Çocuklar İçin Mindfulness Kitapları

Mindfulness kitapları yani farkındalık kitapları her yaş için oldukça etkili. Bu yazıda Çocuklar İçin Mindfulness Kitapları konusuna odaklanıyoruz. Çocuklara meditasyon ve farkındalık becerilerini öğreterek, onların refahlarını artırmalarına ve dünyanın streslerini varlık, öz şefkat ve açıklıkla karşılamalarına yardımcı olacaktır. Her yaştan çocuğun farkındalık pratiği yapma yollarını bulmalarına yardımcı olmak için, onlara ilişki kurabilecekleri kolay bir yol bulunabilir. Bir Edebiyatçı olarak benim için bunun en iyi yolu kitaplar.

Mindfulness Nedir?

Farkındalık meditasyonu en basit haliyle, şu anda neler olduğuna dikkat etmektir. Hissettiğin, duyduğun ya da fark ettiğin başka bir şey olabilir. Ulaşmanız gereken özel bir sakinlik yeri yoktur ve bu zihninizi temizlemekle ilgili değildir, bu sadece şu anda deneyimlediğiniz şeye dürüst ve nazik bir bakıştır. 

Çocuklara farkındalığı öğrettiğimizde, onlara güven inşa etmek, stresle başa çıkmak ve rahatsız edici veya zorlu anlarla ilişki kurmak için ihtiyaç duydukları araçları veriyoruz. Bunu genç yaşamlarında ne kadar erken yaparsak, dayanıklılıklarını geliştirmelerine ve olgunlaştıkça farkındalık uygulamalarını geliştirmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olma fırsatı o kadar büyük olur.

Çocuklar İçin Farkındalık Kitapları

1- Çocuklar için farkındalık Bu kitapta çeşitli farkındalık etkinlikleri bulabilirsiniz. Pegasus yayınlarından çıktı.

2- Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri – Sola Kidz

3- Leo Kontrollü Olmayı Öğreniyor Leo’nun arkadaşları onu küçümsüyor. Fakat Leo bunun üstesinden gelebiliyor. Çok etkili bir kitap. Ara sıra açıp okuyoruz.

4- Kurbağa’nın Nefes Kesen Konuşması – Bu kitap çocuklar için nefes egzersizi uygulamasını hikayeleştirerek anlatıyor. Çok etkili. Bence büyüklerin de okuması gereken bir kitap.

5- Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli Pegasus yayınlarından etkileyici bir mindfulness teknikleri kitabı.

Sola Kidz Kitapları

Çocuklarda farkındalığın faydaları;

1. Artan odaklanma , dikkat, öz kontrol, sınıf katılımı, şefkat.

2. Gelişmiş akademik performans , çatışmayı çözme yeteneği, genel refah.

3. Stres , depresyon, kaygı, yıkıcı davranış düzeylerinde azalma.

Farkındalık, ilk anlarımızdan itibaren kaygıyı en aza indirmeye ve mutluluğu artırmaya yardımcı olacaktır. Odaklanmak, anda kalmak şu an dikkat sorunu yaşayan her çocuk için gerekli. Mindfulness tekniği konusunda biraz araştırma yapınca çok zor olmadığını ve sayısız faydasını görebilirsiniz.

Farkındalık meditasyonu artık şirketlerde yöneticilere, soyunma odasında sporculara ve giderek artan bir şekilde çocuklara hem evde hem de okulda öğretiliyor. Farkındalığın çocuklar için bu kadar etkili olmasının bir nedeni, beynin gelişimiyle açıklanabilir. Beynimiz hayatımız boyunca sürekli gelişirken, prefrontal devrelerdeki bağlantılar en hızlı şekilde çocukluk döneminde oluşturulur. Odaklanma ve bilişsel kontrol gibi prefrontal kortekste kontrol edilen becerileri destekleyen farkındalık, bu nedenle çocukluk döneminde öz düzenleme, yargılama ve sabır gibi becerilerin gelişimi üzerinde özel bir etkiye sahip olur.

Sizin de çocuklar için mindfulness kitapları öneriniz varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!