Çocuklarda Telefon Bağımlılığı İçin En Etkili Çözümler

Modern teknoloji ve “cihazlar” çağında yaşadığımıza şüphe yok. Yıllar önce, oğlum bir yaşından biraz daha küçükken, herhangi bir yardım almadan bir iPhone’a, bir android telefona ya da televizyon ekranına erişebilirdi. Günümüzde hemen her çocuk bir telefonu kullanabilecek duruma geldi. Peki Çocuklarda Telefon Bağımlılığı İçin Çözümler nelerdir?

Çevremde özellikle küçük yaşlarda örneğin 4 yaş oğlum telefon bağımlılığı ile büyüyor şeklinde çok fazla sıkıntı duyuyorum. Benim çocuğumda böyle bir ekran bağımlılığı hiç olmadı. Telefon, tv ya da tablet talep etmedi. Eğer telefonda oyun oynuyorsa hadi gel beraber oynayalım dediğim anda bıraktı. Şu an 7 yaşında hala aynı durumdayız. Bunun en büyük nedeni ise bana göre 2 yaşına kadar asla bir ekrana bakmamış olması. 2 yaşına gelene kadar TV açılmadı, telefonda video ya da şarkı dinlemedi. Daha bebekken bile her akşam kitap okudum. Her gün saçma konularda sohbetler ettim. Tabi bu biraz monolog oldu.

Peki sizde durum farklıysa ve çocuk bir kere bağımlılık kazandıysa ne yapabilirsiniz?

Çocuğumu Telefon Bağımlılığı Sorunundan Nasıl Kurtarırım?

Onlar yalnız değiller. Giderek daha fazla insan, yetişkin, genç ve çocuk mobil cihazlarda saatler harcıyor. Biliyor musun? Ne kadar bağımlılık yaptıklarını biliyorum, kendi telefon kullanımımı kısıtlamaya çalışıyorum. Eğer kendiniz telefonda fazla vakit harcıyorsanız önce bunu bırakmalısınız. Özellikle çocuğun yanında telefonunuzu elinize almayın. Çocuğunuza, iyi bir program izlemek, roman okumak veya hobilerinizi yapmak gibi başka şeylerle de meşgul olduğunuzu gösterin. Ayrıca, onlara yapmaktan hoşlanabilecekleri yeni fikirler ve aktiviteler sunmanız için harika bir zaman olabilir. Çocuklarınıza iyi bir rol model olmanın avantajlarından yararlanın.

Peki dengeyi nasıl bulacaksınız? Çocuklarınızın mobil cihazlarda oynaması için zamanı ele geçirmeden nasıl dengeleyebilirsiniz? 

  • Aktif Olun . Çocuklarınızın sık sık aktif bir şeyler yaptığından emin olun. Her yarım saatte bir vücutların hareket etmesi ve alışkanlıkların gençleşmesi gerekir. Bu yüzden onlara aktif olma alışkanlığı kazandırın. Her saat başı 10 dakika yerinden kalkmasını ve başka bir şeylerle ilgilenmesini sağlayın. Çocuklarınızın saatlerce orada oturmasına izin vermek yerine ekran başında geçirilen zamanı bölmek iyidir. Örneğin mutfağı toplarken bana yardım eder misin diyerek küçük işler verebilirsiniz.
  • Önce Çalışın. Eğer çocuklarınızın yapması gereken ödev, okuma, ev işleri varsa, mobil cihaza geçmeden önce mutlaka yapsınlar.

Çocukların uykuya ihtiyacı vardır ve ekranlar sizi uyanık tutabilir. Yaptığınız her şeye bağımlı olmakla kalmaz, yapay ışık da uyku düzeninize müdahale edebilir. Uyumadan bir saat önce mobil cihazları kullanmamak en iyisidir. 

Telefon bağımlılığı

Çocuklar genellikle bir seviyenin ortasında bir oyunu durdurmak zorunda kaldıklarında çok sinirleniyorlar. Durmaları gerekmeden önce onlara 5 dakikalık bir uyarı verebilirsiniz. Bir seviyenin sonuna gelmek için yeterli bir zaman. Bu süre bittiğinde, kapatmaları gerektiğini bilirler. Ve yapmazlarsa, bir sonraki ayrılan oturumlarından 10 dakika kesilir.

2 yaş çocuğun telefon bağımlılığı kadınlar kulübü gibi aramalar görüyorum! O kadar acı bir durum ki! 2 yaşında bir çocuk ekran göstermezsen bilmez. Lütfen daha bebeklerinize, çocuklarınıza sırf oyalansınlar diye tablet telefon vermeyin. Ben vermiyorum babaannesi/anneannesi veriyor gibi şeylere sığınmayın. Kesin ve sert bir dille uyarın. Bu çocukların beyinleri sünger gibi radyasyonu da emiyor. Bunu unutmayın.

Çocuğunuzu koşarak ve oynayarak vakit geçirmek için parka veya yakındaki bir oyun alanına götürün. Bu bir seçenek değilse, onu bir mahalle spor kulübüne kaydedin veya doğanın harikalarını keşfetmek için düzenli yürüyüşlere çıkın. Çevre hakkında artan bir farkındalık, merakını ateşleyebilir ve hayal gücünü yakalayabilir.

Uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Örneğin “Family Link Uygulaması” Google uygulaması. Hem çocuğunuzun hem de kendi telefonunuzun içine yüklüyorsunuz. Buradan ekran süresi, yatma zamanı gibi seçenekleri seçiyorsunuz. Ben yatma zamanı olarak 19:00 ayarladım. Böylece uyumadan 2 saat önce tüm ekran faaliyetleri duruyor. Bu da gece uyurken sağlıklı ve derin bir uyku çekmesi demek anlamına geliyor.

Akıllı telefonlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu için onları çocuklardan uzak tutmak zor. Er ya da geç çocuğunuz cep telefonunuzu kullanmaya başlayabilir, ancak onun cihaza bağlanmasını istemezsiniz. Bu nedenle, kullanımıyla ilgili kuralları tartışmış olmanız koşuluyla, çocuğunuzun akıllı telefonunuzu kullanabileceğini anlamasını sağlayın. Yemek zamanlarında, çalışma saatlerinde, yatma saatinde veya dışarı çıkıp oyun oynama zamanı geldiğinde kullanımını engelleyin.

Ergenlerde Telefon Bağımlılığı da önemli bir konu. Bu konuda da çocuğu ilgi alanlarına yönlendirmek ve içerik bilincini sağlamak önemli. Bunlarla ilgili yazıları beraber okuyabilirsiniz. Örneğin oğlum tüm sınıf arkadaşları Brawl Stars oynadığı için yüklemek istedi. Fakat yaş sınırı 16’dır bu oyunun. Ben de aslında bu oyunu oynayan çocukların bir süre sonra ne kadar saldırgan ve agresif davrandıkları araştırmalarla da kanıtlanmış dedim. Hatta yazılarından çok yararlandığım Orhan Toker’in Instagram sayfasında bu oyunla ilgili paylaştıklarını okuttum. Sonra o da arkadaşlarının gerçekten başka çocukları da dövdüğünden bahsetti. Şiddet ve korku içerikli her oyuna ve içeriğe izin verdiğinizde çocuğunuz aslında başka çocuklara zorbalık uyguluyor.

YouTube’u televizyondan açınca onu kontrol etmiş olmuyorsunuz. YouTube kesinlikle çocuklara uygun bir sosyal medya platformu değildir. Korku ve şiddet içerikli her oyun izlettiğinizde çocuğumuza kötülük ediyorsunuz. Brawl Stars tehlikeli mi? Bu ve bunun gibi şiddet içerikli her oyun evet 16 yaş altındaki her çocuk için tehlikeli.

Evde Telefonsuz Alan Ayarlayın

Bir çocuğun telefon bağımlılığını azaltmanın harika bir yolu, evde telefon kullanımına izin vermeyen bir alana sahip olmaktır. Bu, oturma odası, yemek odası, mutfak veya çocuğunuzun telefonlarına yapışmış haldeyken sıklıkla kaldığı herhangi bir alan olabilir.

Çocuk oyunları

İlk başta bunu uygulamak zor olabilir, ancak yapmaya karar verirseniz, çocuğunuzu bir aile etkinliği veya ev işi gibi diğer dikkat dağıtma biçimleriyle tanıştırarak başlayabilirsiniz.

Örneğin, telefonsuz alanınız mutfaksa, onları yemek pişirmenize veya tabakları masaya koymanıza yardımcı olmaları için ikna edebilirsiniz. 

Akıllı telefonlar, insanlar neredeyse her şeyi onunla yapabildiğinden, günümüz dünyasında inkar edilemez bir şekilde çok değerlidir. Bununla birlikte, özellikle çocuklar için çok fazla şeyin aşırı derecede kötü olabileceğini her zaman hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, çocuklarınızı telefon kullanımı konusunda eğitmek için zaman ayırın. Biraz dikkatli izleme ve başka alternatif etkinlikler sağlayarak, çocuklarınız akıllı telefonlarına fazla bağımlı olmalarını önleyebilecek sağlıklı bir telefon kullanma alışkanlığı geliştirebilirler.

Çocuğunuzla teknoloji kullanmadan yapabileceğiniz bazı aktiviteler:

Çocuklar İçin 5 Farklı Etkinlik Önerisi

En İyi Çocuk Dergileri

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

2 Comments

  1. Merhaba inanarak yola çıktığım HRSanat adında bir sanat projem var. “HRSanat kısa yazı, şiirlerinizi ve uzun blog yazılarınızı ekleyebileceğiniz ve kolayca okuyabileceğiniz okur yazar sanat platformudur Herkes kayıt olabilir ve kayıt olan herkes kişisel sanat profilini oluşturabilir.” Bu düşünceyle emek verdiğimiz platformumuza iki dk ayırıp kayıt olarak destek olabilir misiniz 🌼🤗

    Site adresimiz https://heftreng.site

    Kayıt https://heftreng.site/signup

    Android uygulamamız: https://heftreng.site/posts/468

  2. Blog sayfama bekliyorum

Yorumlarınız benim için değerli!