pervaneli-ucak
Tüm Yazılar

Pervaneli Uçak Yapımı – Kolay

Evden çıkmadan geçirdiğimiz aylarda artık evdeki oyuncaklar tükeniyor. Çocuklar sıkıntıdan ne ile oynayacaklarını şaşırıyorlar. Bizim evdeki ufaklık bu sıralar önden pervaneli uçak modellerine takmış durumdaydı. İnternette aradığımda Youtube videoları karşıma çıktı fakat onlar hep elektrik motorlu, kısacası benim evde kolayca yapamayacağım türden uçaklardı.

Bizde evdeki malzemelerle 10 dakikada yapacağımız bir uçak hazırladık.

Ben çok uzun süren, ince detay gerektiren etkinliklerden açıkcası çok zevk almıyorum. Hem her malzeme elimizde olmuyor hem de bizim çocuk asla etkinliğe dahil olmadığı için, uzadıkça iyice soğuyor. Üç malzemeyle oyuncak yapın gibi aktivitelerde de o üç tanecik malzeme asla evimizde olmuyor. Bizim yapacağımız pervaneli uçakta malzemeler değiştirilebilir. Örneğin kulak pamuğu yerine ince bir kürdan ucu yumuşatılarak kullanılabilir. Tahta spatula yerine küçük karton parçaları kullanabilirsiniz.

Silikon tabancası şart değil. Bizim evde yapıştırıcı kalmamıştı o yüzden silikon tabancası kullandık. Sizde yapıştırıcı varsa o da işinizi görecektir.

Siz de sıkılmadan, kolayca yapabileceğiniz bir pervaneli uçak bakıyorsanız görsellerle anlatmaya çalıştım.

Öncelikle malzemeler,

6 adet tahta spatula.

1 silikon tabancası ama eğer güçlü bir yapıştırıcınız varsa silikona gerek yok.

1 adet kulak pamuğu.

1 adet küçük, kalın kağıt. Ben sert bir ambalaj kağıdı kullandım. İnce bir karton da olur.

Sevdiğiniz boya kalemleri, süslemek için

İlk önce pervane kısmını yaptık. Kulak pamuğunu yarısından kesin. Pervane yapacağınız kalın kağıtları da uzunluğu ne kadar olsun istiyorsanız o kadar kesin. Biz çok uzun kesmedik.

Pervane

Kağıtları kulak pamuğundan geçecek sekilde deldikten sonra, 2 spatula arasına sıkıştırıp silikon tabancası ile yapıştırın. İyice bastırıp soğumasını ve sağlamlaşmasını bekleyin.

Pervaneyi taktıktan sonra gövde kısmına iki tahta spatula daha yapıştırın. Yani gövde kısmımızda toplamda 4 spatula ve tam ortasında kulak pamuğu olacak. Gövde bittikten sonra bir spatula üste bir spatula alta yapıştırılacak.

Uçağın arka kısmı için bir spatulayı ortadan kırıp yarısını alta yarısını üste yapıştırabilirsiniz.

Şimdi uçağı bira renklendirelim…

Kendi yaptığımız, emek verdiğimiz her oyuncak çok daha kıymetli. Oyun süresi çok daha uzun. İşte hazır;

Pervaneli Uçak

Evdeki malzemelerle, çok uğraşmadan bir pervaneli uçak yapmak isterseniz mutlaka deneyin.

Sevgilerle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: