Bakış Açınızı Değiştirmenin 5 Yolu

Başarıya ulaşmak için sadece bakış açısını değiştirmek işe yarayabilir. Bu yazıda bakış açınızı değiştirmenin 5 yolu hakkında yazmak istedim. Kimi zaman hedeflerimize ulaşmak için ilham bulmakta zorlanıyoruz. Bir negatiflik ve olumsuzluk oluyor ve nedense gitmiyor kafamızın üstünden. Zihniyetinizi değiştirmenin yollarını öğrenmek kariyerinizi, ilişkilerinizi ve tüm yaşamınızı tamamen değiştirebilir.

Düşünce Biçimi Nedir?

Düşünce biçimi, kendiniz ve çevrenizdeki dünya hakkındaki inançlarınız, değerleriniz ve tutumlarınızdır. Bu inançlar dünyayı nasıl deneyimlediğinizi şekillendirir: Kişisel olarak değişime ve gelişime inanıyor musunuz yoksa konfor alanınızda kalmaktan memnun musunuz? Kişisel Gelişimde Atmamız Gereken İlk Adımlar yazım da bu konuda kendi listenizi oluşturmak için fikir verebilir.

ZİHNİYETİNİZİ DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ ?

Evet, zihniyetinizi kesinlikle değiştirebilirsiniz. Yaşam kalitenizi artırmak ve kendinizi başarıya taşımak için zihniyetinizi değiştirebileceğiniz birçok yol vardır :

Olumlu düşüncelere odaklanın.

Pozitif düşünme, daha fazla mutluluk, azalan kaygı ve fiziksel sağlık sağlamaktadır. Bunların tümü, hedeflerinize ulaşma yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Araştırmalara göre pozitif olmanın birçok alanda başarıya ulaştırdığı da biliniyor.

Sabit fikirleri kafanızdan atın.

Sabit zihniyetli insanlar gelişemeyeceklerine veya büyüyemeyeceklerine, oldukları gibi takılıp kaldıklarına inanırlar. Büyüme zihniyetiyle, çalıştığınızda ödüllendirileceğinize inanırsınız. Yeni beceriler geliştirebileceğinizi, ilişkilerinizi geliştirebileceğinizi ve bir kişi olarak büyüyebileceğinizi biliyorsunuz. Zorluklara engel olarak değil, fırsat olarak bakmayı deneyebilirsiniz.

Bolluğu kabullenin.

Bereket ve bolluğu hakettiğinize inanın. Kendinizi kalıpların içine almayın. Bolluğun hayatınızda bir yeri olduğuna kendinizi ikna edin.

Küçük adımlarla ilerleyin.

Zihniyetinizi değiştirmek için hayata ya hep ya hiç durumu olarak bakmayı bırakın. Çoğu zaman zihniyetinizi değiştirmek küçük adımlarla olur. Hayatınızda grilere de yer verin.

ZİHNİYETİNİZİ DEĞİŞTİRMENİN 5 YOLU

1. SINIRLAYICI İNANÇLARINIZA MEYDAN OKUYUN

Neredeyse herkes, hayallerini gerçekleştirmelerini engelleyen sınırlayıcı inançlara tutunur. Onlara meydan okuyabilen ve üstesinden gelebilenler, hedeflerine ulaşmaya devam ederler. 

Sınırlayıcı inançlar, gerçekte kim olduğumuz hakkında kendimize anlattığımız hikayelerdir: utangaç, fazla kilolu, sevgiyi veya başarıyı hak etmeyen. Bunlar doğru değiller ve pozitif yönde daha olumlu inançlarla değiştirilebilirler. Olumlu bir dizi alışkanlığı yeniden inşa ederek, işte ve özel yaşamında yeni başarı düzeylerine ulaşabilirsiniz. 

2. KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN

Çoğu kişi başarısızlıktan korktuğu için adım atmaktan korkuyor ve farkında bile değiller. Korku yıkıcı bir duygudur ama bunu kabul etmek zorunda değilsin. Korkularınızın üstesinden gelmek, başarı için zihniyetinizi nasıl değiştireceğinize yönelik büyük bir adımdır. Bir işe başlarken nasıl olsa başaramayacağım diye adım atmaktan çekinmeyin.

3. BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN

Zihniyetinizi nasıl değiştireceğinizi öğrenmek çok zor görünebilir, ancak öyle olmak zorunda değil. Bazen zihniyetinizi sonsuza dek değiştirmek için gereken tek şey , dünyayı görme biçiminizdeki en küçük, iki milimetrelik değişikliktir. Kolayca yapabileceğimiz bir seçim, deneyimlerimize verdiğimiz anlamdır. Zorlukları engel olarak mı yoksa fırsatlar olarak mı görüyoruz?

4. İÇ SESİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Zihniyetinizi nasıl değiştireceğinizi düşündüğünüzde , kendinizi olumsuz düşüncelere saplanmış halde buluyor musunuz? Bunu yaparsanız, zihniyetinizi değiştirmek için dilinize odaklanın. Güne nasıl başladığınızdan başlayarak iç konuşmanızı değiştirin. Günün başında kafanıza olumlu bir dil yerleştirirseniz, kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Nasıl hissettiğinize bağlı olarak kendiniz için bir mantra seçebilirsiniz.

Kendi gücünüzü en üst düzeye çıkarmak için mantranızı ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta değiştirin. Ek olarak, rotanızı gün içinde birçok kez düzeltmeniz gerekebileceğini unutmayın. Pozitifliğinizin akmasını sağlamak için, zihniyetleri olmak istediğiniz yeri yansıtan insanlarla kendinizi kuşatın. Ve unutmayın, aksilikler normaldir. Neden değişmek istediğinizi kendinize hatırlatarak aksiliklerden kurtulun.

Mutlaka okunması gereken insanı değiştiren kitaplar:

Ayrıca yazı sonunda konuyla ilgili daha detaylı bilgiler için aşağıya bir de kitap listesi bırakmak istiyorum. Bu listeyi pinterest panonuza sabitleyebilir ya da telefonunuza görsel olarak indirebilirsiniz.

  • İyi Hissetmek – David Burns.
  • Vazgeçebilmek – Guy Finley.
  • Bilinçaltının Gücü – Josepy Murphy.
  • Duygusal Zeka – Daniel Goleman.
  • Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius.
  • Her şey Seninle Başlar – Mümin Sekman.
  • Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!