Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması “Çizgi Roman Ödülü” ve “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” Sahiplerini Buldu

Aydın Doğan Vakfı, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’da ülkemizdeki çizerler için “Çizgi Roman Ödülü” ve “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” vermek için düzenlendi. Ortaya çok heyecan verici işler çıktı. Özellikle takip ettiğim yayınevlerinden çıkan çizerleri görmek beni çok çok sevindirdi.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle, 2021 döneminde ödüllerin duyurusu ertelenmişti. “Çizgi Roman Ödülü” kazanan sanatçılar daha önceki dönemde 2021 ve 2022’de  akademisyenler ve sanatçılardan oluşan jüri üyeleri tarafından belirlendi. Levent Cantek, İlban Ertem, Ersin Karabulut, Piyale Madra, Umut Südüak ve Başak Ürkmez jüri üyeliği yaptı. Jürideki isimlere bakar mısınız! Hepsinin işlerini severek takip ediyorum. Yarışmada 2021 Çizgi Roman Ödülü’nü çizer İlker Gazioğlu “Kıyamet Sonrası Kuş Cenneti” ile aldı. 2022 yılının Çizgi Roman Ödülü’nü çizer Uğur Erbaş “Germakoçi” adlı eseri ile kazandı.

Jüri üyelerinin İlker Gazioğlu’nu 2021 yılının çizgi roman ödülüne değer bulmasının gerekçesi “Kıyamet Sonrası Kuş Cenneti” adlı eserinde yenilikçi sayfa düzeni, katmanlı kare içi istifi ve iştahlı çizgileriyle senaryoyu kolaylaştıran ve anlam olarak güçlendiren bir üslup kurmayı başarmasıdır. 

Uğur Erbaş’ın 2022 yılının çizgi roman ödülüne değer bulunmasının gerekçesi ise; “Germakoçi” adlı eserinde akışkan çizgileri ve hikayesini bütünleyen sağlam bir üslubu yansıtması, aynı zamanda tarihçi titizliğiyle dönem aurasını kurabilme mahareti gösterdiği senaryosuyla dikkat çekiyor olmasıdır.

https://www.edebiyathaber.net/

2021 yılı “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” jürisinde Ercan Akyol, Ilgım Veryeri Alaca, Gülgün Çarkoğlu, Mustafa Delioğlu, Can Göknil, Umut Südüak ve Başak Ürkmez yer aldı. Yapılan değerlendirme sonucu 2021 yılı seçimi sonucunda illüstratör Burcu Yılmaz Eğer” adlı kitabı ile Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne layık görüldü. “Eğer” kitabının jüri üyeleri tarafından ödüle değer bulunmasının gerekçesi ise; özgün görsel dil kullanımının güçlü olduğu bir çalışma olmasıdır. 

Burcu Yılmaz, metin ile görseller arasında kurduğu yenilikçi yaklaşım nedeniyle 2021 yılının çocuk kitabı illüstrasyonu ödülüne değer bulunmuştur. Ceyhun Şen ile “Gökyüzü Boyacısı” Ece Zeber ile “Şehirde Çocuk Olmak”, Merve Atılgan ile “Geri Dönüşüm Ülkesi”, Ayşe Deniz Şahin ile “Sen, Ben, Elma Ağacı” ve   Eda Çağıl Çağlarırmak ile “Çöp Ada” Başarı Ödülü’ne değer bulundu. 

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!