Bullet Journal Nedir? Nasıl Hazırlanır?-2022

Not almayı, ajanda kullanmayı çok seviyorum. Her sene mutlaka bir ece ajandası alıyorum (bu alışkanlık babadan). Hatta 18-19 yaşlarındayken yine gidip ajanda almıştım. Kırtasiyeci “ilk defa ece ajandası alan bir öğrenci gördüm” demişti. Çalışmıyorum diye çok şaşırmıştı. “Dijital çağ” bile bu huyumdan vazgeçiremedi. Telefonda not defteri uygulamalarım dolu ama istediğim verimi alamıyorum. Ben illa ki o deftere, kaleme dokunmalıyım. Peki Bullet Journal Nedir? 

Bullet Journal Nedir?

Özetle, bullet journal harika bir planlayıcı. Bunun için ihtiyacınız aslında noktalı bir defter edinmek. Üstünde tarih olmayacak sadece sayfa numaraları olabilir. Ben herhangi bir deftere yaptım. Noktalı defter almadım. Noktalı defter çizim yapmanız açısından da daha kullanışlı olur diye düşünüyorum.

bullet journal

Bu defterin ilk sayfası içindekiler kısmından oluşacak. 2-3 sayfa ayırabilirsiniz. Defterinizi kategorilerle doldurdukça buraya sayfa numalarını yazacaksınız. Defterin bir “key” kısmı var. Yani defterde kullandığın semboller ne anlama geliyor? Bu işaretleri kendine göre uyarlayabilirsin. Örneğin boş kare, görevin. İçine çarpı koyduğunda görevin tamamlanmış. Tek yatay çizgi göreve başladığın anlamına geliyor gibi..

ajanda

Daha sonra yıllık – aylık ve günlük görünümleri oluşturuyorsunuz. Ben aylık kayıt yapmadım. Hatırlatıcı olarak telefonumun uygulamasını kullanıyorum. Onun yerine ben belli kategorileri günlük-haftalık-aylık diyerek ayırdım. Şöyle ki;

Mesela ev temizliği. Günlük yapmam gereken işleri yazdım, haftalık ve aylık. Daha sonra okuduğum için, ders takvimi yaptım. Günlük çalışma planım ve aylık çalışma planım.

İlginizi Çekebilir; Ev Temizlik Planı: Günlük-Haftalık-Aylık Temizlik

Bir kitap listem var (okumak istediklerim ve alacaklarım), film listem var. Film listemi genelde Instagram için araştırma yaptığım #caglaylahergünbirfilm hashtagi için kullanıyorum. Burada da yine izlediklerim ve izlemek istediklerim var.

Ben oldukça renkli bir defter hazırlamaya çalışıyorum. Henüz tasarımı sürüyor 🙂 Bir de habit tracker ekleyebiliyorsunuz. Benim en sevdiğim. Peki bu nedir? Bir alışkanlık kazanmak ve onu takip etmek için eklediğimiz bir bölüm. Şöyle; ben günde 3 kupa bitki çayını alışkanlık haline getirmek istiyorum. Kutucuklarımı çiziyorum ve içtiğim her kupa için bir çizgi çekiyorum. Daha sonra dönüp baktığında durumunu takip etmen için süper.

planner

Aynı şekilde içtiği su miktarını takip etmek içinde benzer şekilde çizimler yapanlar var. Ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlığı içinde günlük yemek planlayıcı bölümü yapabilirsiniz.

zayıflamak istiyorum

Üsttekiler de benim defterimden sayfalar. Yani, kendi hazırladığınız, hayallerinizi, planlarınızı, günlük işlerinizi, alışkanlıklarınızı yazabileceğiniz bir defter tasarımı yapabilirsiniz. Ben boyut olarak A5 boyutlarında bir defter seçtim. Her zaman yanımda olabilecek bir defter.

Bu arada biraz dil konusunda saçmalamışım 🙂 Defterin bir kısmını İngilizce, İngilizcemin bittiği yerde Türkçe yapmışım 🙂 (İngilizcem çabuk bitmiş). Sizi ne motive ediyorsa ona göre bir defter hazırlamanızı öneririm.

Pinterest – bullet journal sayfamda ve Instagram hesabımda bir çok örnek bulabilirsiniz.

Videosu da var mıdır derseniz youtube’da videolar mevcut. Bir örnek.

Sevgilerle..

3 Comments

  1. […] “O ne ya?” derseniz sizi şu yazıya alalım –> Bullet Journal Nedir? […]

  2. […] bir yöntem ise kaygıyı yazmak. Düşünceler yazıya döküldüğünde daha görünür bir hale gelir ve aslında o kadar da gerçek olabilecek gibi […]

  3. […] doğru yoldasınız. Küçüklüğümden beri bir ajanda tutkunuyum. Her gün düzenli tuttuğum ajanda defterimin yanında aynı zamanda telefonumda da pek çok uygulamayı denedim. Şimdi sizlere kullandığım […]

Yorumlarınız benim için değerli!