Sağlıklı Yürüyüş Nasıl Olmalı?

Bir haftalık her şey dahil (burada vurgu yapılmak istenen tıka basa günün her saati yemek-içmek) bir balayı konaklamasından bana kalan şey :bir kaç fotoğraf, güzel anı ve KİLO.

yurumek-zayiflatir-mi

 

Tabi ki sevgili eşimle bunun üzerine hemen bir plan yapıldı ve eve egzersiz setleri, pilates topları, spor dvd’leri alında. Sonuç, hepsi odada tozlanıyor şu an. Bu hafta başında ise tamamen spor rotamızı değiştirip her akşam yürüyüşe döndük. Bu diğerlerine nazaran daha zevkli, hem sohbet edip hem de güzel havaların tadını çıkarabildiğimiz bir aktivite. Tabi ki yürüyüşünde bazı kuralları var, öyle elinin kolunu sallayarak kırlarda gezer gibi yürüyünce pek bir işe yaramıyor. Daha önce de bir yazımda bahsettiğim gibi her haftaya bir odaklanma olayı koyarak başladık. Örneğin hemen tempolu yürüyüşlere geçip aynı anda diyete başlamadık. Bu hafta tek odaklandığımız şey: “akşamları yürümek.” Buna alıştıktan sonra ki hafta hem akşamları yürüyüp hem de akşam yemeklerini azaltmaya geçmeyi planlıyoruz. Peki sağlıklı yürüyüş nasıl olmalı bunun cevabı da genckizlar.com’da varmış;

Formda ve sağlıklı bir vücut söz konusu olduğunda, yürüyüş her zaman koşuya kıyasla daha az etkili ve daha zayıf bir egzersiz formu olarak görülmüştür. Ciddi anlamda fitness yapanların koşmayı tercih ettiği, yürüyenlerin ise forma girme konusunda fazla kararlı olmadıkları inanışı yaygındır. Fakat yeni araştırmalar bunun tam aksini gösteriyor.

Yürümenin birçok faydası var, üstelik koşuda olduğu gibi sakatlanma riski de yok. Koşudan çok daha etkili bir egzersiz olduğu ise artık ispatlanmış durumda.

Üç kilometrelik koşu ile üç kilometrelik yürüyüşün aynı miktarda kalori harcamanızı sağladığını biliyor muydunuz? Aradaki tek fark, yürüyüşün koşuya kıyasla daha uzun sürmesi. Fakat bilimsel araştırmalar yürüyerek daha fazla yağ yaktığınızı gösteriyor.

Bir başka güzel haber ise yürümenin kalçaları ve bacakları çok daha iyi ve hızlı biçimlendirmesi. Yürüyüş sırasında yapılan hareketler vücudun alt bölümündeki kasları uzatıp güçlendirirken, kalçalara da son derece etkili bir egzersiz sağlıyor.

Yürüyüş ve koşunun vücuda sağladığı faydalar üzerine yapılan bir araştırmaya göre, yürüyüş yapanlar doğru bölgelerden zayıflıyorlar. Koşanlar ise özellikle göğüs bölgesinden yağ kaybediyorlar. Yani kendinizi koşmaya adayanlardansanız, bir süre sonra göğüslerinizin belirgin ölçüde küçüldüğünü fark edebilirsiniz.

Doğru teknikle yürürseniz, karın kaslarınızın da forma girdiğini göreceksiniz. Fitness uzmanı Joanna Hall, “Dümdüz ve sıkı bir karına sahip olmak için, yürürken kalçanızın iki tarafında birer bardak su taşıdığınızı hayal edin.

Amacınız, bardaklardaki suyu taşırmamak olmalı yani yürürken kalçalarınızı sallamamalısınız. Buna dikkat ederseniz karın kaslarınız güçlenecektir,” diyor. “Her gün yapacağınız otuz dakikalık yürüyüşle, iki haftada vücudunuzda büyük değişiklikler görebilirsiniz.”

Yürümek, uzun vadede sağlığınız için de çok faydalı bir egzersiz. Hall, “İnsanlar yürümek için tasarlanmışlardır,” diyor. “Düzenli olarak yürüyüş yapmak, eklemlerdeki aşınmaları ve yırtılmaları önler, vücudun su tutmasını ve varis oluşumunu engeller.”

Uzmanlar, yürüyüşü sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olacak görüyor. Osteoporoz, kalp sorunları, şeker ve Alzheimer gibi kronik hastalıkları önleyen hiçbir ilaç yok. Ama yürüyüş bütün bu rahatsızlara yakalanma riskini azaltıyor. Aynı zamanda ruh sağlığınız için de son derece faydalı bir aktivite.

Yine son araştırmalardan biri, altı hafta boyunca günde sadece yirmi dakika yürümenin, kendinizi çok daha mutlu ve iyi hissetmeniz için yeterli olduğunu gösteriyor.

Fakat her şey gibi yürümenin de bir püf noktası var: Hall, “Sadece doğru tempo ve doğru teknikle daha formda, daha sağlıklı ve daha zayıf olursunuz,” diyor. Doğru tempoyu bulmak için koşma noktasına gelecek kadar hızlı yürüyün, daha sonra biraz yavaşlayın. Amacınız, konuşurken bir parça nefessiz kalacak kadar hızlı yürümek olmalı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir