Öz Disiplini Geliştirmek

Hayatınızda yeni kararlar alıp bunlar için gerekli dökümanları,gereçleri toplayıp sonra da bir gün bile uygulamadan unuttuğunuz oldu mu hiç? Çoğu insan bunu yaşıyor.

Örneğin yeni bir dil öğrenmeye karar verdiğimizde gerekli araştırmaları yapıyoruz, çıktılar alıyoruz, kitaplar, cd’ler alıyoruz fakat iş onlara çalışmaya geldiğinde hiç vaktimiz olmuyor. Akşam iş çıkışı evde yabancı dil çalışmak yerine dizinin yeni bölümünü izlemek daha çekici geliyor. Öz disiplinimizi oluşturamıyoruz da diyebiliriz.

ozdisiplin

Bu aralar en çok yakındığım konu bu olduğu için kendimle savaş veriyorum diyebilirim. Örneğin bu hafta başında eşimle beraber her akşam yürüyüş yapmak için söz verdik. Eşim gayet disiplinli bu konuda fakat ben öyle değilim. Bu yüzden en azından bunda bile kendime söz geçirebilirsem (tembellik etmezsem) bu benim için bir başarı. Size tavsiyem küçük adımlarla başlamak. Kendinize bir süre verin. Örneğin “bir hafta boyunca her akşam yatmadan kitap okuyacağım.” Bunu bir gün bile ertelemeyin. Bir hafta sonunda bu sizin başarınızdır ve kendinize inanmanızı sağlar. Başka küçük ipuçları vermek gerekirse;

  • Kendinizi tanıyın ve sizi neyin motive ettiğini, neyin kötü etkilediğini belirleyin.
  • Size iyi gelen davranışları alışkanlık haline getirin.
  • Hayır demeyi öğrenin. Bu sadece dışarıdan gelen önerilere değil, kendi içgüdülerinize kapılmamak anlamına da gelir.
  • Spor yapın ya da bir müzik aletiyle ilgilenin. Hedef koymayı ve enerjinizi, aklınızı odaklayarak ona doğru ilerlemeyi spor veya müzikte deneyimleyebilirsiniz. Daha sonra kazandığınız bu öz disiplini hayatın farklı alanlarına da uygulayabilirsiniz.
  • Kendinize bir ilham kaynağı bulun.İmrendiğiniz kişilerden ilham alın.

Umarım kendinize verdiğiniz kısa süreli alışkanlıklarda hep başarılı olursunuz. Bu kendinize olan güveninizi ve inancınızı da arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir