Instagram Nasıl Kullanılır?

Instagram kullanımıyla ilgili en geniş kapsamlı yazıyı http://www.teknolojirehberi.org/ sitesinden buldum. Instagram kullanımını merak edenleri bu tarafa alalım..

instagram-socialmatic-camera-0

Instagram İle Tanış

Bir fotoğraf çek, görünümünü değiştirmek için bir filtre seç ve Instagram’da paylaş.
İstersen fotoğrafını Facebook, Twitter ve Tumblr’da da paylaş. Son derece basit. Fotoğraf paylaşımı baştan icat edildi.

Bir Hesap ve Kullanıcı Adı Oluşturma

Instagram‘a nasıl kaydolurum?
Şimdilik, sadece iOS (ör. iPhone) veya Android cihazınızda uygulamamızı kullanarak Instagram hesabı oluşturabilirsiniz. Bir Instagram hesabı açmak için:

 1. iPhone/iPad cihazınız için App Store’dan veya Android cihazınız için Google Play’den Instagram uygulamasını indirin
 2. Uygulama yüklendikten sonra, Instagram’ı açmak için Instagram simgesine () dokunun
 3. Kaydol‘a dokunun
 4. Bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun ve profil bilgilerinizi (ör. e-posta, adınız) doldurun
 5. Bitti‘ye dokunun
Profil bilgilerimi (ör. adımı, kullanıcı adımı, e-postamı) nasıl güncelleyebilirim?
Profil bilgilerinizi güncellemek için:

 1. Sağ alt köşedeki  simgesine dokunarak profilinize gidin
 2. Profilini Düzenle‘ye dokunun

 1. Yeni adınızı, kullanıcı adınızı, internet sitenizi veya biyografinizi yazın
 2. Kaydet‘e dokunun

Bilgilerinizi internet profilinizden de güncelleyebilirsiniz.

Fotoğraf Çekme, Düzenleme ve Paylaşma

Fotoğraf Çekme ve Paylaşma

Nasıl fotoğraf çekerim veya cihazımdan nasıl fotoğraf yüklerim?
Fotoğraf çekip paylaşmaya başlamak için uygulamanın altındaki  simgesine dokunun! Kamera ekranında gezinmek için alttaki şemayı kullanın. Bir fotoğraf çektikten veya cihazınızdan bir fotoğraf seçtikten sonra, paylaşmadan önce efekt veya filtre ekleyebilir ve bir açıklama ekleyebilirsiniz.

 1. İptal‘e dokunduğunuzda kamera kapanır ve en son bulunduğunuz sekme görüntülenir
 2. Fotoğraf ızgarasını açmak veya kapatmak için  simgesine dokunun
 3. Telefonunuzun flaşında her zaman açık, otomatik flaş veya flaş kapalı arasında seçim yapmak için  simgesine dokunun
 4. Öne ve arkaya bakan kameralar arasında geçiş yapmak için  simgesine dokunun
 5. Fotoğraf çekmek için deklanşör düğmesine dokunun
 6. Kütüphanenizden fotoğraf seçmek için buraya dokunun
Sabit Bağlantı
Fotoğrafımı nasıl ölçeklendiririm ve kırparım?

Sadece fotoğraf kütüphanenizden seçtiğiniz fotoğrafları kırpabilirsiniz. Instagram uygulamasını kullanarak çektiğiniz bir fotoğrafı kırpmak için, kamera görünümüne geri dönüp, fotoğrafı kütüphaneden seçin.

Bir fotoğrafı kırpmak için, fotoğrafın hangi bölümünün çerçeve içinde kalması istiyorsanız parmaklarınızı o bölüm üzerinde kıstırın ve hareket ettirin. Fotoğrafı çerçevelemeye yardımcı olması için ızgarayı kullanın.Ölçeklendir ve Kırp ekranında gezinmek için alttaki şemaya bakın:

 1. İptal‘e dokunduğunuzda en son bulunduğunuz sekme görüntülenir.
 2. Çerçevenin içindeki içeriği seçmek ve filtre ekranına geçmek için Kırp‘a dokunun.
 3. Kütüphanenizden başka bir fotoğraf seçmek isterseniz, aşağıdan bir tane seçin. Kütüphanenizde görünen resimlerin sayısını artırmak için üç nokta simgesini yukarı doğru sürükleyin.
Sabit Bağlantı
Fotoğrafıma nasıl efekt ve filtre uygularım?

Bir fotoğraf çektikten veya cihazınızdan bir fotoğraf seçtikten sonra, efekt ve filtre uygulayarak fotoğrafı düzenleyebilirsiniz. Fotoğraf Düzenleme ekranında gezinmek için alttaki şemayı kullanın:

 1. Başka bir fotoğraf seçmek için Kütüphane‘ye dokunun.
 2. Fotoğrafınızdan memnunsanız ve bir açıklama, konum ekleyip paylaşmak için İleri‘ye dokunun.
 3. Fotoğrafınızı döndürmek için  simgesine dokunun.
 4. Çerçeveleri açmak ve kapatmak için  simgesine dokunun.
 5. Lineer ( – ), radyal ( o ) veya eğimsiz döndürme arasında seçim yapmak için  simgesine dokunun.
 6. Lux özelliğini açmak veya kapatmak için  simgesine dokunun. Lux hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.
 7. Uygulamak istediğiniz filtreyi, filtre tepsisinden seçin. Diğer filtreleri görmek için tepsiyi yana kaydırın.
Sabit Bağlantı
Fotoğrafımı paylaşmadan önce nasıl açıklama ve konum eklerim?

Bir fotoğraf seçtikten ve istediğiniz efekt veya filtreleri ekledikten sonra, bir açıklama ve konum ekleyebilirsiniz. Fotoğrafı Paylaşma ekranında gezinmek için alttaki şemayı kullanın:

 1. Fotoğrafınızı yayınlamadan önce değişiklikler yapmak isterseniz, geri dönmek için Düzenle‘ye dokunun.
 2. Fotoğrafınız için açıklamayı buraya girin. Ayrıca başka bir kullanıcıdan bahsedebilir veya # etiketleri ekleyebilirsiniz.
 3. Açık/Kapalı arasında geçiş yaparak fotoğrafı Fotoğraf Haritanıza ekleyebilirsiniz.
 4. Fotoğrafın çekildiği yerin adını belirtmek için buraya dokunun.
 5. Fotoğrafınızı başka sosyal ağlarda paylaşın.
 6. Fotoğrafınızı Instagram’da paylaşmaya hazır olduğunuzda Paylaş‘a dokunun!
Başkalarıyla Bağlantı Kurma
Bir takipçi isteğini nasıl onaylarım?

Hesabınızı gizli olarak ayarladıysanız, fotoğraflarınızı görmek isteyen kişilerin size Haber Kaynağınızda () görünecek bir takip etme isteği göndermeleri gerekir.

İsteği onaylamak veya reddetmek için, sizi takip etmeyi isteyen kişinin kullanıcı adına dokunun. Kullanıcının profil sayfasına yönlendirilirsiniz ve profilinin üstünde Onayla ve Reddet seçeneklerini görürsünüz.

Bir takip etme isteğini yanlışlıkla reddederseniz, sizi takip etmeyi istemiş olan kişiden yeniden istek göndermesini istemeniz gerekir.

Sabit Bağlantı
# etiketlerini kullanmak için en iyi uygulamalar
Fotoğraflarınıza etiket eklemek, yeni takipçiler bulmanın ve fotoğraflarınızı daha fazla insanla paylaşmanın harika bir yoludur. Ancak # etiketleri karmaşık olabilir. En iyi şekilde faydalanabilmek için birkaç şeyi unutmamalısınız. Örnek olarak bu güzel Volkswagen kamyoneti kullanacağız!

Spesifik Olun

Spesifik etiketler seçmek, Instagram’da kafa dengi insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Bu fotoğraf için, #kamyonet yerine #vwkamyonet etiketini kullanabiliriz. Fotoğraf, diğer Volkswagen hayranlarının fotoğrafınızı kolayca bulabileceği (Toyota Siennas ve Chevy Astros fotoğraflarını incelemeye gerek kalmadan), hedeflenme oranı yüksek bir etiket sayfasına eklenir. Instagram’da paylaşılan fotoğrafların tümüne olmasa da çoğuna uygulanabilecek etiketler oldukları için, #instagram veya #iphone gibi genel etiketler kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

İlgili Kişilere Yönelin

Etiketlerinizin fotoğrafınızı açıkladığından emin olarak diğer kafa dengi Instagramcıların sizi bulmasını kolaylaştırın. #fotoğraf gibi son derece genel etiketler kullanmak size birkaç beğenme kazandırabilir, ancak #fotoğraf etiketli 700,000′i aşkın fotoğraf söz konusu olunca, fotoğraflarınızı öne çıkarmanın ve size benzeyen insanlarla bağlantı kurabilmenin en iyi yolu değildir. İçerikle ilgili etiketler, fotoğraflarınıza samimi bir ilgi gösterecek ve zaman içinde fotoğraflarınızı beğenmeye ve yorum yapmaya devam edecek yeni takipçilerin ilgisini çekmenize yardımcı olacaktır. Yukarıdaki fotoğraf için, #vwotobüs’ün yanı sıra #volkswagen etiketini de kullanabiliriz.

Gözlemci Olun

Sizinkilerle aynı etiketlerin kullanıldığı fotoğraflardaki diğer # etiketlerine dikkat edin. Sizin aklınıza gelmemiş popüler bir # etiketini keşfedebilirsiniz. Örneğin, #volkswagen etiketli fotoğraflara baktığımızda, bu fotoğrafların çoğunda #vw etiketinin kullanıldığını görebiliriz. Bu etiketleri arattığınızda, Instagramcıların Volkswagen fotoğraflarını tanımlarken #vw etiketini #volkswagen etiketinden iki kat daha fazla kullandığını görebilirsiniz!

Bir fotoğrafa içerikle ilgili ve spesifik etiketler ekledikten sonra, sizinkilere benzer fotoğraflar paylaşan insanların, başta aklınıza gelmeyen daha özel etiketler kullandıklarını görebilirsiniz. Bizim fotoğrafımız için, #vw ve #vwkamyonet etiketli fotoğraflarda aynı zamanda #vwotobüs etiketinin kullanıldığını gördük.

Sabit Bağlantı
Birini nasıl engellerim veya engellemeyi nasıl kaldırabilirim?
Birisini engellemek veya engellemeyi kaldırmak için:

 1. Uygulamanın altındaki  simgesine dokunup kişinin adını veya kullanıcı adını aratarak profiline gidin.
 2. Profilinin sağ üst köşesindeki  simgesine dokunun
 3. Kullanıcıyı Engelle veya Kullanıcının Engellemesini Kaldır‘a dokunun
Sabit Bağlantı
Bir Kullanıcıyı Takip Etme/Takip Etmeyi Bırakma
Bir Kullanıcıyı Takip Etmeyi Bırakma

Bir kullanıcıyı takip etmeyi bırakmak için, kullanıcının profil sayfasına gidip “Takip” düğmesine dokunabilirsiniz; bu işlem düğmeyi “Takip Et” olarak değiştirir ve kullanıcıyı takip etmeyi bıraktığınız anlamına gelir. Takip etmeyi bıraktığınız kullanıcıya bu durum bildirilmez.

Kullanıcının profil sayfasına gitmek için Keşfet sekmesine dokunun ve sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak kullanıcıyı kullanıcı adından veya tam adından bulun.

