10 Adımda Daha Enerjik Olalım

Bunaltıcı sıcakların başlamasıyla bende de bir uyuklama hali başlamış oldu. İş yerinden ayrılıp yıllık iznime çıkana kadar da devam edebilecek gibi. Malum İstanbul’da yazlarımız hiçte çekilir değil.

enerjik-olmanin-yollari

Çalıştığım yerin tam meydanında yapay bir göl var ve ben ordaki ördeklerin arasına atlamak istiyorum ama patronumun bundan pek hoşlanmayacağını düşünerek başka bir çözüm yolu buldum. Daha enerjik, daha hareketli nasıl olabilirim diyerek aradım taradım. listemliste.com adresinde güzel bir liste buldum. Hemen vitaminlere sarılmak yerine yaşam tarzımızda biraz değşiklikle de daha hafif, daha rahat olabiliriz.

10- Organize olun

10

Size evrensel bir kuraldan bahsetmek istiyoruz. İhtiyaciniz olan eşyaları tutmak tamamen enerjinizle ters orantılı. Yani artık ihtiyacınız olmayan, kulanılmayan esyalarınızdan kurtulun. Böylece daha az enerji harcamış olursunuz. Yaşadığınız çevrenin düzenli olması enerjinizi yükselten birşey. Dağınıklık ve gereksiz kalabalık ise enerjinizi emip bitiren bir şey.Öyleyse hemen organize olun ve dağınıklığınızdan kurtulun.

9-Biraz Gunese çıkın

9

“Güneş girmeyen eve doktor girer” bu tabiri hepimiz duymuşuzdur herhalde. Güneş en önemli D vitamini kaynağımız. Uzmanların söylediğine göre maalesef bu zamanlarda en etkili ve yararlı vitamin kaynağımızdan uzak durmak zorunda kalıyoruz. Çünkü güneşte fazla kalmak ciddi cilt hastalıklarına hatta kansere bile sebebiyet verebiliyor. Uzmanların önerisi şu şekilde. Hergün düzenli olarak 10 dakika kadar korumasız olarak kendinizi güneşin sağlıklı enerjisini almak için serbest bırakın. Bu sizi kansere karşı koruyacak, enerjinizi arttıracak ve psikolojinizi düzeltecektir.

8-Tiroidinizi kontrol ettirin

8

Trioid bezleri metabolizmanızın motoru görevini görüyor. Düzenli çalışmadığı taktirde de enerjinizi alıp götürüyor. Trioid bezinin iyi çalışmadığını gösteren bazı belirtiler: Aşırı yorgunluk, kabızlık, üşüme , metabolizma hızında yavaşlama olarak gösteriliyor. Çok kolay bir test olan TSH testini yaptırın. Böylece tiroid bezlerinizin düzgün çalışığ çalışmadığını kontrol edin. Böylece enerjinizi yeniden kazanın.

7-Stresle mücadele edin

7

Stres altındayken, vücudunuzdaki hormonlar adrenalin ve kortozol salgılamaya başlar. Vücudunuzda bu şekilde acil bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığını hissedip kendini hazırlamaya başlar. Bu da uzun vadede enerjinizi tüketir. Meditasyon yapmak stresten uzak kalmanın en etkili yollarından biri. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız nasıl meditasyon yapabileceğiniz ile ilgili etrafta yeterince kaynak ve kitap bulabilirsiniz. Nefes egzersizleri de meditasyon kadar işe yarar. Ilık bir banyo ve  doğada yapılan yürüyüşler de en az bunlar kadar stresinizi yenmeniz de etkili olurlar.

6-Detox

6

Detox günümüzde oldukça popüler bir hale geldi. Bazı insanlar detoxu zayıflamak için kullansalar da aslında detox’un gerçek yararı toksinlerden arınmak ve antiaging için kullanılır.  Detox , alkolden,nikotinden,kafeinden , şekerden uzak durmak demektir. Tam olarak bir detox diyeti uygulayamasanız da detox’un özündeki mantık öğünlerinizde  çiğ sebze ve meyveler yemektir. Özellikle çim suyu detox’un en favori besinidir. Detox diyetini öyle kolay bir şey de sanmayın . Oldukça disiplin gerektiren katı bir diyettir. Ama sonuçları inanılmazdır. Kendinizi harika hisseder ve enerjinizi kat be kat attırmış olursunuz.

5-Vitamin alın

5

Vitaminler vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında önemli rol oynarlar. Metabolizmanızı hızlandırır ve besinlerden elde edemediğiniz vitaminler sayesinde enerjinizi maksimum düzeyde tutumanıza yardımcı olur.4-Spor yapın

4

Spor yapmak bazıları için bir hayat tarzı olmuş olsa da halen önemli bir kesim için bahanelerle geleceğe postalanan görevler arasında kalmaya devam ediyor. Çok ağır spor yapmasanız bile kendinize bahane uydurmadan yapabileceğiniz birkaç önerimiz olucak. Hergün 30 dakika yürüyün.  10 defa olmak üzre mekik ve şnav çekin. Hatta asansör kullanmayın ve sadece merdivenleri kullanarak günlük yapmanız gereken egzersizi bu şekilde sağlayın.

3-Uyku

3

Uzmanlar yetişkin olan insanların 8 saatten az uyumamaları gerektiğini söylüyorlar. Çünkü uyurken hormonlarımız ve biyokimyamız kendini yeniliyor ve bunu sadece biz uykudayken yapıyor. Düzenli bir uyku daha sağlıklı bir vücuda, daha açık bir zihine ve iyi bir metabolizmaya sahip olmamızı sağlıyor. Uykunun saati kadar uykuya yatma saatlerimiz de bir okadar önemli. Eğer daha enerjik olmak isterseniz geceyarısından önce uykuya dalmaya çalışın. Çünkü vücudumuz en çok kendini geceyarısından önce yenileyebiliyor.

2-Sabah Kahvaltısını asla atlamayın

2

Bunu çocukluğunuzdan beri kaç defa duyup ta kulak arkası ettiğinizi biliyoruz. Ancak şu bir gerçek ki araştırmalar sabah kahvaltısı yapan kişilerin, daha iyi performans sağladıklarını, daha açık bir zihine sahip olduklarını hatta şişman veya obez olma riskini daha az taşıdıklarını gösteriyor. Kahvaltılarınızın protein yüklü olmasına da dikat edin. Başka bir araştırmaya göre protein kaynaklı bir kahvaltının metabolizmayı 24 saat idare ettirebildiğini gösteriyor. Enerjiyi arttırmak için en iyi kahvaltı mı ? Bir kase sütlü mısır gevreği ve 1 yumurta.

1-Daha az kalori alın

1

Ağır bir yemek yedikten sonra ne kadar yorgun düştüğünüzü farkettiniz mi? Yemek yediğiniz zaman kanınız midenize pompalanmaya başlar ve enerjinizin büyük bir bölümü o yediklerinizi hazmetmek üzere çalışır durur. Tam olarak doymadan masadan kalkmasını öğrenin. %75 doygunluk hissi yeterlidir. Normalde aldığınız kalorinin 1/4 unu almak sizin hem yaşam kalitenizi yükseltecek hem de ömrünüzü uzatacaktır.

 

 

 

“10 Adımda Daha Enerjik Olalım” üzerine 0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir