Migrenle Başa Çıkma Yolları

Migren anneannemden anneme annemden de bana geçmiş bir yadigar. En ufak dikkatsizliğinizde bir anda başınıza saplanan (hatta şu an bunları yazarken bile hafiften sızlıyor) korkunç bir ağrı. Aslında bunu çok şiddetli yaşayanlar olduğu gibi hafif atlatanlar da var.

ache-small

Migreni normal baş ağrısından ayıran en önemli özellik ışığa karşı hassasiyet oluşturması. Eğer ışık size tahammül edilemez kadar rahatsız edici geliyorsa sizde de migren ağrısı tutmuş demektir. Deneyimlerimden gördüğüm kadarıyla çikolata migreni tetikleyen şeylerden biri ve genelde de baş ağrınız başladığında canınız aşırı çikolata çekiyor. (Murphy kanunu gibi bişey) Örneğin başınızın ağrıdığını hissediyorsanız tuzlu bireyler yemenizi öneririm. Her ne kadar migren atağınız başladığında “kafamı iki yandan bi demirle sıkıştırsanıza yaa” desenizde bu bir çözüm değil. Migrenin en iyi çözümü ışıklar kapalıyken (zifiri karanlık daha mükemmel olur) sessiz bir ortamda başınıza serin bir havlu veya kolonya türü sizi serinletecek şeylerle hafif hafifi masaj yapmanızdır. Beni en çok rahatlatan yöntem budur. Annem migren için yapılacak masajı da bildiğinden şanslıyım. Karanlık ve sessiz bir yerde yarım saat kadar masaj yaptırınca migrenim geçer. Migren genelde stresten, sağlıksız beslenmeden, hava değişimi ve uykusuzluktan olur. Bunun dışında fazla ışık (bazen kar yağdığında her yerin beyaz ve parlak olması bile migreninizi tutturabilir), yemek saatinizi kaçırma gibi günlük yaşamınızda pekte kontrolünüz altında olmayan şeylerden olabilir.


migren.jpg migren-ve-bas-agrisi-17-01

Kısacası migrenden korunmak için yaşam tarzınızı ona göre ayarlamalısınız. Kendinizi tanımalı ve migreniniz ne zaman daha fazla tutuyor bunu öğrenmelisiniz ve buna göre kendi tedavi yönteminizi bulmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir