Çocuk Kitabı İncelemesi – Oğluma Hikayeler

oğluma-hikayeler

Çocuk kitabı seçimi her yaş için çok önemlidir. Doğduktan sonra yaşına uygun olarak okunan her kitap çocuğa bir ışık katar. İlk doğduğu andan itibaren nasıl olsa anlamaz demek yerine farklı hikayeler ve öyküler anlatabilirsiniz. Bunların hepsi bir kayıt cihazı gibi kaydedilecek ve dil gelişiminde gözle görülür bir fark yaratacak. Her kitap belli bir yaş grubuna hitap eder. Bu yazıda 3-6 yaş arası çocuklarına oldukça eğlenceli gelecek bir kitap inceledim.

Erkek çocukların hoşlandığı temaları işlediği için ismi “Oğluma Hikayeler” olarak seçilmiş.

15 farklı hikayeden oluşuyor. Pena yayınlarından çıkan bir çeviri kitap. Kitap dış kısmında yazar ya da çizer adı görünmüyor. Bu durum çok hoşuma gitmedi. Yalnızca iç sayfada “Çeviri: Ceren Yılmaz” bilgisi mevcut. Çizer ve yazar adı yine yok. Muhtemelen farklı yabancı dildeki hikayelerin bir toplamı bu kitap.

Kapak sert ve dayanıklı. 25×25 boyutlarında kuşe kağıda basılmış. Sayfaların kalınlığı gayet uygun. Toplamda 96 sayfalık bir kitap. Ben her akşam bir öykü şeklinde okudum. Bazılarını birkaç kere okuduk. Arka kapakta 3+ yaş için uygun olduğu belirtilmiş.

İçindekiler bölümünü okuduğunuzda “Yapışkan Sümüklü Böcekli Sandviç” kısmını görünce biraz garip olabilirsiniz ama inanın okurken özellikle erkek çocuklara bunlar çok ilginç geliyor.

Hikayeleri anlatırken bazı yerleri değiştirmek istediğiniz türde bir kitap değil. Tüm hikayeler oldukça masum bir şekilde erkek çocuk karakterlerin başından geçiyor. Mizahi ve komik bir anlatım mevcut. Çizimler oldukça dikkat çekici. Hepsi hikaye ile uyumlu ve rahatsız edici çizimler yok. Her hikayeden didaktik olmayan mesajlar çıkarılabilir.

Her gün farklı ve eğlenceli bir öykü okumak için uygun bir kitap.

D&R linkini buraya ekliyorum.

Kitabın aynı zamanda kız çocuklar için Küçük Kızıma Hikayeler versiyonu da mevcut. Bu kitabın linkine de buradan ulaşabilirsiniz.

Bu noktada şöyle bir açıklama da yapayım. Ben oyuncakların, giysilerin ya da kitapların cinsiyeti olmaz diyorum. Asla bu tarz ayrımlar yapmıyorum. Fakat bu kitabın sevdiğim yanını özetlemek isterim. Erkek çocukların sümüklü böcek, arabalar, çamurda yuvarlanma gibi şeylere bir peri masalından daha fazla ilgi gösterdiği açık. Bu kitabı eğlenceli yapan da her hikayede bunlardan bahsedilmesi, ders vermeden, nasihat verici bir dil kullanmadan bunu başarması.

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!