Motivasyon Notlarım

2019’u En İyi Yılınız Yapın!

Geçen yıl yapmak istediklerimin çoğunu yaptım. Eğer yazmasaydım muhtemelen hatırlamazdım ama hepsini günlüğüme not etmiştim ve çoğu şeyin yanına tik atabildim. Peki 2019 nasıl geçecek?

Hatta yazmasaydım bu yıl boşa geçti diye bile düşünebilirdim. Yazmanın ve somutlaştırmanın büyük etkileri var. Bazen bazı şeyleri akışa bırakmanın gerekliliğine inanıp, hayallerden de vazgeçmemek aslında zorlu bir yol. 

Şimdi sizlere 2019 için harika tavsiyelerim var!

Öncelikle yeni yıl için bir hedef teması belirleyin. Mesela iki odak noktası bulun.

Bu yıl başarı ve mutluluk istiyorum.

Bu yıl sağlığımı geri kazanacağım. 

Bu yıl çok çalışacağım…. 

  • Macera
  • Huzur
  • özgürlük
  • Kendimi bulmak
  • İletişim
  • Daha az koşuşturmak… gibi. Bu listeyi istediğin gibi uzatabilirsin.

2019 yılı ……. yılı olacak. Bu cümleyi tamamla ve lütfen bana yorumlarda yaz 🙂

Odak alanlarınızı belirleyin. Aslında bu basitçe önce sorunu bul sonra uygula demek oluyor.

Mesela ben bir disiplin oluşturamıyorum. Her gün kitap okumayı ya da haftada en az 4-5 klasik film izlemeyi istiyorum ama zaman bulamıyorum (bahane). O zaman bu sorunun üstüne gitmeliyim.

Amacı belirlediniz, sorun da belli o zaman şimdi hedefinize giderken yolda sizi engelleyecek detayları listeleyin. Örneğin istediğiniz şey bol bol seyahat. Bu hedefe gitmeden önce bir masraf listesi oluşturun. Amaca adım adım gitmek ve hesaplanabilecek her şeyi düşünmek en güvenli yoldur.

2019 hedeflerinizi aylık olarak planlayabilirsiniz. Örneğin bu yaz hiç görmediğim bir yere gitmek istiyorum. Ve sonra kış için başka bir hedef. Bir check list oluşturun. Tamamladığınız en küçük hedefinizi bile bu listeye ekleyip, işaretleyin. Hayallerin gerçekleşmeden önce onları somut bir şekilde düşünmenin ve buna inanmanın gücüne çok inanıyorum. Bu yıl benim hedefim başarı ve sağlık. Sağlığıma daha çok dikkat edip, sporu hayatımın bir parçası haline getirmek ve sevdiğim işte gerçekten başarılı olmak. 

Benim en büyük sıkıntım fazla hayalperest olmam ve çevremde genelde realistlerin dolu olması. Hayallerinizi paylaşamamak ya da içinizde kıvançla doluyken bunu karşınızdakine aktaramamak gerçekten çok yorucu. Umarım sizin çevrenizde aynı coşkuyu yaşayacak birileri her zaman olur. 

Peki siz yılbaşı sihrine inanıyor musunuz?

Sevgilerle..

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: