Ahşap Tarak Ne İşe Yarar?

ahşap-tarak-çeşitleri

Yıllar önce ahşap uçlu fırça kullanmıştım fakat o zamanlar saçıma bir faydası var mı yok mu çok dikkat etmemiştim açıkçası. Sonra geçenlerde bir arkadaşım Instagram‘da gördüğü bir paylaşım yolladı. Doğal ceviz ahşap tarak üreten ve üstüne de şifa olarak gördüğü sayıları yazıp bunları satan birinden bahsetmişti.

Böylelikle araştırmaya başladım, ahşap taraklar gerçekten işe yarıyor mu diye. Orada bulduğum tahta tarak fiyat olarak biraz yüksek geldi çünkü gerçekten işe yarayıp yaramayacağını bilmiyordum. Ben de The Body Shop internet sitesinden bir tarak sipariş ettim. Yaklaşık beş yıkamadır bu tarakla tarıyorum saçlarımı şimdi gördüğüm değişimleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Ahşap Tarak Faydaları

Konunun uzmanlarının söylediğine göre tahta taraklar kafa derisine baskı yapıp aynı zamanda akupunktur noktalarını tetikliyormuş. Kafa derinize masaj yaptığı için kan dolaşımını da hızlandırıyor. Böylece saçlar daha parlak gözüküyor. Saç deriniz de her zamankinden daha sağlıklı oluyor.

Plastik tarak kullanıyordum ben daha önce. Fakat bu plastik tarakların uç kısımları inceldiği için saçınızdaki sağlıklı yağları eşit şekilde dağıtmıyormuş. Ahşap bir tarak kullandığınızda saç kırılma ihtimaliniz de aynı zamanda azalıyor ve saçınızdaki yağ her yere eşit olarak yayılabiliyor.

Ben özellikle geniş üçlü ahşap tarak tercih ettim. Çünkü sık dişlilerin saçın kırılma oranını arttırdığını daha önceden deneyimlemiştim. Mümkün olduğu kadar geniş üçlü tarak tercih ediyorum ben. Ahşap tırnaklar saç dökülmesini ve saç kırılmasını da engelliyor.

Saç dökülmesi sorununuz varsa bu yazıyı da okumanızı tavsiye ediyorum. Saç dökülmesini nasıl durdurdum?

Kepeği engellediği de söyleniyor. Muhtemelen bunu uzun bir kullanımdan sonra görebilirim. Düşündüğünüz zaman eğer zaten saç derisini bu kadar besliyorsa ve saça zarar vermeden tarama işlemini bitirmenizi sağlıyorsa muhtemelen tüm saç derisi sorunlarına da iyi geliyordur. Tabii ki bu durumda kullandığınız şampuan da çok önemli. Doğal içerikli bir şampuan tercih ederseniz saçlarınız çok daha sağlıklı olacaktır. Fakat içeriği çok temiz olan şampuanlar bir süre sonra saçta kepek yapıyor bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ben dönüşümlü Head&Shoulders ve organik şampuan kullanıyorum. 

Ahşap tarak bakımı da oldukça kolay. Ahşap taraklarınızı zeytinyağ ile temizleyebilirsiniz. Su kullanmak yerine zeytin yağı ile temizlemek çok daha faydalı. Tahta tarak temizliği yaparak Bu tarakları ömür boyu kullanabilirsiniz. 

ahşap-tarak-seti
Ahşap Tarak Çeşitleri

Ürün Yorumlarım

Benim gözlemlediğim kısmına gelince, gerçekten çok memnun kaldım. Elektriklenmeyi azaltacağını söyleniyordu henüz o yönde bir etki göremedim fakat saçlarımın uçlarının parladığını görebiliyorum. Henüz beş kere falan kullanmışımdır o yüzden elektriklenmeye ve kepeğe de etki edeceğini düşünüyorum. Bunun dışında taraması gerçekten çok zevkli. Normalde saç taramayı sevmeyen bir yapım vardır fakat ahşap tarağı aldıktan sonra saç taramak o kadar güzel geldi ki anlatamam. Yumuşaklık hissi veriyor ki adeta masaj yapıyor. Ayrıca saçımı tararken saçımı şu an kırıyor muyum acaba gibi bir düşünce de aklımda olmadığı için saç taramak olayı çok güzel bir ritüele dönüştü benim için. Ben fırça formunu kullandığımda bu kadar memnun kalmamıştım. Benim yeni aldığım yukarıdaki görselde beş numara ile işaretlenen tarak.

Bu arada Rossman ahşap tarak yorumları da güzel. Ona da bakabilirsiniz ama sanırım o fırça. Ben saçlarımın dalgasının da aynı kalmasını istediğim için geniş dişli ahşap tarak tercih ettim.

Sevgilerle

Yorumlarınız benim için değerli!