kendi adıma bir şey başarmış olmak demek. Sizde kendinize bir hobi edinin. Bu yüzme, fotoğrafçılık, koşu, gitar çalma, basket, futbol, resim yapmak olabilir. Tabi ki biraz zaman alacaktır çünkü neyi sevip sevmediğinizi bulmak ciddi bir iştir. Bu kendi başınıza aldığınız sadece kendinizi dinleyip özgürce verebileceğiniz bir karar. Kısa da olsa zamanınızı buna ayırmak sizi de motive eder.

Emin olun bir hobi edinirseniz veya hiç bir şey bulamazsanız akşam evde en azından 15 dakikalık bir egzersize zaman ayırırsanız bedenen ve ruhen daha çok dinlenmiş hissedeceksiniz.  Bu koşturmaca içinde ne yaparsanız yapın günün en azından 15-20 dakikasını kendinize ayırın.

“Kendine Zaman Ayır: Bir Hobi Bul” üzerine 2 yorum

  1. Puzzle yapmayı ben de bir çeşit terapi gibi görüyorum. Çünkü o parçalara ve renklere odaklandığım zaman başka şeyler uzaklaşıyor kafamdan. Kitap okumak en sevdiğim şeylerde biri olsa da, kitap bazen kafamın içindeki düşüncelere engel olamıyor. Yani o gün kafamdan uzaklaştırmak istediğim bir dert varsa kitap okuyarak çözemiyorum çünkü okuyorum ama boş okuyorum. Bir sayfa bitiyor, iki sayfa bitiyor ama bakıyorum hiç anlamamışım otomatik olarak okuma eylemi yapmışım sadece, başa dönüyorum tekrar. Ama puzzle öyle değil, beni gerçekten bağlıyor, içine alabiliyor, kendisinden başka şeyler düşünmeme engel oluyor. İlla o parçaları düşünüyorum. Güzel bir hobi… Ancak benim halımın altı doldu taştı. Milyon tane puzzle var 🙂 Buna bir çare bulamadım. Bir kısmını çevçevelettim astım, ama hepsini de öyle yapamam ki… Birilerine hediye edeyim dedim hiçbirine kıyamadım :)) Ben şimdilerde daha az yer kaplayan ve her yere taşıyabildiğim bir hobi edindim; etamin 🙂 İlgi alanınıza girer mi bilmem ama azıcık bile ilginizi çekiyorsa öneririm 😉

    1. Gercekten puzzle tam bir terapi yontemi haklisiniz kafanizda sadece gerekli parça oluyor başka bir şeye odaklanamiyorsunuz. Etamin fikrini mutlaka araştıracağım 🙂 teşekkürler tavsiye için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir