Akışta Olmak Nedir?

Akışta olmak her ne yapıyorsan o anda tam anlamıyla onu yapmak. Orada olmak, kafanda geçen bin tane düşünceye dur diyebilmek. Aslında uzmanlara göre bir işi yaparken adeta meditatif bir anda olmak, kendiliğinden yapmak gibi. Hani bazen kendini öyle bir kaptırırsın ki olaya her şey senin dışında olup bitiyor, düşünceler akıyor gibi gelir. İşte bu akış hali. Bu yazıda akışta olmak nedir sorusunu ele almak istiyorum. Sanki her şeyin çözümü buymuş gibi geliyor bu sıralar.

Anda ve Akışta Olmak

Anda ve akışta olmak için kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

  • Yakın görüşünüzde veya çevrenizde ne görüyorsunuz, duyuyorsunuz ve kokluyorsunuz? 
  • Elinizde dokusunu hissedebileceğiniz bir şey var mı? 
  • Kıyafetiniz vücudunuzda nasıl bir his bırakıyor? 
  • Oturduğunuz sandalyede ya da yattığınız yatakta vücudunuz nasıl hissediyor? 
  • Bir şey yiyorsanız veya içiyorsanız tadı nasıldır? 
  • Yediğiniz yiyecek veya içeceğin sıcaklığı nedir?

Uzmanlar kendinizi ana getirmek için göz temasının öneminden de bahsediyor. Bir toplantıda veya sohbette mevcut durumda kalma konusunda sorun yaşıyorsanız, konuşmacıyla göz teması kurmaya çalışarak etkileşimi sürdürmeyi öneriyor.

Ben neden bu konuya taktım onu da söyleyim. Kafamda dönüp duran 40 tilkiden kurtulmak için. Örneğin yemek yaparken bazı insanlar diyor ki bu benim için bir meditasyon. Fakat ben yemek yaparken aynı zamanda çamaşırları, çalışmam gereken dersleri, arkadaşımla yaptığım tartışmayı düşünüyorum. Yemek yapmak benim için bir meditasyondan çıkıyor ve sadece başka başka düşüncelere daldığım bir an oluyor.

Aslında Akışta kalmak sadece bu düşünceleri dışardan izlemek ve daha sonra düşünceyi orada bırakmak anlamına da geliyor. Yemek yaparken sadece yemek yapmak, önemli olan bu. Akışta kalmak için nasıl egzersizler yapabiliriz? Örneğin yemek yaparken domatesin kokusunu içimize çekmek, domatesin dokusunu elimizde hissetmek, bıçağı tutuşumuzdaki sertliği hissetmek. Tüm bu hisleri tanımlamaya çalışırken aslında o anda kalıyoruz.

Kendini O An’a Bırak

Bana çok çok iyi gelen başka bir şey tekli görevler yapmak. Çoklu görev yapabileceğimiz efsanesi bize satıldı. Bu kavram, bilgisayarların çoklu görev yapma veya aynı anda birden fazla şey yapma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak beynimiz bilgisayarlar gibi kablolu değildir. Aslında çoklu görevleri iyi bir şekilde yerine getiremiyoruz. Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır? yazımda bu konudan bahsetmiştim.

Bazen geçmişin güzel zamanlarına takılıp kalmak isteriz ya da şimdiki zamanda rahatsız edici duygular hissettiğimiz için bir sonraki ana koşmak isteriz. Kendimize tüm duyguları derinden hissetme izni vermek ve o anın ne olduğunu kabul etmek, koşullar ne olursa olsun, anda olma yeteneğimizi güçlendirebilir. Bunun yanında bence en önemli iyileştirici güç kesinlikle doğada olmak. Doğanın her anını hissetmek çünkü biz de aslında doğa değil miyiz? Bedeni serbest bırakmak, akışın en güzel hali.

Bu arada akışta olacağımız şeyleri de hayatımıza çekmemiz gerek tabii ki. Bunlardan en önemlisi bir hobi edinmek. Örneğin ben yazı yazmayı çok seviyorum, bu yazıyı yazarken şu anda sadece bu andayım. Bu benim hobilerimden biri. Kendimi tam anlamıyla bu işe verebiliyorum. Sizin de yapmaktan çok zevk aldığınız bir hobi mutlaka vardır. Buna yoğunlaşma ve bunun üzerine egzersizler yapmak çoğu alanda sizi geliştirecek ve günlük işlerinizi yaparken de anda kalabileceksiniz.

Bu arada henüz almadım ama çok önerilen bir kitabı da buraya bırakmak istiyorum. Akış: Mutluluk Bilimi kitabı. Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi tarafından yazılan kitabı herkes çok öneriyor. Benim de alınacaklar listemde fakat şu an elimde okunmayı bekleyen dünya kitap var.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

2 Comments

  1. […] Çağla’nın yazı önerisi: Akışta Olmak Nedir? […]

  2. […] Kendi hayatınızı sürdürmeye odaklanın. Başkalarının varlığı size mutluluk getirebilir, ancak kendi bağımsızlık ve mutluluğunuzun sorumluluğunu almak […]

Yorumlarınız benim için değerli!