3 Boyutlu Çocuk Kitapları Zararlı Mı Faydalı Mı?

3 Boyutlu yani 3D çocuk kitapları pek fazla bulunmuyor gibi. Aslında seri olarak satılanların yanında tek tek alarak kendiniz de bir kitap serisi oluşturabilirsiniz. Ben bu noktada en çok İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan 3 boyutlu çocuk kitapları seviyorum. Özellikle Ormanda Panayır kitabını 3 yaşından 6 yaşına kadar zevkle okuduk. 3 Boyutlu Kitap iş Bankası Ormanda Panayır’ı 7 Yaşında hala bazen açıp bakıyoruz. Dönme dolabın büyüklüğü, ince detayların düşünülmesi çok güzel.

Ormanda Panayır Kitabı

Özellikle 1800’lü yıllarda görsellikle buluşan çocuk kitapları artık eseri tamamlayan en önemli ögelerden biri haline geldi. Hatta sessiz kitaplar olarak da bilinen kitaplarının yaygınlaşması resmin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi bana göre. Üç boyutlu kitaplar ise yalnızca görselliğe önem vermeden nitelikli metin ile birleştiğinde çocuğa daha etkin bir hayal gücü sunuyor.

Bu yazı da ilgini çekebilir; 1.Sınıf Yaz Tatili Kitabı ve Yaz Tatilini Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları

Kitapta okuduğu metnin üç boyutlu olarak maketine dokunabilmek çocuğun tüm duyu organlarına yönelik bir aktiviteye de olanak tanıyor. Bu yazıda sizlerle okuyup beğendiğimiz 3 boyutlu çocuk kitapları listesi hazırlamak istedim. Kimi zaman çocuğa bu kadar hazır materyalin verilmesi hayal gücü gelişimi yönünden zararlı gibi düşünülse de 3 Boyutlu kitaplar somutlaştırmayı kolaylaştırdığı için kitaplığınızda yer alabilecek kitaplardan biri.

3 Boyutlu Kitaplar

3 Boyutlu çocuk kitapları kitapyurdu ya da BKM kitap gibi alışveriş sitelerinde bulunuyor.

Aslan ile Fare – 3 Boyutlu Kitap – Mehmet Orhan

Pinokyo (3 Boyutlu)-Kolektif (Martı Yayınları)

Süper Bilim – Fiziğin Gücü / 3-Boyutlu

3 boyutlu hikaye kitabı 1. sınıf için oldukça uygun bir kitap. Hem merak uyandırıcı hem eğlenceli.

Süper Bilim – İşte Yaşam! / 3-Boyutlu Biyoloji

Efsaneler – 3 Boyutlu

3 Boyutlu çocuk kitaplarının faydaları;

Bol resimli bir kitaptan daha iyi ne olabilir? Sayfadan fırlayan resimlerle dolu bir kitap! 

  • Sıradan çizimleri 3 boyutlu hale getiren sekmeler ve kapaklarla, açılır kitaplarda en isteksiz okuyucular bile bir sonraki sahneye bir göz atmak için hevesle sayfaları çevirirler.
  • Kelime dağarcığı oluşturmaya yardımcı olurlar.
  • Çocukların hikayede neler olduğunu hayal etmeleri için hayal güçlerini eğitmek ve onları ömür boyu daha zengin okuma deneyimlerine hazırlamak için mükemmeldir.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!