Birinin Sizi Takip Etmeyi Bırakmasını Sağlama

Birini takipçi listenizden kaldırmanın tek yolu bu kişiyi engellemektir. Bir kullanıcıyı engellediğinizde, engellenen kullanıcı fotoğraflarınızı görüntüleyemez veya Instagram hesabınızı aratamaz. Engellenen kullanıcıya engellendikleri bildirilmez. Bir kullanıcıyı engellemek için:

 1. Kullanıcının profil sayfasına gidin (Araştır’a dokunun, ardından adı veya kullanıcı adına göre hesabı aratın ve kullanıcı adına dokunun).
 2. ekranın sağ üst köşesindeki düğmeye dokunun (dişli simgesi.
 3. Kullanıcının Instagram üzerinde hesabınızı görüntülemesini veya aratmasını önlemek için “Kullanıcıyı engelle” seçeneğine dokunun.

Ayrıca, varsayılan olarak herkesin fotoğraflarınızı görüntüleyebileceğini unutmayın. Fotoğraflarınızı yalnızca takipçilerinizin gördüğünden emin olmak istiyorsanız ayarlarınızı hesabınız gizli olacak şekilde değiştirmelisiniz.

Sabit Bağlantı
Diğerlerinin Fotoğraflarını Paylaşma
Instagram hayatınızı fotoğraflarla paylaşmanın harika bir yoludur, ancak sizden başkalarının hayatlarına ait fotoğrafları paylaşmamanızı istemek durumundayız.Instagram’da paylaştıklarınız üzerinde HİÇBİR hak iddia etmediğimiz için hizmetimiz benzersizdir. Bu, yüklediğiniz içeriğin telif haklarının size ait olduğu anlamına gelir. Paylaştıkların fotoğrafların hakları kullanıcılara ait olduğu için, aynı telif hakkı sahipliğine herkesin saygı duymasını istiyoruz. Güzel bir fotoğrafa dair heyecanınızı ifade etmek istiyorsanız, en iyisi fotoğrafı beğenmek için üzerine iki kez dokunmaktır!
Sabit Bağlantı
# etiketlerini kullanma
Profiliniz herkese açık olarak ayarlanmışsa, fotoğraflarınıza, herkese açık etiket sayfalarında görünmelerini sağlayacak etiketler ekleyebilirsiniz.

Bir fotoğrafı etiketlemek için:
 1. Bir fotoğraf çekin ve bir filtre seçin
 2. Filtre seçtikten sonra gördüğünüz ekranda, Açıklama alanına # etiketinizi yazın (örneğin: #çiçek)
 3. Önceden yüklemiş olduğunuz bir fotoğrafa etiket eklemek istiyorsanız, lütfen # etiketinizi fotoğrafa yapacağınız bir yoruma dahil edin

Fotoğrafınıza bir # etiketi ekledikten sonra, # etiketine dokunarak kullanıcıların bu # etiketiyle yüklemiş oldukları tüm fotoğrafları gösteren bir sayfayı görebilirsiniz. # etiketlerinin kullanımı hakkında daha fazla ipucu için blog yazımızı okuyun!

Notlar
 • Gizli kullanıcıların etiketli fotoğrafları etiket sayfalarında herkese açık olarak gösterilmez.
 • # etiketlerinde sayılara izin verilir. Ancak $ veya % gibi özel karakterler kullanılamaz.
 • Başka kullanıcıların fotoğraflarını değil, yalnızca kendi fotoğraflarınızı etiketleyebilirsiniz.
 • Bir fotoğrafta en fazla 30 etiket kullanabilirsiniz. Tek bir fotoğrafa 30′dan fazla etiket eklerseniz, yorumunuz paylaşılmaz.
 • Eski Apple iOS sürümlerinde # etiketlerine dokunma işlevi desteklenmemektedir. Bunun yerine, Profil sekmesi > Instagram’da Ara > Etiketler’e giderek # etiketlerini arayabilirsiniz.
Sabit Bağlantı

Düzenleme ve Silme

Bir Açıklamayı/Yorumu Silme
Herhangi bir fotoğraftaki yorumlarınızı silmek veya sizin fotoğrafınıza yapılan yorumları silmek için:

Apple iOS Cihazlarında
 1. Fotoğrafın altındaki “yorum yap” düğmesine dokunun.
 2. Çöp kutusu ve yanıtlama simgesinin görünmesi için, parmağınızı silmek istediğiniz yorumun üzerinde sağa doğru kaydırın.
 3. Çöp kutusu simgesine dokunun ve Sil ve Şikayet Et veya Sil‘i seçin.
Android Cihazlarda
 1. Fotoğrafın altındaki “yorum yap” düğmesine dokunun.
 2. Yorumlar ekranının sağ üst köşesindeki kalem simgesine dokunun.
 3. Silmek istediğiniz yorumunun yanındaki kırmızı “X” düğmesine dokunun ve “Sil”e dokunun. Yorumunuz silinecektir.
Sabit Bağlantı
Bir Fotoğrafı Silme
Fotoğraflarınızdan birini silmek için fotoğrafınızın sağ alt kısmındaki … bağlantısına ve ardından kırmızı sil düğmesine dokunun. Şu anda fotoğrafları toplu olarak silmenin mümkün olmadığını unutmayın.
Sabit Bağlantı
Birden çok fotoğrafı tek fotoğraf olarak birleştirme
Fotoğraf kitaplığınızda bulunan fotoğrafları alıp Instagram’a aktarmak için bunları tek görüntü halinde düzenleyebilmenize olanak tanıyan uygulamalara göz atın:

Apple App Store
 • PicFrame: http://itunes.apple.com/us/app/picframe/id433398108?mt=8
 • Diptic: http://itunes.apple.com/us/app/diptic/id377989827?mt=8
 • Photoshake!: http://itunes.apple.com/us/app/photoshake/id389104355?mt=8
Google Play Store
 • Diptic: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.peaksystems.diptic
 • PhotoGrid: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.roidapp.photogrid
 • PhotoShake: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.motionone.photoshake

Yaratıcı örnekler içeren ipucu blogumuza göz atın:http://blog.instagram.com/post/12302863597/combiningphotos

Sabit Bağlantı
Açıklamayı/Yorumu Düzenleme
Şu anda fotoğrafınızdaki yorumları veya açıklamayı düzenlemeniz mümkün değildir. En iyi çözüm yorumu silip yeni bir yorum eklemektir. Başkalarının fotoğraflarına yaptığınız yorumları ve başkalarının sizin fotoğraflarınıza yaptığı yorumları silmek için:

Apple iOS Cihazlar
 1. Fotoğrafın altındaki “yorum yap” düğmesine dokunun.
 2. Çöp kutusu simgesi ve yanıtlama simgesinin belirmesi için parmağınızı silmek istediğiniz yorumun üzerinde kaydırın.
 3. Çöp kutusu simgesine dokunun ve Sil ve Kötüye Kullanımı Şikayet Et’i veya Sil’i seçin.

Kaldırmak istediğiniz yorumları sildikten sonra, sırasıyla “bitti” ve “geri” düğmesine dokunun. Görüntü açıklamanız (ki bu aynı zamanda görüntüdeki ilk yorumdur) üzerinde bu işlemi tamamladıktan sonra, yeni bir açıklama yazıp Gönder’e dokunabilirsiniz.

Android Cihazlar
 1. Fotoğrafın altındaki “yorum yap” düğmesine dokunun.
 2. Yorum ekranının sağ üst köşesindeki kalem simgesine dokunun.
 3. Silmek istediğiniz yorumun yanındaki kırmızı “X” düğmesine ve ardından Sil’e dokunun. Yorumunuz silinecektir.

Yorumları sildikten sonra, yorum metin kutusuna yeni bir açıklama yazıp Gönder’e dokunabilirsiniz.

İnternette Instagram

İnternette Instagram’ı Keşfedin

İnternette profilime nasıl ulaşırım?
İnternette Instagram hesabınıza erişmek için, instagram.com adresine gidip Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz yeterlidir. Profilinizi görmek için instagram.com/[kullanıcı adı] adresine de gidebilirsiniz.
İnternette Instagram’ı kullanarak fotoğrafları nasıl görebilirim?
Sizin ve takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı fotoğraflar akışınızda gösterilir. Fotoğraf akışınıza gitmek için, sayfanın sol üst köşesindeki  simgesine tıklayın. Bir fotoğrafı beğenmek için üzerine çift tıklayın! Ayrıca instagram.com/[kullanıcı adı] adresini ziyaret ederek doğrudan bir profile gidebilirsiniz.
İnternette Instagram’ı kullanarak profilimi nasıl düzenlerim?

Sağ üst köşede kullanıcı adınıza tıklayın ve adınız, kullanıcı adınız, biyografiniz ve internet sitenizden oluşan herkese açık bilgilerinizi düzenlemek için Profilini Düzenle‘yi seçin. Profil resminizi düzenlemek için mobil cihazınızdaki Instagram uygulamasını kullanmanız gerekir.

Profil bilgilerinizin bir kısmını sadece siz görebilirsiniz. Sadece sizin görebileceğiniz bilgilere e-posta adresiniz, telefon numaranız, cinsiyetiniz ve doğum tarihiniz dahildir.

Gizlilik ve Ayarlar

İnternetteki profilimi kimler görebilir?

Fotoğraflarınız herkese açık olarak ayarlanmışsa, internette instagram.com/[kullanıcı adınız] sayfasını ziyaret eden herkes profilinizi görebilir.

Fotoğraflarınız gizli olarak ayarlanmışsa, fotoğraflarınız sadece sizi takip etmesine onay verdiğiniz ve Instagram’a giriş yapmış kullanıcılar tarafından görülür.

Gizlilik ayarlarınızı değiştirme hakkında daha fazla bilgi alın. Mobil Instagram uygulamasında belirlediğiniz gizlilik ayarları Instagram’ın internet sitesinde de geçerlidir.

Fotoğraflarımı kimler beğenebilir veya yorum yapabilir?

Fotoğraflarınız herkese açıksa, fotoğraflarınızla herkes etkileşimde bulunabilir. Belirli kişilerin fotoğraflarınızı beğenmesini veya yorum yapmasını engellemek istiyorsanız, bu kişileri uygulama içinden engelleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınız gizliyse, sadece takipçi olarak onayladığınız kişiler fotoğraflarınızı beğenebilir veya yorum yapabilir.

Profilim internette arama motorlarına eklenir mi?
Profiliniz web’de dizine eklenecektir, ancak arama motorlarının fotoğraflarınızı dizine ekleme izni yoktur.
Kötüye Kullanımı Şikayet Etme
İnternette Instagram’ı kullanırken uygunsuz içerikleri nasıl şikayet ederim?

Topluluk Kurallarımızı ihlal eden içerikler gördüğünüzde, söz konusu içerikleri paylaşan hesabın sahibi olan kişiyi veya içeriğin kendisini şikayet edebilirsiniz.

 • Birinin hesabını şikayet etmek için: Söz konusu kişinin profiline gidip kullanıcı adına tıklayın ve açılır menüden Kullanıcıyı Şikayet Et seçeneğini seçin.
 • İçeriğin kendisini şikayet etmek için: Fotoğrafın altındaki üç noktaya (…) tıklayın ve Uygunsuz İçeriği Şikayet Et seçeneğine tıklayın.

“Instagram Nasıl Kullanılır?” üzerine 0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir