Bebeğinize İlk Kelimeleri Öğretirken


Bebekler büyürken ilk adımları gibi ilk sözcüklerini de heyecanla bekleriz. Konuşması için yapabileceğimiz bir çok şey var. Öncelikle bebeklerimizi televizyon karşısından kaldırıyoruz 🙂

Televizyon dil gelişimini negatif etkiliyor. Ayrıca geri planda olan sesler de bilinçaltını boş şeylerle dolduruyor. Dil gelişimini desteklemek için bol bol konuşmak gerekiyor. Mesela şimdi bezini açıyorum, yemek zamanı geldi, banyo yapma vakti gibi. Yaptığınız her eylemi açıklayarak yapın.

Ben bunların dışında bir de renkli kartlar alarak öğretmeyi denedim. Normalde hadi gel aktivite yapalım diye oturtup oyalanacak bir çocuk değil benim ki. Aldığım kartlar “İlk Sözcüklerim-Dokun,Hisset,Öğren” isimli setti. Kartlar kalın ve belli yerleri hissetmesi için tasarlanmış. Mesela kedinin sırtında gerçekten tüyler var ve böylece kediye dokunma hissini öğreniyor. Böyle olduğu için çok ilgisini çekti. Bazı kelimeleri bu kartlar sayesinde öğrettim.


Kartlarla ilgili yayınlanan açıklama şöyle;

“-Günlük yaşamda çok karşılaşılan objeleri tanıma,
-İlk Türkçe becerilerini kazanma,

-Her kartta sözcüğün İngilizce ve Almanca karşılıklarıyla telaffuzları,

-Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek harika görseller ve dokularla hazırlanmış resimli kartlar,

-Kartlardan maksimum fayda sağlamaya yardımcı olan, farklı oyun fikirleri veren Anne-Baba ve Öğretmen Kılavuzu,

-Sadece görerek değil dokunarak ve hissederek öğrenim!

Çocuğunuzun daha okul öncesi dönemde hem temel kavramları öğrenmesini hem de ilk yabancı dil becerilerini kazanmasını istiyorsanız çocuğunuzu Dokun Hisset Öğren Resimli Kartlar’la mutlaka tanıştırmalısınız. Her kutuda yer alan Anne Baba Öğretmen Kılavuzu size kartlardan en doğru şekilde faydalanabilmeniz için yol gösterecek. Farklı oyun fikirleri ile çocuğunuz eğlenerek öğrenecek.”

Ben düz resimli kartlar alsaydım hiç ilgisini çekmeyecekti. Ama sizin çocuğunuz sorunsuz aktiviteleri yapıyorsa internetten renkli çıktı alıp görselleri bu şekilde de tanıtabilirsiniz.

Dil gelişiminde en önemli şey bol bol konuşmak merak etmeyin onlar her şeyi kaydeder 🙂

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!