8 Dil Bilen Türk Poliglottan Dil Öğrenme Teknikleri

8 Dil Bilen Türk Poliglottan Dil Öğrenme Teknikleri Beyhan Budak’ın Güney Kore Vlog’larından biri. Oldukça güzel ve etkili bir video. Videou izlerken bazı notlar çıkardım. Bu notları sizlerle de paylaşmak istedim. Yazının sonuna videoyu da ekleyeceğim.

Poligot Ne Demek?

Çok sayıda dil konuşan insanlara polyglot deniyor. İki dil konuşanlara “bilingual“, üç dil konuşanlara “trilingual“, dört dil konuşanlara “quadrolingual“, beş altı veya daha fazla dil konuşanlara da “polyglot (poliglot)” denmektedir. Öğrenmeye meraklı, kelimelerin özellikle etimolojik kökenlerine kadar araştıran insanlar çok daha kolay bir şekilde farklı dilleri öğrenebiliyor.

Bu yazı da ilgini çekebilir; Yabancı Dil Öğrenmek için En İyi 4 Blog

Çok dilliliğin gizemi, aynı zamanda, dil öğrenimi söz konusu olduğunda, genellikle bir tür kulaktan kulağa oyun oynamak gibi. Yeni bir dil öğrenmek, şüphesiz çok dilli biri için eğlenceli bir hobidir ve oldukça ustadırlar, bu da onları giderek daha fazla dil öğrenmeye teşvik eder. 

Hemen bir yazardan örnek vermek istiyorum. Kendisi yeni diller bile oluşturdu. Yazar JRR Tolkien o kadar çok antik ve modern dilde (İspanyolca dahil) akıcıydı ki kısa süre sonra bunları birleştirmeye ve Yüzüklerin Efendisi gibi edebi şaheserleri için kendi Elf dillerini yaratmaya başladı. 

Bence bu ister yeni bir dil öğrenmek olsun ister yeni bir derse başlamak olsun kaynakları sınırlandırmak oldukça önemli. Yani bir ders kitabı, bir ders videosu ya da bir özel öğretmenle ilerlemek önemli. Kaynakları fazlalaştırmadan kendinizi bunaltmadan devam etmek ve bir kaynak bittikten sonra diğer kaynağa yönelmek oldukça önemli.

Videodan aldığım notlar şöyle;

  • Kalıp cümleler öğrenilmeli!
  • Standart cümleleri öğren ve ezberle.
  • Kelimeleri cümle içinde öğrenmeye çalış.
  • Dil öncelikle ses – her zaman önce duymaya önem ver. Kulakla öğren.
  • O dilde en sık kullanılan kelimeleri içeren ifadeleri dinlemelisin. Youtube videosu değil de günlük dildeki videolar daha çok işine yarar.

Ayrıca 8 Dil Bilen Türk Poliglot Mustafa Erdoğan’ı Instagram hesabından takip etmenizi öneririm. Kendisi yabancı dil öğrenme tüyolar ve teknikler ile kültür, seyahat hakkında da kısa kısa bilgilendirmeler paylaşıyor.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!