Ailede Minimalist Düzeni Yakalamak!

Bir evde en az iki kişi olduğunda bile o ev savaş alanına dönebiliyor. Bir de buna küçük çocuk ekleyelim. O zaman ev çoğu zaman bir harabe. Bunun üstüne kapının bir anda çalındığını düşünün. Ailede minimalist düzeni yakalamak aslında sandığınız kadar zor değil.

Karşımda habersiz bir misafir görmek en büyük kabusum.

Bu tarz, evdeki “vahşiler” tarafından yapılan dağınıklıkları da asgari düzeyde tutmak için minimalist yaşam harika. Evde küçükler varken evin her daim enkaz olması kaçınılmaz gibi görünebilir. Ama küçük bir planlama ile kontrol altında tutulabilir. Bu yazıda sizi biraz rahatlatmak istiyorum.

Bazı günler evim o kadar dağınık oluyor ki insanlar şu an mutfağımı görse ne düşünürdü diye düşünüyorum. Bazı zamanlar maalesef bu dağınıklığı görüyorlar da! Fakat yaşamın en büyük dağınıklığı sırasında minimalizme çok daha fazla ihtiyacımız var. Minimalizm ve aile yaşantısının dağınıklığı çelişkili gibi görünüyor olabilir. Minimal bir görsel arattığınızda her zaman boş ve sade evler önünüze çıkıyor. Fakat minimalizm demek sadece her daim toplu ve tertipli bir ev demek değil.

Peki bunu küçük canavarlarla nasıl başaracağım?

Öncelikle karışıklık kaçınılmaz bunu benimsemek gerek. Kendimiz bile dağıtıyoruz. Bazen kahve bardağımız ya da kıyafetlerimiz salonda kalabiliyor. Bir de üstüne çocukların oyuncak, etkinlik gibi malzemeleri eklenince dağınıklık mutlaka oluyor. Küçükler bir çorba kaşığını her zaman düzgün kavrayamıyor ve o çorba dökülüyor.

Minimalizm demek her zaman mükemmel temizlikte evler demek değildir. Sadece daha kolay düzenlenebilir evler demektir.

Bu gerçeği benimsediğimizde, minimalizm bize hizmet etmeye başlar! 

Basitleştirmeye Çalışırken İyice Karıştırmayın.

Minimalist olduğunuzda daha az eşya ve ıvır zıvıra sahipsiniz yani dağınıklık belli bir seviyede kalmak zorunda. Daha fazlası zaten yok. Temizlik süresinin kısalması ve kendimize zaman ayırmak nihai hedefimiz.

Daha azıyla yaşamak, gerçekten sizin için önemli şeyleri koymak için zaman, mekan ve ihtiyaç duyulan bakış açısını size hediye edecektir. 

Öncelikle minimalizme adım atın ve ailenizi dağınık olmamak konusunda yönetmek yerine güzel anların keyfini çıkarın.

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!