Çocuklar için Özgüven Arttırma Önerileri ve Kitap Listesi

Blog sayfamda bir yeniliğe gitmek istiyorum. Her yazı sonunda bu yazıyla ilgili konuya ait bir de kitap listesi vermek istiyorum. Bu yazı üzerinden örnek verirsem çocuklar için özgüven arttırma önerilerini verdikten sonra altında çocuklara özgüvenli olmayı öğretebilecek kitapların bir listesini vereceğim. Bu resimli kitaplar, çocukların kendilerine inanmayı öğrenmelerine ve özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olacak! Çocuklar için Özgüven Arttırma Önerileri ve Kitap Listesi bu yazıda…

Çocukların yeni deneyimler yaşama ve çevrelerindeki dünyayı keşfetme cesaretine sahip olabilmeleri için genç yaşlardan itibaren özgüvenlerini geliştirmeleri ve olumlu bir öz imaja sahip olmaları önemlidir. Çocuğun kendine güveni nasıl geliştirilir sorusu her ebeveyn gibi benim de en çok üzerinde durduğum konu.

Çocuklar için Özgüven Arttırma Önerileri

1. Kendinize güveni modelleyin

Tam olarak hissetmiyor olsanız bile kendinize güvendiğinizi belli edin. İyimserlik ve bolca hazırlıkla yeni görevlerin üstesinden geldiğinizi görmek, çocuklar için iyi bir örnek teşkil edecek. Bu, mükemmelmiş gibi davranmanız gerektiği anlamına gelmez. Kaygınızı kabul edin, ancak buna odaklanmayın. Kaygınızı gösterin ama yine de nasıl üstesinden geldiğinizi çocuğa gösterin.

2. Hatalar için üzülmeyin

Çocukların herkesin hata yapabileceğini görmelerine yardımcı olun ve önemli olan bu hatalardan ders almak, üzerinde durmak değil. Kendine güvenen insanlar, başarısızlık korkusunun yollarına çıkmasına izin vermezler çünkü aksilikleri nasıl aşacaklarını bilirler.

3. Yeni şeyler denemeleri için onları cesaretlendirin

Tüm enerjilerini zaten başarılı oldukları şeylere odaklamak yerine, çocukların çeşitlenmesi iyidir. Yeni beceriler kazanmak, çocukların önlerine çıkan her şeyin üstesinden gelebilecekleri konusunda kendilerini yetenekli ve özgüvenli hissetmelerini sağlar.

4. Çocukların başarısız olmasına izin verin

Çocuğunuzu başarısızlıktan korumak istemeniz doğaldır, ancak deneme yanılma çocukların öğrenme şeklidir ve bir hedefe ulaşamamak, çocukların bunun ölümcül olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca çocukları daha fazla çaba göstermeye teşvik edebilir.

5. Azmi övün

İlk hüsranda ya da bir aksilikten sonra pes etmemeyi öğrenmek önemli bir yaşam becerisidir. Güven ve benlik saygısı her zaman her şeyde başarılı olmakla ilgili değildir, denemeye devam edecek kadar esnek olmakla ve en iyisi değilseniz üzülmemekle ilgilidir.

6. Çocukların tutkularını bulmalarına yardımcı olun

Kendi ilgi alanlarını keşfetmek, çocukların güven oluşturmak için gerekli olan bir kimlik duygusu geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bunun sonucu olarak yeteneklerinin geliştiğini görmek, özgüvenlerini de büyük ölçüde artıracaktır.

7. Hedefler belirleyin

Büyük ve küçük hedefleri dile getirmek ve onlara ulaşmak, çocukların kendilerini güçlü hissetmelerini sağlar. Çocuğunuzu, başarmak istedikleri şeylerin bir listesini yapmaya teşvik ederek, arzularını ve hayallerini eyleme geçirilebilir hedeflere dönüştürmesine yardımcı olun. 

8. Çabayı kutlayın

Çocukları başarıları için övmek harikadır, ancak sonuç ne olursa olsun çabalarından gurur duyduğunuzu bilmelerini sağlamak da önemlidir. Yeni beceriler geliştirmek için çok çalışmak gerekir ve sonuçlar her zaman anında olmaz. İster bloklarla bina yapan küçük çocuklar, ister kendilerine gitar çalmayı öğreten gençler olsun, çocukların yaptıkları işe değer verdiğinizi bilmelerini sağlayın.

9. İçeri girmelerini bekleyin

Şikayet edebilirler, ancak oyuncakları toplamaktan bulaşıkları yıkamaya, bir oyun gününden küçük kardeşlerini almaya kadar yaşlarına uygun işleri yapmaları istendiğinde çocuklar kendilerini daha bağlı ve değerli hissederler.

10. Kusurları kucaklayın

Yetişkinler olarak mükemmelliğin gerçekçi olmadığını biliyoruz ve çocukların bu mesajı olabildiğince erken alması önemlidir. Bunun yerine, onlara mükemmelden daha az olmanın insani olduğunu ve tamamen iyi olduğunu hatırlatın. Özellikle sosyal medya çağında bu oldukça önemli bir madde. Çünkü biz yetişkinler bile çoğu zaman bu mutlu illüzyonlarınların esiri olabiliyoruz.

Çocuklarda Özgüveni Artıracak Kitaplar

  1. Özgüven – Oynuyorum ve Kendimi Tanıyorum

2. Gençler İçin Özgüven – Akıl çelen kitaplar – Lisa M. Schab

3. Filozof Kedi ile Özgüven – 1001 çiçek kitaplar – Ghislaine Dulier

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: