8 Adımda İyi Hissedin

Bazı günler uyandığımız andan itibaren bir mutsuzluk kaplar içimizi.

Özellikle hava kapalıysa ve ertesi akşam bir sürü olumsuz, umutsuz şeyler düşündüysek. Böyle zamanlarda en iyisi bu işi erkenden halletmek, biraz silkelenip günümüzü güzel devam ettirmeye çalışmak. Bu gibi durumlarla başa çıkmak için Pudra.com’dan size birkaç öneri;

Bir şeyler canınızı sıkmıştır, kendinize güveniniz kırılmıştır, dolayısıyla kendinizi berbat hissediyorsunuzdur. Çevreye verdiğiniz negatif etkiden dolayı sizi o gün solunuzdan kalktığınız için suçlayanlar olabilir. Oysa sizin sadece biraz daha fazla özgüvene, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacak bir şeylere ihtiyacınız vardır.

Size küçük bir yardımda bulunalım. İşte Pudra.com’da, kendinizi iyi hissetmek için yapmanız gereken birkaç küçük değişiklik önerisi…

Güzel giyinin
Modunuzu yükseltmenin biricik yollarından biri, dış görünümünüzü düzeltmektir. Güzel giyinmek, kendinize güveninizi geri getirir, kendinizi daha şık ve bakımlı hisseder, hayatınızın kontrolünün elinizde olduğunu fark edersiniz.

Mutlu bir yüz ifadesi oluşturun
Siz gülümsediğinizde tüm dünya da size gülümser. Öyleyse bunu neden yapmayasınız? O zorlu, ‘suratsız’ günlerinizdeyseniz, yüzünüze zordan da olsa kocaman bir gülümseme yerleştirin. Sizi görenlerin de size gülümseyen bir ifadeyle karşılık verdiklerini fark ettiğinizde ruh haliniz pozitife dönecek ve gerçekten gülümseyerek kendiniz daha iyi hissedeceksiniz.

ye_sev_uyu_mutlu_ol_h157
Başkaları için iyi bir şey yapın
Mesela yol verin, kapı açın. İş arkadaşlarınıza kahve yapın. Otobüste ya da metroda sizden daha büyük birine yer verin. Bir vakıf için çalışın. Çocuklar yararına çalışan bir derneğe bağışta bulunun. İyi bir davranışta bulunarak hem kendinizi daha iyi hissedersiniz hem de etrafınızdakilerin iyi hissetmesini sağlarsınız.

Sevdiğiniz bir şeyi yapın
Kendinizi kötü hissettiğinizde, sevdiğiniz ve onu yaptığınızda iyi hissettiğinizi bildiğiniz bir şeyler yapın. Mesela uzanın divana, en sevdiğiniz filmin DVD’sini koyun. Arkadaşlarınızı eve davet edip onlara yemek pişirmek sizi mutlu ediyorsa ya da arkadaşlarınıza misafirliğe ziyarete gitmekten zevk alıyorsanız ertelemeyin, hemen arayın onları. Yalnız olmadığınızda sizi üzen şeyleri daha kolay unutabilirsiniz.

Ertelemeyi bırakın
Atalarımız “Bugünün işini yarına bırakma” diyerek ne güzel bir mesaj bırakmışlar bize. Gerçekten de yapılması gereken işleri erteledikçe zihninizde büyüyüp kocaman bir dert yumağına dönüşmesi an meselesi. Oysa zamanında yerine getirilen görevler içinizin rahat olmasına ve dolayısıyla kendinizi iyi hissetmenize olanak sağlar.

Erteleme işini çoğu zaman kendimiz için iyi olacağını düşündüğümüz durumlarda da devreye sokarız. Üşeniriz. Oysa uzun zamandır istediğiniz resim, dans, dil kursu ya da bir başka aktiviteye katılmak için daha fazla zaman kaybetmemek kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. istediğiniz şeyi yapmanızı engelleyen tüm bahaneleri bir kenara bırakın ve kararlı olun. Yeni şeyler öğrenmek her zaman çok heyecan vericidir ve canınızı sıkacak şeyleri düşünmenizi engeller.

Gevşeyin
Kaygı bozukluğu ve stres, sadece fiziksel sağlığınızı bozmaz, kendinize güveninizi de yerle bir eder. Neden o yoğun tempoyu biraz düşürüp kendinizi rahatlatmayasınız? Beynin düşünce kalıbını yavaşlatarak daha sakin olabilir ve hayatınızın kontrolünü elinizde tutabilirsiniz. Gevşemek için yoga ve meditasyon yapabilirsiniz. Tüm bunlar size uzak uygulamalar ise sadece bol köpüklü bir banyoyu da tercih edebilirsiniz. Masaja gitmek de harika bir rahatlama yolu olabilir.

Başarılarınızı kutlayın
Hayatınızda, bisiklete binmeyi öğrenme, sürücü ehliyeti alma ya da bir sporu yapma gibi sonuçlandırdığınız işleri bir başarı olarak görün. Karamsar bir ruh haline girdiğinizde, kendinizle gurur duyduğunuz başarılarınızın bir listesini yapın. Onları her hatırladığınızda ne harika bir kadın olduğunuzu düşünüp bunu kutlayın. Her zaman sizi başkalarının takdir etmesine ihtiyacınız yok, kendi kendinize de yetebilirsiniz.

Mutluluk veren yiyecekleri keşfedin
Araştırmalar sağlıksız beslenmenin depresyonla ilişkili olduğunu gösteriyor. Sağlıklı beslendiğinizde kendinizi daha iyi hissedeceğinizi unutmayın. Bir de özellikle bazı gıdalar var ki mutluluk hormonlarını harekete geçiriyor.

“8 Adımda İyi Hissedin” üzerine 0 yorum

  1. İyi hissetmek her şeyden önce bizim kendi iç dinamiklerimizle alakalı Dış ortamdan gelen uyaranlara verdiğimiz tepkilerin ortalaması, kişilik özelliklerimizle birleşince günlük moodumuzu oluşturuyor. Eğer irademizi kullanmayı iyi bilirsek hayatın getirdiklerine karşı daha dirençi olur ve hep aradığımız daimi huzura ulaşmayı başarırırz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir