Bayram Tatilinde İstanbul’da Gezilecek 8 Şahane Yer

Bayramda İstanbul boş olabilir! Bu büyük bir şans çünkü harika gezilecek tarihi yerlerimiz var. Arap görmek istemiyorsanız Topkapı Sarayı civarını pek tavsiye etmiyorum gerçi. Hele Eminönü’ne adım atmamak gerekiyor. Çünkü artık orda Türk yok gibi bir şey arkadaşlar. Milliyetçi biri olmadım pek ama son zamanlarda ben bile illallah ettim üzgünüm.

Dolmabahçe mesela ne güzeldir. Tam gezmelik ama bir yandan da insan gezerken sinir oluyor. Halk açlıkla savaşla mücadele verirken her odası ayrı bir dekorasyonla döşeli bu sarayda padişahlar görkemli bir hayat sürüyorlardı. Aaa bir dakika yaa şimdi de bir sarayımız var aynı böyle ama bu başka bir konu. Ülke gündemi yine yakamızı bırakmıyordu o yüzden biz yazımızın ana konusuna geçelim.

  1. Ayasofya: İstanbul’un sembolü haline gelen bu tarihi yapı, Bizans İmparatorluğu döneminde kilise olarak inşa edilmiş, daha sonra Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiştir. Görkemli mimarisi ve tarihi önemiyle Ayasofya, ziyaret edilmesi gereken ilk duraklardan biridir.
  2. Topkapı Sarayı: Osmanlı İmparatorluğu’nun hükümet merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı, muhteşem bahçeleri, saray yapıları ve zengin koleksiyonlarıyla ziyaretçileri büyüler.
  3. Sultanahmet Camii (Mavi Camii): 17. yüzyılda Sultan Ahmet’in emriyle yapılan bu muazzam cami, çini süslemeleri ve altın kubbesiyle ünlüdür.
  4. Kapalı Çarşı: İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Kapalı Çarşı, yüzlerce dükkanıyla ziyaretçilere birbirinden farklı alışveriş deneyimleri sunar.
  5. Galata Kulesi: İstanbul’un tarihi yarımadasının panoramik manzarasını sunan Galata Kulesi, şehrin en önemli simgelerinden biridir. Kuleden şehrin manzarasını izlemek unutulmaz bir deneyimdir.
  6. Sarıyer Atatürk Kent Ormanı : Çok güzel bir yürüyüş parkuru ve gölü var. Hem de Sarıyer’in tam göbeğinde!
  7. Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı padişahlarının son dönemlerinde kullanılan bu saray, Avrupa tarzında lüks bir yapıya sahiptir. Sarayın içinde bulunan muhteşem iç dekorasyonları ve bahçeleri görülmeye değerdir.
  8. Büyükada: İstanbul’un adalarından biri olan Büyükada, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için mükemmel bir kaçış noktasıdır. Bisikletle veya at arabasıyla adayı keşfetmek unutulmaz bir deneyimdir.

Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Bu yazıyı daha sonra okumak için yazıdaki görseli Pin’leyebilirsiniz!

Yorumlarınız benim için değerli!