Çocuklara Temizlik Alışkanlığı Kazandırmak

Çocuklara Temizlik alışkanlığı kazandırmak her ebeveynin düşlediği bir durumdur. Ayrıca eşyalarını korumak ve dağınıklığını ufak da olsa toparlayabilmek çocukların tipik olarak 3 veya 4 yaşlarında yapabilecekleri bir beceridir. Çocuklarda Öz Disiplin Nasıl Oluşturulur? başlıklı yazımı da bu konuyla alakalı olduğu için okuyabilirsiniz.

Bu yaş grubundaki çocuklar gün boyunca tüm oyuncaklarını çıkarmaya bayılırlar. Bu oyuncak yığını ise bir süre sonra büyük bir karmaşaya dönüşebilir. Çocuğunuz bir dahaki sefere yeni bir aktiviteye geçmeye hazır olduğunda, ona şunu söyleyin: “Oynadığımız şeyle işimiz bittiğinde toplarız”. Oyuncakların bulunduğu belirli bir yeriniz olmasına dikkat edin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun onlarla işi bittiğinde onları kaldırması daha kolay olacaktır. Oturma odası veya yemek odası gibi ortak bir alanda çocuğunuz, onu bir sonraki kullanan kişi için düzenli tutarak ailedeki diğer kişilere saygı duymayı öğrenebilir. 

Erken yaşta sorumluluk öğretmek, okula başladıklarında ve sonrasında onlara yardımcı olacak bir yaşam becerisidir. Birçok ailenin yaşadığı bir değer, her zaman “kullandığımız yeri bulduğumuzdan daha iyi bırakmak”tır. 

Çocuğa Temizlik Alışkanlığı Kazandırmaya Yönelik Etkinlikler

Çocuğunuza temizlik yapmayı öğretirken, temizliğin nasıl bir şey olduğuna dair iyi bir örnek oluşturarak başlayın. Bu, bir şey döktüğünüzde, bir havlu alıp sildiğiniz anlamına gelir. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa, bir şeyi devirdiğinde de aynı şekilde bir havlu verebilirsiniz. Onlara yardım etmeniz gerekecek, ancak önce denemelerine izin verin. Çocuğunuza dağınıklığın olduğunu gösterin; hayatın bir parçası ve bir karışıklık olduğunda onları temizliyoruz. Bu noktada çocuğunuza ne yaptığınızı adım adım gösterin. 

  • Temizliğin ve hijyenin önemini anlatın
  • Birlikte başlayın
  • Küçük görevler verin. Örneğin oyuncaklarını odasına götürmesi.

Çocuğunuza temizlik alışkanlığı kazandırmanın önemi demişken bir araştırmadan da bahsedelim. Sorumluluk duygusunu çok erken yaşlarda tanıyan çocukların gelecek hayatında da daha başarılı olduğu gözlenmiş. Sorumluluklarını bilen ve bunları uygulayan çocuklar ileride örneğin spor yapmaları gerektiğinde daha disiplinli ve sorumluluklarını bilen bireyler olmuşlar. Yani bir çocuğa temizlik alışkanlığı ya da herhangi bir sorumluluk öğretmek yalnızca kısa vadede değil uzun vadede de oldukça önemli.

Siz ve çocuğunuz bunu birlikte öğreniyorsunuz. Ortalığı karıştırmanın sorun olmadığını, ancak bir sonraki aktiviteye geçmeden önce her zaman ortalığı temizlemeye çalıştığımızı onlara göstermeye devam edin. 

Sevgilerle

Çocuklara Temizlik Alışkanlığı Kazandırmak yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!