5 Adımda Yaşamı ve Zihni Planlamak

Hepimiz bazen az bazen çok kontrol delisi olabiliriz. Bazı zamanlar bu bende oldukça fazlalaşıyor ve kontrol dışı şeyler olduğunda, plan yapamadığımda kendimi oldukça bunalmış ve sıkılmış hissediyorum. Bu yüzden günümü ya da aylarımı planlamak benim için çok önemli.

Siz de kendinizi bu şekilde stresli ve bunalmış hissettiğiniz durumlar için birkaç basit planlayıcı ve araç tavsiye edeceğim.

Google Takvim

Öncelikle Google takvim; evet ben de süslü takvimleri indirip indirip siliyorum ama kullanım pratikliği ve özelleştirici fazlalığı ile çok kullanışlı. Kırtasiye malzemelerini çok seviyorum ve hatta satıyorum. Hatta her yılbaşında kendime süslü plannerlarkan satın alıyorum ama bu fiziksel takvimleri her zaman kullanamıyorum. Çünkü aklıma gelen şeyi o anda not almalıyım, hafızam çok zayıf. Google takvim her zaman elimin altında olduğu için oldukça sık kullanıyorum.  Günümü planlamak için en pratiği bu bence. Böylece planner’ı sürekli çantamda taşımak derdinden kurtuluyorum.

Temizlik Programı

Ev düzenleme konusunda bence ister çalışan ister ev hanımı olun herkesin bir temizlik programına ihtiyacı var. Temizliğe en fazla 30-40 dakika ayırmak istiyorsanız bir plana sadık kalmak sizi hiç zorlamayacak. Örneğin sabahları kirli bir mutfakla karşılaşmaktan hoşlanmıyorsanız, akşam mutfak toplama alışkanlığı edinmeye çalışabilirsiniz. Böylece bu otomatik olarak gelişecek ve sizin için ekstra bir durum olmaktan çıkacak. Haftada bir akşamı toz alma akşamı yapabilirsiniz. Bir akşam sadece ütü akşamı. Mesela haftada sadece Salı ve Perşembe akşamlarını çamaşır yıkama akşamı olarak belirleyebilirsiniz. Böylece temiz çamaşır kalmadı sorunu da çözülmüş olur. 

Düzenli Bilgisayar ya da Cep Telefonu

Haftanın bir gününü bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları temizlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca ben bulut sistemini çok kullanıyorum. Doğrudan bilgisayara bir veri kaydetmemek bilgisayar bozulmalarına karşı alınacak bir önlem. Ayrıca her türlü ekranlı araçtan bütün verilere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden yeni teknolojilere sıcak bakın ve hayatınızı nasıl pratikleştirdiğini farkedin. Örneğin ben blog yazılarım için bir gün belirledim. Tüm yazılarımı o gün ayıp planlayıcı ile yayınlıyorum. Böylece her dakika pc başında olmuyorum. 

Yemekleri Planlama

Ben yemekleri mümkünse akşamdan hazırlıyorum. Gün içinde gelen açlıkla ne yapsam diye düşünmektense akşamdan menüyü hazırlayıp gün içinde hemen onları yiyoruz. Sık sık yemek pişmek zorunda çünkü dışardan yemek yemiyoruz. Haftalık bir yemek planlaması ile bir alışveriş listesi oluşturup rahatlıklı bütün haftayı geçirebilirsiniz. Çalışansanız her gün için bir kap hazırlayıp yemeklerinizi iş yerine bile götürebilirsiniz. Evle ilgili işleri planlamak her gün size fazladan zaman kazandırır.

Zihni Sakinleştirmek

Ara sıra hayatımla ilgili yapmam gerekenleri ya da zihnimdekileri kağıda dökmezsem gereksiz yere endişeli olabilirim. Kafa karışıklığım sürekli devam eder. Ben özellikle haftada bir günlük tutmaya ve hedeflerimi tekrar tekrar yazmaya bayılıyorum. Ayrıca her gece yatmadan önce Anımsatıcılarıma ya da google takvim uygulamasına ertesi gün yapacaklarımı ekliyorum. Vakit budukça meditasyon app uygulaması ile de kısa meditasyonlar yapıyorum ve bu bana oldukça iyi geliyor. 

Eğer sizin de hayatınızı organize etmek için kullandığınız araçlar varsa yorumlarda yazın, başkalarıyla paylaşalım.

Sevgilerle..


1 Comment

  1. Planlı yaşamak benimde tarzım.güzel tavsiyeler.

Yorumlarınız benim için değerli!