Kesin Başarı İçin İlk Ay Yapman Gereken 10 Blog Görevi!

blog-yazarı-olmak

Sonunda oldu! Büyük bir adım attınız ve blogunuza başladınız. Ama… şimdi ne olacak? İlk ay blog olayları çok kafa karıştırıcı olabilir. Yapacak çok şey var, öğrenecek çok şey var, nereden başlayacaksınız? Şu anda neye odaklanmanız gerektiği konusunda kafanız karıştıysa, işte doğru yola girmene yardımcı olacak başarılı bir blog için, ilk ay yapman gereken 10 blog görevi!

Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız, blog yazmanın ilk ayında yapmanız gerekenler var.

Burada ilk ayın oldukça az sayıda bloglama görevi olduğunu belirtmek istiyorum. “Başarılı” olmak için hepsini yapmanız gerekmez, ancak bunların farkında olmak iyidir.

 • Temel görevlerle başlayabilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarını başlatın
 • Sosyal medyadan en iyi şekilde nasıl yararlanılır?
 • Hangi sosyal medya sitelerini seçmelisiniz?
 • Uygulanabilir bir stratejiniz olsun
 • Hedef oluşturun
 • İlerlemenizi takip edin
 • Bir içerik takviminiz olsun
 • Blog yazarak nasıl para kazanılır? sorusunu araştırın.
 • Blogunuzu aktif olarak tanıtın
 • Blogunuzu nerede / nasıl tanıtabilirsiniz?
 • Pinterest kullanmayı hemen öğrenin!
 • Bir e-posta listesi oluşturun
 • E-posta listenizi oluşturmak için ne kullanabilirsiniz?
 • Blog aboneleri nasıl kazanılır?
 • Kendinize ve blogunuza yatırım yapın
 • Bir medya kiti oluşturun
 • Açık fikirli blog yazmaya başlayın
 • Kendinize çok sert davranmayın
 • Kendinize mola verin

Genel Bakış

Henüz blogunuzu bir hosting firmasına kaydetmediyseniz, yapmanız gerekir! Blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız bu çok önemlidir! Bu, ilk ayın bir numaralı blogger olma görevidir!

İlgili yazı : Blog yazınızın okunmamasının 6 nedeni!

Bir hosting ile anlaşma aslında blogunuzun sahibi olduğunuz ve bunun için ödeme yaptığınız anlamına gelir.

Blogger.com ve WordPress.com gibi sitelerde ücretsiz bir blog başlatmak kolaydır. Ancak birçok şey üzerinde sınırlayıcıdırlar.

Temanızı özelleştirme konusunda sınırlıdır.

Sitenizde, kaldırmak için ödemeniz gereken WordPress reklamları olacak.

Site görünümlerini izlemek için Google Analytics’i kullanamazsınız.

Sitenize temel ve yararlı eklentileri yükleyemezsiniz

Alan adınız “siteadı.wordpress.com” şeklinde olur. ( wordpress.com’u kaldırmak için ödeme yapmalısınız)

Para kazanma yollarınız sınırlıdır

Hepsinden öte, aslında blogunuzun sahibi değilsiniz. Böylece herhangi bir zamanda herhangi bir nedenle kaldırılabilir!

Aslında bloguma ücretsiz wordpress kullanarak başladım ve büyüdükçe ne kadar sınırlayıcı olduğunu gördüm. Daha sonra hostinge taşıdığımda taşıma sorunları peşimi bırakmadı ve hala düzeltmeye çalışıyorum. Bu nedenle blog yazarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka bir bloğunuzu üstünüze almalısınız. Hem de daha ilk zamanlarda.

Sosyal medyayı kullanın.

Sosyal medyadan en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Her sosyal medya platformu için farklı stratejiler vardır ve bunlar aynı zamanda hedef kitlenize göre de değişir. Dolayısıyla, sosyal medyada strese girmek ve nereden başlayacağınızı bilmemek çok normal. İşte bunalmanızı önlemek için bazı ipuçları!

Başlamak için 1-2 platform seçin

Aynı anda her platformda uzmanlaşmaya çalışmayın. Sonunda tüm zamanınızı blogunuz yerine sosyal medyayı tanıtmak ve çalışmak için harcayabilirsiniz!

Öyleyse, başlamak için bir veya iki platform seçin ve başka bir platforma geçmeden önce orada takipçilerinizi arttırın. Ben yeni açtığım İngilizce blog sitem için önce Twitter platformunda yükselmek daha sonra da Pinterest üzerine yoğunlaşmaya çalışacağım. Instagramı en sona attım.

Başladığınızda tüm platformlarda hesaplar oluşturmanızda bir sakınca yoktur, böylece her platformda arayanlar isminizi bulabilir. Ancak her gün her platformda düzenli olarak paylaşım yapmanız gerektiğini düşünmeyin.

Hangi sosyal medya sitelerini seçeceğinizi nasıl biliyorsunuz?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda site var, peki başlamak için en iyi olanı nasıl seçersiniz?

Diğer blog yazarlarının sosyal medyasına göz atın

Bakın ve sizin blog amacınızla eşdeğer olan diğer blog yazarlarının neler yaptığını görün. En çok hangi sosyal platformlarda aktifler? Bu size nereden başlayacağınız konusunda iyi bir fikir verebilir. Örneğin bu blog için ben Twitter’da çok aktif değilim çünkü hedef kitlem orada değil ve çok iyi geri dönüşler almıyorum. Bu blog için Facebook ve Pinterestten çok daha güzel trafik alıyorum. Fakat aksine diğer sitem (The Inspirer Women) için Twitter’dan çok trafik alıyorum.

Ulaşmaya çalıştığınız kitleyi düşünün

Okuyucularınız en çok hangi platformda vakit geçirirdi? Blogunuz kendin yap veya ev dekorasyonu hakkındaysa, belki Pinterest sizin için en iyisidir. Ya da bir yemek veya moda blogu işletiyorsanız, belki Instagram hedef kitlenize daha iyi uyuyor.

Sosyal medya platformu seçerken blogunuzda bahsettiğiniz içeriği ve ulaşmaya çalıştığınız yaş grubunu düşünün!

Yerinde bir stratejiniz olsun

Bu sadece sahip olunması gereken iyi bir ilk ay blog açma görevi olmakla kalmaz, aynı zamanda blogunuzun uzun vadede büyümesini kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

blog içerik girmek

Bir içerik takviminiz olsun

İlk ay blog yazarı olmak görevleri listemde bir zorunluluk, bir içerik takvimi oluşturmaktır. Bir blog yazarı olarak organize olmak çok önemlidir! Ve bir içerik takvimi, organize olmanızı sağlamanın harika bir yoludur, aynı anda zaman planlaması yapmanızı sağlar.

İçerik takvimi aslında o ay boyunca yazmak istediğiniz tüm blog yayınlarını takip edebilen bir takvimdir.

Bunları istediğiniz kadar basit veya karmaşık hale getirebilirsiniz. Fiziksel planlayıcı takviminizde yazmak istediğiniz blog gönderilerini takip edin veya kendiniz özelleştirilebilir bir tane oluşturabilirsiniz.

Benimkini oluşturmak için Google sayfalarını kullanmayı seviyorum. Yazmak istediğim gönderileri, çıkmaları gereken tarihleri, bitirip bitirmedim, genel notları, hakkında bir e-posta yazdıysam gönderiyi nerede paylaştığımı takip ediyorum. Aynı zamanda kalem kağıtla fiziksel olarak ay takvimi çıkarıyorum. Hatta önce kendim elle yazarak bir taslak oluşturup daha sonra telefonuma kaydediyorum. Böylece her an elimin altında oluyor.

İçerik takvimini sosyal medya yönetimi için de kullanın. Böylece her gün ne paylaşmak istediğinizi takip edebilirsiniz.

Bir e-posta listesi oluşturun

Uzun vadede bir e-posta listesi çok önemli olabilir, bu nedenle en kısa sürede bir tane kurmak mantıklıdır. Ben Jetpack Mailchimp kullanıyorum tamamen alışkanlık.

Kendinize mola verin

Bazen blog dünyası çok fazla ve yoğun gelebilir. Öyleyse kendinize sosyal medyada hak ettiğiniz bir mola verin.

Ara vermek, size her şeyi gözden geçirmeniz ve yeni bir plan oluşturmanız için zaman verir. Ara verdiğinizde sizi daha motive eder. İki web sitesine çıktığımdan beri bütün günümü alıyor neredeyse. Bu yüzden bazen birkaç gün ara vermekten çekinmeyin.

4 Comments

 1. Güzel tavsiyeler…

 2. Merhaba çok faydalı bir yazıydı. Teşekkür ederim. Sadece şunu belirtmek isterim yazı puntosu küçük ve göz yoruyor. Belki benimle ilgili bir sorundur ama belirtmek istedim iyi günler 🙂

  1. Teşekkür ederim geri bildiriminiz için, eğer tema izin verirse hemen büyütüyorum puntoyu 🙂

   1. Ben teşekkür ederim 😀

Yorumlarınız benim için değerli!