Akıllı Saatler Zararlı Mı?

akıllı-saatler

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji artık her cihazda. Kullandığımız saatler şimdi çok akıllı! Adımınızı sayıyor, kaç bardak su içtiğinizi saklıyor hatta kaç saat uyudunuz, ne kadarında derin uykudaydınız hepsini analiz ediyor. Özellikle yaşam kalitesinde iyileştirme yapmak ve takipte kalmak isteyenlerin hayatı artık çok kolay. Her an yanınızda olan akıllı saatler günlük “yaşamsal” takiplerinizi sizin yerinize hallediyor.

Peki her güzel şeyin illa bir zararı mı var? Bazen. Akıllı saatler özellikle bluetooth teknolojisi ile kullanıldıkları için radyasyona sizi çok sık maruz bırakıyor. Bilgisayarı belki belli bir uzaklıkta kullanıyorsunuz, telefonunuzu gün içinde çok yakınınızda tutmuyorsunuz ama “Smartwatch” her an sizinle ve vücudunuza sürekli temas halinde.

Birkaç yabancı sitenin bu konudaki çevirilerini sizlerle paylaşmak istedim. Türkçe bilimsel bir yayına ben denk gelmedim. Belki gözden kaçmıştır. Bulduğum bilgileri sizlerle paylaşıyorum;

ilk alıntımız şöyle (bu site bir akıllı saat pazarlama sitesidir);

DNA mutasyonları yalnızca sinyal tarafından yeterince enerji taşınıyorsa ve sadece gama ışını, X ışını ve UV fotonlarında bu tür bir enerjiye sahipse ortaya çıkar. Radyasyonun kanser riskini arttırdığı bilinen mekanizma budur. Akıllı saatler ve Akıllı telefonlar ve diğer kablosuz cihazlar radyasyon yayar ancak bu radyasyon DNA’yı değiştirecek enerjiden yoksundur.
FDA, endişelenecek bir şey olmadığını bize güvence altına alıyor:
Bilimsel kanıtların ağırlığı, cep telefonlarını herhangi bir sağlık sorunu ile ilişkilendirmedi.
Son 15 yılda bilim adamları, cep telefonları tarafından yayılan radyofrekans enerjisinin biyolojik etkilerini inceleyen yüzlerce çalışma yürüttüler. Bazı araştırmacılar RF enerjisi ile ilgili biyolojik değişiklikler bildirmiş olsa da, bu çalışmalar tekrarlanamamıştır. Yayınlanan çalışmaların çoğu, bir cep telefonundan radyofrekansa maruz kalma ile sağlık sorunları arasında bir ilişki gösteremedi.

https://smartwatchlabs.com
akıllı saat

Akıllı saatlerin verimliliği ve rahatlığı çok fazla olmasına rağmen, bu tür teknolojilere eşlik eden çeşitli sağlık riskleri vardır. EMF radyasyonu nedeniyle, smartwatch’ınızı her durumda kullanmak her zaman akıllıca olmaz.
Yatağa gidiyor? Bir iş toplantısına mı gidiyorsun? Ailenle akşam yemeği yiyor musun? Bunların hepsi saatiniz olmadan yapabileceğiniz durumlardır ve daha iyi uyumayı, daha az baş ağrısı çekmeyi, hafızanızı iyileştirmeyi, daha iyi bir ruh hali içinde olmayı, sağlıklı beslenmeyi ve gerçekte ne olduğunuzu sergilemenizi bekliyoruz!

https://emfadvice.com

Cevabı aslında hala tartışılabilir, bir smartwatch uzun vadede kansere neden olabilir. Fareler ve diğer hayvanlar üzerinde yapılan birçok çalışma, bu olasılığı önerdi. Ancak, gerçekleşmesi pek olası değildir.

Bu saatlerin yaydığı radyasyon, yakın zamanda herhangi bir zamanda önemli bir zarara neden olmak için neredeyse yeterli değil. Modern çağda smartwatch’lara daha alışkın hale geldikçe, bu tahminde bulunmak biraz daha korkutucu olabilir. Ayrıca, kanser veya tümörlerin bir smartwatch kullanımıyla doğrudan ilişkili olduğunu gösteren uygulanabilir bir çalışma yoktur.

digiswicth

Alternatif ilaçlara odaklanan ve cep telefonlarının insan vücudu üzerindeki potansiyel zararlı etkileri hakkında kapsamlı bir şekilde yazan bir doktor olan Dr. Joseph Mercola, giyilebilir bir cihaz içinde yerleşik bir 3G bağlantısı olmadığı sürece, zararlı etkilerin minimum düzeyde olduğunu söyledi , varsa.
“Radyasyon gerçekten bir cep telefonundaki 3G bağlantısından geliyor, bu yüzden Jawbone Up ve Apple Watch gibi cihazlar normal olmalı” dedi. “Ama yerleşik bir hücresel yonga ile bir saat satın alıyorsanız, o zaman bileğinize takılı bir cep telefonu var.” Dedi ve bu kötü bir fikir olduğunu söyledi. Araştırmacılar ayrıca, uzun süre boyunca vücuda çok yakın olan güçlü pillere sahip olma endişelerini de dile getirdiler. Son birkaç on yıldaki bazı raporlar elektrik hatlarına çok yakın olmanın lösemiye yol açıp açamayacağını sorgulamıştır (diğer araştırmalar da bunu ihmal etmiş olsa da).

https://www.nytimes.com

Sevgilerle…

1 Comment

  1. Aşırı kullanmak insanda takıntı yapar.Özgur olmak daha iyi bence…

Yorumlarınız benim için değerli!