Büyük Hedeflere Küçük Adımlarla Başlayın

Daha önceki yazılarımdan birinde kariyerimde yapmak istediğim ama bir türlü cesaret edemediğim değişimlerden bahsetmiştim. Yine buna benzer bir konudan bahsetmek istiyorum.

Yapmanız gereken veya yapmak istediğiniz şey çok basit olabilir. Örneğin artık her gün 10 dakika bile olsa egzersiz yapmak istiyor olabilirsiniz ya da daha uzun vadeli bir hedef koyalım; 6 ayda ana diliniz gibi İngilizce konuşmak istiyorsunuz. Bunların hiç biri zor değil inanın. Eğer ikisinden de korkup, sıkılıp devam etmezseniz ikisi de aynı zorluk derecesinde değil midir? En ufak ve en yüksek hedefiniz de hiç başlamazsanız hep aynı yerde kalırlar. Asla başaramazsınız. Bu yüzden önce kendinize inanıp sonra sabrederek işe koyulmalısınız.

Şimdi ne yapmak istediğimize karar verdik ve bu yolda ne olursa olsun yılmadan yürüyeceğiz. Çok küçük adımla başlayalım öncelikle istediğimiz şeyi asla ertelemeyeceğiz. Erteleme olayını engellemek için benim yaptığım en iyi şey ajandama yapılacaklar listesi şeklinde not almak. çünkü ben o notu bir gün yapmazsam iki gün yapmazsam üçüncü gün canımı sıkmaya başlıyor. Yazmak yapacağımız şeyi en iyi gözümüze sokan eylemdir. Yazarsanız ve yapmazsanız o yazı sizi hep rahatsız eder.

Sürekli erteleyen biriyseniz, “yapılacaklar listesi” hazırlayın ve listenize sadık kalın. Adım adım yapmanız gerekenleri uygularsanız, büyük hedefi kısa sürede, hem de beklediğinizden daha az yorularak, ulaşabilirsiniz. Ders çalışmaktan ofis işlerine; çocuk bakımından aile ilişkilerine; alış verişten ev işlerine kadar her şeyi listeleyin ve sadece sıradaki maddeye odaklanın. Hayata dair büyük hedeflerinizi de planlamanız size çok yardımcı olacaktır.

Büyük planlardan söz etmişken, hedeflerinizin ulaşılabilir hedefler olmasına dikkat edin

Siz içten içe en büyük hedefi isteyebilirsiniz tabi ki ama önemli olan büyük hedefe ulaşmanızı sağlayacak küçük hedeflere ulaşmanızdır. Eğer erteleyen biriyseniz büyük hedef için hareket etmek bir yana, küçük hedeflere de ulaşmayı erteliyorsunuzdur. Parkeleri değiştirip, duvarları boyamadan önce yerdeki yastığı kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Neleri ertelediğinizi, neden ertelediğinizi, ertelediklerinizin sonuçlarını düşünün.

Kendinizi küçük görmekten ve karamsarlığa tutulmaktan kurtulun. Kendinize bir motivasyon aracı bulun ve bir işi başaramayacağınız konusunda korkuya kapıldığınızda bunu uygulayın. 

İyi bir ruh halinin en önemli destekçilerinden biri de sağlıklı beslenme ve dengeli bir uyku düzenidir.

Bazen enerjiniz olmadığında da bazı şeyleri erteliyor olabilirsiniz. Metabolizmanızın sağlıklı çalışıyor olması hayata dört elle sarılmanızda, daha istekli olmanızda önemli bir rol oynamaktadır.

Yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Bu şekilde motivasyonunuz artacak ve diğer yapmanız gerekenler için daha fazla istek duyacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir