8 Farklı Meydan Okuma/ Challenge Fikri

challenge-nedir

İnternette sıklıkla karşılaşabileceğiniz “challenges” akımlarına hiç katıldınız mı? Meydan okuma olarak çevirebileceğimiz challenge kendi kendine alışkanlık oluşturmak isteyenler için bir motivasyon kaynağı. Aslında özetle kendinize bir söz verip bunu uygulamaya koyuyorsunuz. En çok neyi değiştirmek ya da neyi alışkanlık haline getirmek isterdiniz?

Ben geçtiğimiz aylarda 100 squat Challenge olayına katılmıştım mesela. Her gün arttırarak squat yapıyorsunuz ve 21 gün sonunda 100 squat’ı yapmış oluyorsunuz. Her gün devam edip en son gün o 100 squat hareketini kolaylıkla yapabilmek büyük bir haz ve mutluluk. Atomu parçalamadım ama kendime söz verdiğimde disiplinli olabileceğimi gördüm. Şimdi ben bir 100 squat yaparım diyebilir misiniz? Ben, derim. 

İşte Challenge kısaca böyle bir şey. Şimdi size 10 farklı Challenge örneği sunacağım. İstediğiniz herhangi birini 30 gün boyunca yerine getirebilecek misiniz?

21 GÜN BOYUNCA

1- Sağlıklı beslenme- Bu süre içinde örneğin şekerden uzak durma sözü veya glutensiz beslenme sözü gibi kendinize sözler verebilirsiniz. 

2- Egzersiz – Sürekli hareket halinde olmak, kısa yürüyüşler ve az süreli egzersizler ile başlayabilirsiniz. Benim gibi bir hareket belirleyip 21 gün boyunca bunu kademe kademe arttırabilirsiniz.

3- Erken kalk – Benim en çok yapmak istediğim şey. Aslında ben bu hafta buna başlayabilirim. Erken kalkan yol alır lafına çok inanıyorum.

4- Gazlı içecekler yok – Sağlıklı yaşama adım atmak için beslenmenizden çıkarmak istediğiniz zararlı yiyecek ya da içecekleri bu şekilde çıkarabilirsiniz.

sağlıklı-içecekler

5- Sigara yok – Sadece 21 güncük ne olacak ki diye kendinizi gaza getirebilirsiniz 🙂 Ben hiç sigara kullanmadığım için bu konuda ahkam kesemeyeceğim fakat dişleriniz sararıyor arkadaşlar sadece bunun için bile sigara bırakılmalı bence. 

6- Her gün meditasyon – Ben meditasyonun sihrine aşırı inanıyorum. Sık sık bunu da dile getiriyorum. Meditasyon app kullanarak her gün düzenli meditasyon yapmaya özen gösteriyorum. 5 dakika bile olsa yapın, ruhunuza zaman ayırın. 

7- Her gün şükredin – Size verilen nimetler için, farkındalık için şükür egzersizlerinin çok işe yaradığını da biliyorum. Her şey kötü gibi gözükse bile siz başlayın gerisi geliyor. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “En etkili şükretme egzersizi” yazıma gidebilirsiniz.

8- Negatif olmak yok- Daha önce hiç yapmadıysanız biraz zorlayıcıdır. Negatif cümleler kurmadan 21 gün geçirmeye çalışın. Olumlu geri dönüşleri mutlaka alacaksınız.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!