Anda Kalabilmek için En Etkili Yöntemler

Çoğumuzun geçmişte veya gelecekte yaşama eğilimi vardır. Kendinizi ne sıklıkla dün olanları veya yarın olabilecekleri düşünürken buluyorsunuz? Bu, hayatınızı ve refahınızı nasıl etkiler? Ben sürekli olarak yarın olabilecekleri düşünüyorum. Şu anda yaşama farkındalığı kazanmak benim için güç olsa da her gün adım adım ilerliyorum. Anda Kalabilmek için En Etkili Yöntemler umarım size de faydalı olur.

Şimdiki anda olmanın bir yolu, çevrenizi fark etmektir. Etrafınıza gerçekten bakmak ve neler olup bittiğini görmek için gününüzden ne sıklıkla zaman ayırıyorsunuz? En son ne zaman oturdunuz, gözlerinizi kapattınız, derin bir nefes aldınız ve etrafınızdaki her şeye öylece baktınız?

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Hayattaki Tutkunuzu Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Bir şey üzerinde çalışıyorsanız, tüm dikkatinizi ona verin. Elinizdeki görevi yapmak istemediğiniz için kendinizi başka şeyler düşünürken veya telefonunuzu kontrol ederken bulduğunuzda, durun ve odağınızı tekrar önünüzdeki şeye çevirin.

Nasıl Anı Yaşarız?

  • Geçmişi küçük dozlarda düşünün ve geçmişe odaklanmanızın bir nedeni olduğundan emin olun (örneğin, hoş bir deneyimi yeniden yaşamak, nerede yanlış yaptığınızı belirlemek veya geçmişteki bir başarının anahtarını bulmak).
  • Geleceği küçük dozlarda düşünün ve geleceğe sağlıklı, kaygısız bir şekilde odaklandığınızdan emin olun (örn. sonra devam et).
  • Zamanınızın büyük çoğunluğu için şimdiki anda kalın.

Tabii ki, bu yönergeleri takip etmek söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak pratik yaptıkça daha da kolaylaşacak!

Uzun bir rötarla havaalanında mahsur kaldıysanız, zihninizi geçmiş ve gelecekle ilgili düşüncelerle sarmalayabilirsiniz: Daha erken uçağa binmeliydim yoksa çok geç kalacağım ve yorgun olacağım. Ya da şimdiki anın gücünü deneyimleyebilir ve gecikmenin bir sonucu olarak size sunulan yeni olanaklardan yararlanabilirsiniz: salonda tempolu bir yürüyüşe çıkın, zevk için okuyun, yemek yiyin veya arkadaşlarınızla sohbet edin. telefon. 

Mindful.org

Farkındalık kazanmak için bir alıştırma da eklemek istiyorum. Bu etkinlik duşa girerken bunu hissetmekle ilgili. Mindful.org sitesinden çeviri yaparak paylaşıyorum;

Duşa her adım attığınızda  dikkat edin etrafınızdakilerin farkına varıp varamayacağınıza bakın.

Dikkatinizi şimdiki anın görüntülerine, seslerine ve hislerine çevirin. Bunu yapmak için ayaklarınızı yere basmanız ve dikkatinizi nefesinize vermenizi öneririz.

Her gün yapın! Her gün anda kalma, varolma pratiği yapın ve bunu duşta yapmayı unutursanız, merdiven çıkmak veya arabanızı çalıştırmak gibi başka bir günlük yaşam anında anda kalma pratiği yapın.

Bunu yapmayı nasıl hatırlamalı: Bu alışkanlığı kazanmanın en zor yanı hatırlamaktır. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, düşük teknolojili ama son derece etkili bir yöntem geliştirdik. Duş kapınıza göz hizasına bir çıkartma yapıştırın. Çıkartma kullanmak istemiyorsanız (veya duş kapınız yoksa), üzerinde “anda kal” yazan bir maskeleme bandı kullanabilirsiniz Bir ay kadar sonra, alışkanlık bir kez yerleştiğinde, artık ona ihtiyacınız olmadığını fark edebilirsiniz.

Bunun işe yaradığını nasıl anlarsınız : Birkaç hafta veya bir ay sonra, mevcudiyeti deneyimlemek için artık bilinçli olarak hatırlamanıza gerek kalmadığını muhtemelen fark etmeye başlayacaksınız. Duşa girdiğiniz anda olmaya başlayacak. Bu, alışkanlık oluşumunun sihirli anıdır. Bu, beyninizin bu günlük aktivite etrafında yeni bir dizi bağlantı kurduğu anlamına gelir.

Daha fazlasını istiyorsanız: Duş alma alışkanlığında ustalaştıysanız, gelişmiş bir işaret eklemeyi deneyin: merdivenler. Bir kat merdiven inip çıkarken, orada olup olamayacağınıza bakın. Bu, ayaklarınızdaki hisleri hissetmek veya adım attığınızda ortaya çıkan görüntülere ve seslere dikkatinizi çekmek için mükemmel bir zamandır. Bu ek işaret sizi mevcudiyet deneyiminin daha da derinlerine götürecektir.

Şimdiki zamanda yaşamak hakkında düşünceleriniz nelerdir? Paylaşacak herhangi bir ipucunuz veya püf noktanız var mı? Şimdiki zamanda yaşamanın en etkili faydaları nelerdir? Yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

4 Comments

  1. Hayat andan ibaret degilmi? Anı kaçırmak hayatı ıskalamaktır. Bedelide mutsuzluk ve pişmanlık.

    1. Kesinlikle öyle..

  2. 💖💖

    1. thank you 🙂

Yorumlarınız benim için değerli!