Boş Günde Ne Yapılır? En İyi Şekilde Nasıl Değerlendirilir?

Boş bir günden en iyi şekilde yararlanmak istiyoruz. Bu yazıda Boş Günde Ne Yapılır? En İyi Şekilde Nasıl Değerlendirilir? konusuna değinmek istiyorum. Ben boş günümde neler yapıyorum, zamanımı nasıl değerlendiriyorum bunu da paylaşacağım. Özellikle kendi işini yürütenlere yardımcı olacağını düşünüyorum. Ben bir blog yazarıyım ve bazen hafta sonu kendimi blog gönderisi planlarken bulabiliyorum. Evden çalışanların boş günlerini iyi planlaması gerektiğine inanıyorum. Kendimize zaman ayırmazsak kendimizi bulamayız.

Bir tatil günü, özellikle de evde geçiriliyorsa, olabildiğince rahat olmalıdır. Bütün gün pijamalarımızla kalabiliriz. İşiniz için genellikle her gün güzel giyinirseniz, bu, bir tatil gününü iş gününden ayırmanıza yardımcı olur! Şık ve güzel ev kıyafetlerine veya sevimli pijamalara yatırım yapmak da harika bir ruh hali yükselticidir!

Boş gününüzde neler yapmak istersiniz? Kendinizi dışarı atmak mı yoksa evde bütün gün film izleyerek geçirmek mi? Bunun kararını verdiysek boş günümüzde yemek de yapmak istemeyebiliriz (kendimden bahsediyorum). Boş zaman yaratmak için de biraz çaba harcamak gerekiyor tabi ki. Bunun için, iş yerinde sınırlar belirleyin, projeler ve sorumluluklarla kendinizi fazla yormayın ve her türlü dinlenmeye öncelik veren bir rutin oluşturun.

Boş zamanınızda günlük tutabilirsiniz. Düşüncelerinizle bağlantıda kalmak ve duygularınızı yakalamak her zaman iyi bir fikirdir. Günlük tutmak, tezahür ettirmenin ve projelendirmenin harika bir yoludur. Hemen kendinize bir defter ayarlayın ve boş zamanınızda aklınızdan geçenleri, dileklerinizi bu günlüğe yazın.

Temizlik yapın. Evinizi toplamak bir zorunluluk gibi gelebilir, ancak aynı zamanda hayatınızın diğer bölümlerinde daha düzenli hissetmenizi sağlayan rahatlatıcı bir iş olabilir. Düzensiz bir alan genellikle dağınık bir zihne yol açar. Tüm alanı bir kerede temizlemek çok zorsa, her gün bir odayı toplamak için 10 dakika ayırmayı deneyin.

Yeni bir tarif deneyin. Yemek yapmak asla zaman kaybı değildir. Etkileyici ve lezzetli ve öğrenebileceğiniz şeylerin sayısı asla bitmez. Bir tarifi takip etmek, işle ilgili olmayan bir şeye odaklanmanıza ve oldukça hızlı bir ödülün tadını çıkarmanıza da olanak tanır. 

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi Filmler listesinden bir film seçin ve film izleyin. Harika bir kitap okumak veya büyüleyici bir podcast dinlemek gibi düşünebilirsiniz. Filmler de kendi realitenizden çıkıp başkalarının yaşamları hakkında iç görü ve empati kazanmaya yardım eder.

Video oyunları oynayın. Güzel macera hikayeleri ve zorlu bulmacalar da dahil olmak üzere pek çok video oyunu türü vardır. Birkaç saat geçirmek ve farklı bir dünyaya aktif olarak katılmak inanılmaz derecede rahatlatıcı olabilir.

Bu paragraf özellikle işkolikler için gelsin. Zamanla, boş zamanın zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerindeki etkilerini fark edeceksiniz. Kendinize iş yaşamının dışında, her an üretken olmak zorunda olmadığınız gerçeğini hatırlatın. Ev hanımı ya da evden çalışan biri iseniz bu daha da zordur. Çünkü evde dinlenmeye vakit olmaz. Ev işleri, yemekler, çocuklar en azından 1 saat kendinize ayırdığınızda emin olun daha kolay ilerler. Merak etmeyin kapıyı çekip sadece tavana bakarak uzansanız ve hayal kursanız bile size iyi gelir ayrıca bunu yaptınız diye dünya yanmaz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!