Aralık Ayı Okuma Listesi

Aralık ayı okuma listesi için özellikle kış temalı olan kitapları seçtim. Kışın, evin sıcaklığında kaybolmak isteyen okurlar için, klasik edebiyattan çağdaş eserlere uzanan bir liste olsun istedim.

VAHŞETİN ÇAĞRISI (Jack London): Jack London’ın soğuk Kuzey Amerika coğrafyasında geçen zorlu yaşam savaşını köpek gözünden anlattığı “Vahşetin Çağrısı”, 1903 yılında yazılmış bir başka kış romanıdır. Evci bir köpek olan Buck’ın hikayesi, Altına Hücum döneminde kızakçılara satılması ve vahşi doğada hayatta kalma mücadelesi üzerinden şekillenir.

BİR NOEL ŞARKISI (Charles Dickens): Charles Dickens’ın en ünlü eserlerinden biri olan “Bir Noel Şarkısı”, beş Noel öyküsünden ilki olarak yayınlanmıştır. 1843 yılında yayınlanan bu eser, kötü kalpli Ebenezer Scrooge’un Noel Arefesi’nde üç ruh görmesiyle başlayan değişimini anlatır. John Leech’in özel çizimleriyle süslenmiş bu eser, tüm zamanların en bilinen Noel hikayelerinden biridir. Netflix’te filmi de mevcut.

Çağla’nın yazı önerisi: Bullet Journal ile Kitap Takibi

ANNA KARENINA (Lev Tolstoy): Rus Edebiyatı dediğimizde akla gelen ilk alt-başlık şüphesiz ki “Anna Karenina”. Tolstoy’un kaleminden çıkan bu başyapıt, Çarlık Rusyası’nda geçen iki aşk hikayesini anlatırken, sosyal ve politik atmosferi derinlemesine işleyerek Rusya’nın soğuk coğrafyasını zengin bir şekilde betimler. Romanın unutulmaz başlangıç cümlesi ise şüphesiz ki “Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.”

KAR (Orhan Pamuk): Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un 2002 yılında yayımlanan “Kar” adlı romanı, Kars’ta geçer. Şair Ka’nın Almanya’dan dönüşünde kendini bulduğu bu şehirde, ülkesini ve insanlarını yeniden keşfetmesini konu alır. Pamuk’un postmodern bir anlayışla yazdığı “Kar”, özellikle karlı Kars tasvirleriyle hafızalarda yer eder.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!