Para Biriktirmek İçin 5 Öneri

Hepimiz daha iyi yaşamak, daha fazla kazanmak için çalışıyoruz ama yine de maaşı aldığı hafta bitirmeyi başaranlar parmak kaldırsın :) 5 kolay yöntemle aslında paramızı daha tasarruflu kullanabiliriz.

images (1)Eşimle kredi kartlarımızın tamamını kapatıp kesip attığımızdan beri gayet rahatız ama kredi kartsız bir hayat düşünemeyenler olduğunu biliyorum. O zaman ilk önerimiz onlara gelsin;

Kartına not yapıştır. Küçük renkli post-it’ lere notlar yazıp kredi kartına yapıştırabilirsin. Örneğin; bu kırmızı elbiseye ihtiyacın var mı? gibi.. Eminim biraz caydırıcı olacaktır.

images

Telefon faturanı kontrol altına al. Kontörlü veya faturalı telefon hattı kullanıyorsan tarifeni gözden geçir. Gerçekten bu kadar çok sms’e veya bu kadar konuşma dakikasına ihtiyacın var mı? GSM operatörleri arasındaki rekabet sayesinde herkes kullanacağı kadar dakikaya sahip olabiliyor. Tarifeni gözden geçir ve tekrar düzenle.

Reklam maillerini Spam’e yolla. Her gün onlarca alışveriş sitesinden size de mail geliyor mu? Eminim kredi kartım olsa her gün o güzel reklamlara tıklayıp alırdım birer tane. Eğer sende kendini öğlene kadar evmanya’da markafoni’de takılmış buluyorsan mailllerini spame yolla rahatla.

VJEZDmeilserv

Fişleri çek. Işıkları kapat. Yaşam alanında da tasarruflu olmayı öğren. Örneğin kullanmadığın ekmek kızartma makinesi hala fişte duruyorsa çek. Küresel ısınma için de bir adım atmış olursun. Bilgisayarının şarjı full doluyken  fişte takılı olmasının bir anlamı da yok. Kullanmadığın ışıkları da kapatmayı alışkanlık haline getir.

Markaya Değil Kaliteye Para Ver. Aynı kalitede aynı ürünün daha ucuza satıldığı bir çok yer var. Örneğin Bershka’dan aldığım hiç bir tişörtü ikinci kez bir yeri yırtık olmadan giyemedim. Biraz araştırma yap ve ufak tefek kıyafetlerini buralardan al. Örneğin Kadıköy tam bunun yeri.

 

P.S. Öneri başlıkları http://girlsguideto.com sitesinden çevrilmiştir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s