Ceviz Oynama Zamanları Geçti Kitap İncelemesi

Ceviz Oynama Zamanları Geçti kitabı Atatürk’ün çocukluğu ve ilkgençlik yıllarını anlatan bir eser. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalında görev yapan Necdet Neydim tarafından yazılmış. abm yayınlarından çıkan kitabı resimleyen ise Oğuz Demir.

Kitap 80 sayfa son sayfaları ise çocuklara yöneltebileceğiniz soruları içeriyor. Okuduğunu anladı mı diye merak edenler bu soruları sorabilir. Hem de kitabı güzel bir şekilde özetlemiş olursunuz. Başka bir yazımda bahsettiğim TUDEM SEN de OKU Serisi Kitapları listesinden de yaz tatili kitap önerisi için güzel bir kitap seçebilirsiniz.

Kitapta Astronom Mehmet Çelebi’nin zamanda yolculuk ederek gözlemlediklerini okuyoruz. Gerçek tarihi olaylar dizisini çocuklar için hikayeleştirmiş Necdet Neydim. Kitap şu an 6.baskısında. Bence her evde olması gereken Mustafa Kemal’i çok güzel anlatan bir eser. Özellikle 8-10 yaşındaki zamanları da anlattığı için bu yaş aralığındaki çocuklar kendilerinden de bir parça bulacaktır.

Aşağıda görselini paylaştığım kısımda oğlum biraz ağladı, duygulandı. Nasıl döver bir öğretmen Atatürk’ü diyerek epey sohbet ettik. O yüzden böyle kısımları biraz hızlı geçtim. Bu arada normalde kitaplarını kendi okuyor fakat bu kitapta bazı eski kelimeler ve tarihi adlar olduğu için ben okudum oğlum dinledi. Bence böyle okunması çok daha faydalı oldu. Örneğin kendisi okurken “müzakereci” kelimesi geçtiğinde sormazdı ama ben okurken bu gibi bilemediği kelimeleri açıklamış oldum. Bazı yerlerde ben de çok duygulandım. Mustafa Kemal’in ateşlendiği Zübeyde Hanım’ın evde 40 gün bakması bölümünde bende de annelik duygularıyla bir göz dolması oldu 🙂

Yazı karakteri ve boyutu açısından okumayı oldukça kolaylaştırıyor. Çocuklar sıkılmadan okuyabilirler. Biliyorsunuz artık Mustafa Kemal’i bizim zamanımızdaki gibi anlatmıyorlar. Evde her derste olduğu gibi tarih bilgisi konusunda da kendimiz çocuklarımızı desteklemeliyiz. Bizler çocuk yaşta Mustafa Kemal sevgisi aşılanan çocuklardık. Kendi çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirmeliyiz ki çocuklar gerçeği öğrensinler. Bu yüzden Atatürk’ü anlatan çocuk kitaplarını çok seviyorum. Bu kitap ise kesinlikle en sevdiğim!

Kitaptan sevdiğim bazı kısımları da sizlerle paylaşmak istiyorum;

Ceviz Oynama Zamanları Geçti Alıntılar

“Matematik. En sevdiği ders. Ona bütün kapıları açan anahtar….. İyi matematikçi iyi dilcidir demişti hocası. Onun için de okudu, hem de çok okudu. Keyifle okudu. Öyle hoş okurdu ki. Kitapların yanına notlar almayı ve kitaplarla tartışmayı çok severdi.”

“Annesi artık büyüyüp delikanlı olan Mustafa’ya yıllardır sakladığı babasının cep saatini armağan ediyor. Bu Mustafa’nın artık yetişkinler dünyasına adım attığının en önemli sembolüydü.”

Mustafa hocasından farklıydı. Ve onun bu farklılığının fark edilmesi gerekiyordu. “İkimizin adı Mustafa” dedi hoca; “ama sen farklısın ve bu fark ortaya konmalı. Bundan böyle ben sana Kemal adını koyuyorum. Kemal ol evladım!” dedi.

“Çocuklar artık mahalle aralarında ceviz oynamak zamanları geçti. Okuyup yazmalı, adam olmalı. Bir kere sair millet çocuklarına bakınız da insaf ediniz. 8 yaşında ve mahalle mektebinde bulunan bir Hıristiyan çocuğu dünya kaç kıtadır ve biz hangi parçasındayız ve başka kıtalarda hangi devlet ve milletler vardır hiç olmazsa bir parça bilir ve bakkala gidip ev için lazım gelen şeyleri alır ve rakkam ile hesap eder.”

Bu yazıyla bir de heyecanımı paylaşayım! Youtube kanalımda artık kitap incelemeleri yapacağım. Bu yazının konusu olan kitabı da ilk inceleme olarak kanalıma ekledim. Abone olup videomu beğenirseniz beni çok mutlu edersiniz! Hazal’ın Kitapları Youtube Kanalım için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!