Aydın Ilgaz Kimdir? Aydın Ilgaz Kitapları

Aydın Ilgaz Türk edebiyatının unutulmaz eserlere imzasını atan yazarlarından Rıfat Ilgaz’ın oğludur. 2 Mart 1940 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Ilgaz, 82 yaşında maalesef hayatını kaybetti. Babası ile kurmuş olduğu Çınar Yayınevi’ni devam ettirmekteydi. Edebiyat tarihinden unutulmaz bir isim geçti.

2004 yılında Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı ve Sınıf kitaplarıyla ilgili anılarını ‘Sınıfın Efsanesi’ başlıklı kitabında toplamıştır. Kızı Elif Ilgaz, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile, “Babam Aydın Ilgaz’ı kaybettik. Çok üzgünüm. Yarın Zincirlikuyu Mezarlığı camisinden öğle namazının ardından yine Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Arayan, soran dostlara çok teşekkür ederim” haberi duyurdu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: İstanbul’da Yer Alan Edebiyat Müzeleri ve Evleri

Aydın Ilgaz hem yazar hem de yayıncıydı. Sınıfın Efsanesi kitabı ile de Hababam Sınıfının kitapları ile ilgili anılarını bir araya getirmiştir. Kitaptan bazı alıntılar;

  • Biz, yıllardır, hep gözümüzü dışarıya çevirmişiz, kendi içimizdeki değerleri görmeden…
  • Türkiye’nin aydınları edebiyat- sanat dünyasında birbirlerinin kuyularını kazacaklarına, birbirlerine destek olsalar, birçok sanatsal etkinlikleri destekleseler, Türkiye şu an bulunduğu yerden çok çok ileriye gider.
  • “Firavunlar tabletleri kütüphanede kırdı. Hitler orduları Avrupa’da bütün kütüphaneleri yaktı. Dünya tarihinde ilk kez aydınları bir binaya koyup yaktılar.”

Sevgilerle..

3 Comments

  1. Too good👍🤗

    1. Thank you 🙂

      1. My pleasure dear friend🤗

Yorumlarınız benim için değerli!