4-7-8 Nefes Tekniği Faydaları

4-7-8 Tekniği kısa sürede uyku için kullanılsa da pek çok faydası var. 4-7-8 nefes alma tekniği, Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilmiş bir nefes alma modeli. Hızlı uykuya dalmak için bazı yöntemler var. Bu da onlardan biri. 4-7-8 Nefes Tekniği Faydaları ve nasıl uygulandığını inceliyoruz. Bir süre nefesi tutmayı içeren bu teknik ile vücudunuzun oksijeni yenilenir. Akciğerlerden dışarıya doğru, 4-7-8 gibi teknikler organlarınıza ve dokularınıza çok ihtiyaç duyulan oksijen desteğini verebilir.

Dikkatinizi çekebilecek başka bir yazı; Yavaş Yaşam Felsefesi

4-7-8 Nefes Alma Tekniği Nedir?

İlk başta etkilerinin o kadar belirgin olmadığı söyleniyor. İlk denediğinizde biraz sersemlemiş hissedebilirsiniz. Günde en az iki kez 4-7-8 nefes alıştırması yapmak, bazı insanlar için sadece bir kez uygulayanlara göre daha iyi sonuçlar verebilir. Bazıları 4 döngü şeklinde uygulanmasını öneriyor. Gece yatarken 4 kez yapmak ve sabah uyandığında 4 kez yapmak gibi.

4 7 8 nefes tekniği işe yarıyor mu? Bu sorunun merak edeni oldukça fazla. Kendi deneyimimi paylaşayım. Ben yalnızca uyumak için değil, o andaki farkındalığımı artırmak için ya da stresli bir durumdaysam sakinleşmek için kullanıyorum ve çok faydasını görüyorum.

4-7-8 Solunum Tekniği Nasıl Yapılır?

4-7-8 nefes alıştırması yapmak için rahatça oturabileceğiniz veya uzanabileceğiniz bir yer bulun. Özellikle başlarken iyi bir duruş uyguladığınızdan emin olun. Tekniği uykuya dalmak için kullanıyorsanız, yatağınıza uzanın.

Dilinizin ucunu üst ön dişlerinizin hemen arkasında ağzınızın çatısına yaslayarak uygulamaya hazırlanın. Uygulama boyunca dilinizi yerinde tutmanız gerekiyor. Nefes verirken dilinizi hareket ettirmemek biraz alıştırma gerektirebilir. 

Aşağıdaki adımların tümü bir nefes döngüsünde gerçekleştirilmelidir:

  • İlk önce dudaklarınızı ayırın.
  • Tamamen ağzınızdan nefes vererek vızıldayan bir ses çıkarın.
  • Sonra dudaklarını kapat, kafandan dörde kadar sayarken burnundan sessizce nefes al .Ardından, yedi saniye boyunca nefesinizi tutun.
  • Sekiz saniye boyunca ağzınızdan başka bir hırıltılı nefes verin. Bu nefesi verirken ağzını açın ve çıkarabildiğiniz kadar ses çıkarın.

Tekrar nefes aldığınızda, yeni bir nefes döngüsü başlatırsınız.

Tutulan nefes (yedi saniye boyunca) bu uygulamanın en kritik kısmıdır. İlk başlarda dört nefes döngüsü yaparken daha sonra sekiz nefes döngüsüne kadar çıkarabilirsiniz.

4 7 8 nefes tekniği ekşi sözlükte 60 saniyede uykuya dalmayı vadeden 4-7-8 tekniği altındada tartışılmış. Bu nefes tekniğini orada pek işe yaramadı konuşulsa da bir çok faydasından bahseden araştırmalarda mevcut. Bu tekniğin kalp hızının düşmesinden, kan şeker düzeyinin azalmasına; stresten uykusuzluğa kadar bir çok faydasından söz ediliyor.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!