Çocukları Dijital Platformlarda Bekleyen Tehlikeler

Çocuklar en aktif internet kullanıcıları arasındadır ve bununla birlikte birçok tehdide maruz kalmaktadırlar. Çocuklarınızın uzun süre internette vakit geçirmesine göz yumarsanız çevrimiçi ortamlarda karşılaşabileceği riskleri de iyi bilmeniz gerekmektedir. Böylece onlarla uygun şekilde başa çıkabilirsiniz. Çocukları Dijital Platformlarda Bekleyen Tehlikeler fazla olabilir ama önlem almak elimizde. Her şeyin ilacı olduğu gibi bunun da ilacı çocuğumuzla geçirdiğimiz vakit, sevgi, ilgi ve güvenli bir bağ.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Çocuklarda Öz Disiplin Nasıl Oluşturulur?

Bu konuyla ilgili instagramda takip ettiğim Orhan Toker’in sayfasını tavsiye ediyorum. Çocuklarınızın çevrimiçi ortamlarda güvenliğini sağlayabilmenize yardımcı olabilecek en yaygın tehditler şunlardır;

  1. Uygunsuz içerikler

İnternet ortamı maalesef uygunsuz içeriklerle doludur. Çocuklar bu tür içerikleri aramayı deneyebilir veya yanlışlıkla görüntüleyebilirler. Çocukların göz atmasını istemediğiniz web sitelerini engellemek için ebeveyn denetimi yazılımlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Diğer kolay bir seçenek ise çocuklar için uygun olmayan web sitelerini otomatik olarak engelleyen çocuk dostu bir tarayıcı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu çocuklarınızı çevrimiçi ortamlardayken kolaylıkla takip etmenize ve hangi sitelerde vakit geçirdiğini öğrenmenize de yardımcı olacaktır. Bilgisayarınızı tüm ailenin düzenli olarak kullandığı bir odaya taşınması da fayda sağlayacaktır.

  • Sohbet odaları

Bazı avcılar küçük çocukları bulabilmek için sohbet odalarına girmektedir. Yaşları gibi davranarak onlarla arkadaş olmaya çalışırlar ve genellikle buluşmaya çalışırlar. Sosyal medyada sahte profiller oluşturmak oldukça basittir bu da ebeveynlerin özellikle bu konuda ne kadar dikkatli olmaları gerektiğini açıkça vurgular. Çocuklarınızı yalnızca akrabaları ve sizin tanıdığınız arkadaşları ile çevrimiçi etkileşimde olmalarına karşı teşvik edin. Ayrıca çevrimiçi ortamda tanıştıkları biriyle buluşmak istediklerinde bunun çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini çocuklarınıza açıklayın.

  • Siber zorbalık

Bu devirde zorbaların artık kurbanlarıyla yüzyüze gelmeleri gerekmiyor. Sosyal medyadaki siber zorbalık ne yazık ki günümüz dünyasında çok yaygın olmakla birlikte diğer tüm zorbalık türleri kadar zarara sebebiyet vermektedir. Bunun için yapılabilecek tek şey çocuklarınızın sosyal medya profili oluşturmasını engellemektir. Büyüdüklerine kendi profillerini oluşturabileceklerini uygun bir dille anlatmalısınız. Bunu yapmak istemezseniz, çocuğunuzun çevrimiçi olsun ya da olmasın herhangi bir zorbalığa maruz kalma durumunda sizinle derhal paylaşabileceğini hatırlatın.

  • Çevrimiçi dolandırıcılar

Çevrimiçi dolandırıcılığa maruz kalanlar genellikle yaşlı yetişkinler olarak görülse de çocuklar da onlara karşı oldukça savunmasızdırlar. Eğitim, çevrimiçi dolandırıcılık sorunlarını önlemenin bir numaralı çözümüdür, bu nedenle çocuklarınıza çevrimiçi ortamlarda her işaretin ne anlama geldiğini açıkladığınızdan emin olun. Ayrıca, sizinle görüşmeden asla çevrimiçi bir şey satın almamaları gerektiğini vurgulayın ve şüpheli bağlantılara tıklamalarını engelleyin. Bu konuda ne kadar çok şey bilirlerse o kadar iyidir.

Son olarak çocukların akıllı telefonlara sahip olması gerekmez. Acil durumlarda ailelerine ulaşabilmeleri ve arkadaşlarıyla konuşabilmeleri yeterlidir. Çocuklarınızın sosyal medya kullanmaya da ihtiyacı yoktur. Özellikle bazı okullarda öğretmenler ödevleri whatsapp uygulaması ile yolluyorlar. Bu bence çok yanlış bir uygulama ama bunun için de bilgisayarı varsa Whatsapp Web yüklemek ve normal tuşlu telefon kullanımını sağlamak bir seçenek olabilir. Şunu unutmayın ki çocuklar çocuk gibi davranmalı, ailesi ve arkadaşlarıyla gerçek oyunlar oynamalıdır.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!