Çizim Yaparken Boya Kalemi Seçiminin Önemi

Resim çizmek en büyük rahatlama yöntemlerimden biri. Haftanın 2 günü kendime en az 20 dakika zaman verip tam odaklı halde çizim yapıyorum. Bu konuda en önem verdiğim şey ise boya kalemlerim ve resim defterim. Bu yazıda hem çizimle ilgili alışveriş yapabileceğiniz bir site önereceğim hem de hangi boya markalarını kullandığımdan bahsedeceğim. Çizim yaparken boya kalemi seçiminin önemi bugün odaklanacağımız başlığımız.

Boya kalemi olarak ilk çizime başladığımda kullandığım ve hala aynı kaliteden şaşmadığım marka Derwent kuru boya kalemler. Hem verdiği renk pigmentleri hem de bol çeşidi ile beni kendine çekiyor. Bir resim yaparken çizimin duygusal etkisini ve algılanmasını belirlerken doğru renkleri seçmek önemlidir. Renkler, atmosferi, nesnelerin şeklini ve derinliği vurgulamaktadır. İzleyiciye belirli bir hissiyat iletir. Doğru renk seçimi, çiziminizin etkisini artırabilir ve istediğiniz mesajı verir. Bu nedenle boya kaleminin kalitesi oldukça önemlidir.

İnce çizgi çekmeye de olanak tanıması ve sağlamlığı ile benden tam not alan diğer marka ise prismacolor kuru boya setleri. Kaliteli bir boya kalemi kullanmak, çizim yaparken daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Çizim yaparken farklı teknikler kullanıyor musunuz? Örneğin karıştırma, gölgelendirme, tonlama veya katmanlama gibi teknikler kullanarak farklı efektler oluşturabilirsiniz. Boya kalemi seçimi, istediğiniz teknikleri kullanmanıza uygun olacak şekilde yapılmalıdır.

Çizim stiliniz ve tarzınız da boya kalemini belirlerken oldukça önemli bir etken. Ben suluboyayı sevdiğim halde günlük çizimlerimi genelde kuru boyalar ile devam ettiriyorum. Kuru boyaların şu yanını da seviyorum çizim yapmak istediğim her an çantama atıp gittiğim yere götürebiliyorum. Ajanda ve Bullet Journal gibi defterler tutmayı sevdiğimi artık bu sitenin bütün takipçileri biliyor. Kuru boyalar aynı zamanda ajandalara küçük doodle çizerken defteri temiz kullanmama da olanak tanıyor. Şu anda Derwent kuru boya setlerimi kullanıyorum.

Özellikle kara kalem çizimle ilgilenenler için ise kömür kalemi gibi kalemleri kullanarak daha keskin tonlamaları rahatça yapmak önemlidir. Kömür kalemi, bu özelliğini kullanarak siyah ve gri tonlarda derin ve dramatik çizimler yapmak için kullanılır. Kömür kalemleri, çeşitli sertlik derecelerine sahiptir. Daha sert kömür kalemleri, daha ince ve keskin hatlar oluşturmak için idealdir. Daha yumuşak kömür kalemleri ise daha koyu ve yayılan çizgiler yapmak için kullanılmaktadır.

Boya kalemi seçimi, çizim yapacağınız yüzeye de bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Farklı yüzeyler, boya kalemlerini farklı şekillerde emer ve taşır. Örneğin, kağıt, fotoblok maket kartonu, tuval veya ahşap gibi farklı yüzeylerde boya ve çizim kalemleri farklı sonuçlar verecektir. Yüzeyi ve boya kalemi seçimini birlikte düşünerek, istediğiniz sonucu elde etmek için en uygun kombinasyonu bulabilirsiniz.

Kırtasiye Malzemeleri Satın Alırken Nelere Dikkat Ediyorum?

Öncelikle satın alacağım malzemenin kalitesine dikkat ediyorum. Kırtasiye malzemelerinin kalitesi önemlidir. Ürün açıklamalarını dikkatlice okuduktan sonra ve ürünlerin markalarını, özelliklerini ve kullanıcıların yorumlarını kontrol ediyorum. Çünkü kaliteli ürünler, daha uzun süre dayanır ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Farklı kırtasiye malzemelerinin geniş bir seçimine sahip bir e-ticaret sitesi tercih ediyorum. Farklı markalar, farklı modeller, renkler ve boyutlar gibi çeşitli seçeneklere sahip olmak, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uygun ürünleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Aynı ürünü farklı fiyatlarla sunan siteleri değerlendirdikten sonra en uygun fiyatı sunan güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapmayı tercih ediyorum. Ancak, sadece düşük fiyatları hedeflemek yerine, kalite ve hizmeti de göz önünde bulunduruyorum tabi ki.

Ben çizimle ilgili defter, boya kalemi, kömür kalemi gibi ürünlerimi sanat ve hobi ürünleri satan internet sitelerinden temin ediyorum. Şimdi size kendi kriterlerime uyan güvenle alışveriş yapabileceğiniz bir site önermek isterim. Polikrami.com adresinde pek çok kaliteli malzeme bulabilirsiniz. Özellikle renk ve boya seti çeşitliliği açısından ilgimi çekti. Öğrencilere de ekstra indirimler sunuyorlar.

Sonuç olarak, çizim yaparken boya kalemi seçiminin önemi, çiziminizin estetik değerini, duygusal etkisini ve tekniklerinizi geliştirecek bir unsurdur. Resim yapmak, duygularınızı, düşüncelerinizi ve hayal gücünüzü ifade etmenin bir yoludur. İstediğiniz hissiyatı, mesajı veya hikayeyi renkler, şekiller ve dokular aracılığıyla aktarabilirsiniz. Resim yapmak bende olduğu gibi stresi azaltmak ve zihni rahatlatmak için etkili bir yöntemdir. Boyama veya çizim yaparken, zihninizi anlık kaygılardan uzaklaştırabilir ve mevcut anın keyfini çıkarabilirsiniz. Resim yapmak, sakinleştirici ve meditatif bir deneyim olabilir.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!