Akademik Makale için Türkçe Kaynaklar

Öğrenciler için birkaç akademik kaynaktan bahsetmek istiyorum. Şu anda kendim için de sık sık kullandığım siteleri ve yayınları aşağıda sıraladım. İnternet derya deniz bir bilgi kaynağı ama tabii bu kaynakların hepsi doğru değil. İnternetin bilinçli kullanımı bu anlamda çok önemli. Yani aslında araştırma yapmayı bilgiyi bulmayı öğrenmek gerekiyor. Bence öğretmenlerin de en önemli görevi bu olmalı. Sadece bilgiyi sunmak değil bilgiyi bulmak konusunda rehber olmak. Akademik Makale için Türkçe Kaynaklar umarım kolaylık sağlar.
Akademik çalışmalarınızı desteklemek ve Türkçe içeriklere erişim sağlamak için çeşitli kaynakları kullanabilirsiniz.

Akademik Makalelere Nereden Bakılır?

Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM): Türkiye’deki birçok üniversitenin kütüphane kaynaklarına ULAKBİM üzerinden erişebilirsiniz. Makaleler, tezler ve diğer akademik içeriklere ulaşmak için bu kaynağı kullanabilirsiniz.

Çağla’nın yazı önerisi: Öğrenmeyi Öğrenmek: Bilgi Edinme Sanatı

TÜBİTAK Akademik Dergi ve Yayınlar: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen akademik dergiler ve yayınlar, çeşitli disiplinlerdeki araştırmalara ulaşmanızı sağlar. Akademik makale için Türkçe kaynaklar arasında sıklıkla TÜBİTAK dergileri kullanılmaktadır. Eskiden çok daha güzel ve dolu içerikliydi ama neyse konumuz bu değil.

Üniversite Kütüphaneleri: Türkiye’deki üniversitelerin kütüphaneleri, genellikle geniş bir akademik içeriğe sahiptir. Üniversitenizin kütüphanesini ziyaret ederek ya da online kataloglarını kullanarak ihtiyacınız olan kaynaklara erişebilirsiniz.

DergiPark: DergiPark, birçok Türk dergisinin makalelerine erişim sağlayan bir platformdur. Farklı alanlardaki dergilerde yayınlanmış makalelere ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Özellikle Edebiyat ve Tarih kaynağı arayanlar için Türk Dil Kurumu yayınlar birimi de çok güzel. Kitap satın alma açısından da ücretsiz kaynaklarıyla da zengin.

Tüm bu kaynaklarla birlikte Google Scholar da oldukça geniş bir akademik kaynak sunuyor. Özellikle öğrenciler için çok büyük bir bilgi denizi.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!