Krep Tarifi

Pazar günleri kahvaltılar her günden farklıdır. Tüm ailenin bir arada olduğu tek kahvaltı evlenmeden önce bizim evde bir tek Pazar günleriydi. Bu yüzden Pazar kahvaltılarını her zaman ayrı sevmişimdir. Yeni evli olduğum için bizim Pazar kahvaltıları çok hareketli değil tabi ki sadece 2 kişiyiz 🙂 Ama yine de bugün kahvaltıda her gün yediğimiz peynirden reçelden farklı birşeyler olması gerek. Daha bi özenli daha bi süslü kahvaltı hazırlayasım var 🙂 Aklıma ilk gelen krep yapmak oldu. Hemen burada da tarifini sizlerle paylaşmak istedim. Buyrun efenim;

Malzemeler:

  • 2 tane yumurta
  • 2 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1.5 su bardağı un (tam dolu)
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Genişçe bir kaba tüm sıvı malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın. Üzerine tuzu da ekleyin. Bu malzemelerin üzerine unu eleyerek katın. Sonuç olarak akışkan bir krep karışımınız olmalı, yoksa krep içleri hamur kalabilir.

Teflon tavaya ya da varsa krep tavasına çok hafif margarin sürün ve üzerine 1 kepçe krep karışımından ekleyin. Tavayı sağa sola çevirerek içerisindeki krep karışımının tüm tavaya eşit yayılmasını sağlayın. Bu noktada biraz el çabukluğu olması lazım, yoksa kreplerin bir tarafı kalın bir tarafı ince kalabilir. Krep alt tarafı piştiğinde, üst tarafının da hafiften görüntüsü değişir. Bu anda spatula yardımıyla ters çevirin. Eğer üst bölümünden anlamazsanız yine spatula yardımıyla altını hafif kaldırarak da kontrol edebilirsiniz. Yine orta ateşte krebinizin diğer tarafını da pişirin. İşte krep hazır. Krep karışımı bitene kadar aynı işlemi uygulayın.
l061r

 

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir