Düdüklü Tencere

Yemek yapmak pek çok insan pratik yöntemler ve pratik araç-gereçlerle birlikte yapıldığında son derece keyifli hale dönüşüyor. Düdüklü tencere yemek pişirmeyi kısa sürede gerçekleştirme konusunda olmazsa olmazlardan bir tanesi ve uzun yıllarda yemek pişirmede kullanılan araçların başında yer alıyor. Aynı zamanda kullanımının enerji tasarrufu sağladığı da görülüyor. Düdüklü tencerenin çalışma sistemi buhar basıncının artışıyla birlikte yemeklerin, sıvı kısmın kaynama noktasına gelmesi ve buhar basıncının kontrol altına alınması olarak bilinmekte. Pişirilen besinlerin ısısının yüksekliği besinlerin özüne işlediği için, pişirilen sebzelerin vitamin ve mineral değerleri kaybolmadan çabuk pişmesi sağlanmış olur. Ayrıca hemen hemen tüm yemekleri normal tencerelerde yemek pişirme sürelerinin üçte biri kadar bir zamanda, düdüklü tencerede pişirme şansına sahipsiniz. Pişirilecek yemeklerin süreleri hepsi birbirinden farklı olup, tencerenin üçte ikisinden fazla doldurulması yine sıkıntı yaratan durumlar arasında yer almaktadır.

Düdüklü tencerenin düdüğünün temiz olması kullanırken sorun oluşturmaması ve işlevini tam yapması açısından en önemli noktalardan bir tanesi. Düdüğün zamanında sinyal vermesi ve dik ya da yatay biçimde işleyişini sürdürmesi için özellikle her yemek pişirmeden sonra temiz hale getirilmesi risk almadan, sağlıklı bir pişirme süresi geçireceğiniz anlamına geliyor. Düdüklü tencerede yemek pişirirken kontrol etme şansı olmadığı için, yemek pişirme sürelerine uymak hayati önem taşıyor. Yemek esnasında kapağını açmak için acele etmemek yine en hassas noktalardan biri olarak bilinmekte.

Düdüklü Tencere kullanılırken son derece dikkatli olunması gerekenlerden bir tanesi olduğu için herhangi bir tehlike yaratmamak adına doğru bir uygulama yapılması gerekli. Tencereyi yeterli miktarda doldurduktan sonra düdükten ses çıkmaya başladığında, havanın dışarı çıkması oldukça önemli bir nokta. Otomatik düdüklülerde bu işlem kendiliğinde yapılsa da yaklaşık bir dakika kadar bunun gerçekleşmesi beklenmeli, ardından düdüğü indirip ve bu işlemin de doğru şekilde yapıldığı kontrol edildikten sonra, pişirme işlemi kısık ateşte devam etmelidir. Pişirme sonunda ocağın altı kapanmalı ancak, tencereyi hemen ocaktan almanın doğru olmadığı da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Nedeni ise hala basıncın devam etmesi olarak belirtiliyor. Buharın dağılması ile birlikte düdük dik konuma getirip, hava çıkışını sağladıktan sonra artık rahatlıkla doğru bir yol izlediğinizden emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir