Son Çıkan Kitaplar

Vitrinlerde yeni yerini alan taze taze kitaplara bir göz atalım;

Araname

araname20130508102846

Semra ve Hulki Aktunç’un Ara Güler’le dostluklarının bir ürünü AraName. Ev sohbetlerinde konuşulanlar, Ara Güler’in anlattığı anılar, Aktunçlar’ın Ara Güler’e bakışları, onun kişiliği ve sanatını yorumlayışları kitabın ilk bölümünü oluşturuyor. İkinci bölümde Ara Güler’in çok bilinen İstanbul fotoğrafları ve onların yanına Aktunçlar’ın iliştirdiği mini kurmaca metinler var. Üçüncü bölüm ise Ara’lı bir aile albümü…Araname, nihayetinde anılar, denemeler, öyküler barındıran bir söyleşili fotoğraf kitabı. Aktunçlar’ın kalemiyle Ara Güler objektifinin buluşup seviştiği şık ve coşkulu bir eser.

Kitap Hakkında

Yazar : Semra Aktunç, Hulki Aktunç

Sayfa Sayısı : 104

Yayın Evi : Yapı Kredi Yayınları

Dili : Türkçe

Tür : Fotoğraf – Fotoğrafçılık

Kayıp Düşler Diyarı

 

sacit-ozkanli-kayip-dusler-diyari20130403221240

Kasabaya doğru yol alan otobüsün iki ilginç yolcusu vardır. Onların gelişiyle kasabada her şey değişmeye başlar. Sinan Borak, karısı Nalân’ı evliliklerinin ilk gününde trafik kazasında kaybetmiş, hayata yeniden tutunduğu sıralarda, kasabadaki eski evlerini satmak ve anılarıyla vedalaşmak üzere yollara düşmüştür. Kiraz Akalın, ya da diğer adıyla İsviçre’li Tarih Profesörü Cerise Rees ise, 1915 Ermeni tehcirinde evlatlık verilen babasının geçmişindeki bilinmeyenlerin ve köklerinin izini sürmek amacıyla kasabaya gitmektedir.

Anılar mabedi eski ev
Varlığını kimselerin bilmediği gizli oda
Yemiş ağacındaki yılan
Tehcirden kurtulan yaşlı Ermeni
Yüz yıllık sırrın çevresinde gelişen olaylar…

Günlerden bir gün düğmeye basılır ve yerini pek az kimsenin bildiği küçük kasaba, tıpkı patlamaya hazır bir volkan gibi içten içe kaynamaya ve büyük felakete doğru hızla saatleri saymaya başlar…

 Kitap Hakkında

Yazar : Sacit Özkanlı

Sayfa Sayısı : 365

Yayın Evi : İlke Kitap

Dili : Türkçe

Ben Hiçbir Şey

424774

“ Benim tek bir problemim vardı: Hasta insanları seviyordum ve deliliğine inandığım adam ve kadınlarla çıkıyordum yola, ancak ben hasta değildim; ben aslında son derece sağlıklı ve aklı başında bir adamdım. Ve bu aklı başındalık getirdi sonumu! O acı çektikçe, ben ona daha çok bağlandım; meğer sonunda en çok acıyı gene ben çekecekmişim… İnsanların seni sevmesine izin vermemeli, sonra hiçbir zaman yalnız kalmayacağını düşünüyorsun…”
Evinin yolunu unutmuş genç bir romancının gözünden ‘ötekiler’in mesken tuttuğu sokaklar, yarım kalmış, yıkık-dökük bir aşk hikâyesiyle buluşuyor; kaçınılmaz sonun ardından inanç arayışıyla çıkılan yolları; modern bireyin özgürlüğünün ancak bir düşten ibaret olabileceği ve insanın ölüm karşısındaki acziyetini, dünyayı anlamlandırmaya çalışan başka bir genç yazar, Aytuğ Akdoğan’ın ustalıkla işlediği bu kitabında okuyoruz…

 Kitap Hakkında

Yazar : Aytuğ Akdoğan

Sayfa Sayısı : 146

Yayın Evi : İkinci Adam

Dili : Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir